Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Prezidentský dotazník č. 10: Vladimír Dlouhý

| rubrika: Dotazník | 19. 11. 2012 | 3 komentáře
Někdejší československý ministr hospodářství a český ministr průmyslu a obchodu. Místopředseda vládní partaje. Svého času nejoblíbenější politik Česka. Budoucí prezident? V desátém pokračování prezidentského dotazníku odpovídá Vladimír Dlouhý.

Kromě výš zmíněného by se v životopisu Vladimíra Dlouhého našla celá řada dalších zajímavých bodů a úseček. Patřil například k zakladatelům Prognostického ústavu, líhně budoucí politické elity. Od roku 1977 do roku 1989 sahá úsečka, která jistě jeho kandidátskému týmu přidělala nejednu vrásku – členství v komunistické straně.

Po odchodu z politiky v roce 1997 pracoval jako nadnárodní investiční banky Goldman Sachs. Je členem NERVu, tzv. Pačesovy komise a mnoha mezinárodních ekonomických organizací. A tady jsou jeho odpovědi:

+30
Líbí
Nelíbí

Podpořil byste zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Pokud by se mělo jednat o zákon, který nařizuje, aby státní rozpočet byl vždy vyrovnaný, pak jsem proti. Myslím, že malá otevřená ekonomika, jako je naše, si nemá na sebe sama ušít tak těsnou svěrací kazajku. Něco jiného je však zákon kodifikující povinnost k vyšší fiskální odpovědnosti, například cestou fiskálního pravidla umožňujícího sice v jistém období rozumné deficity, ale současně zabraňujícího deficitům (a následně dluhu) v nebezpečné výši. Takový zákon bych podpořil.

+24
Líbí
Nelíbí

Jaký je váš názor na církevní restituce?

Podporuji je, avšak s několika vážnými připomínkami. Za prvé, nesmí dojít k prolomení restitučních hranic a Benešových dekretů. Za druhé, církevní restituce se nesmí stát příležitostí ke zbohatnutí různým překupníkům a vykukům, kteří se na nich obohatí tak, že jak stát, tak církve na tom prodělají. Za třetí, církev by měla jasně ukázat, že se znovu nabytým majetkem bude umět hospodařit – to není tak samozřejmé, církev již více jak 60. let u nás s tak velkým objemem majetku nenakládala. A konečně, v dnešní ekonomicky obtížné době by bylo od církve krásné gesto, pokud by prohlásila, že je připravena odložit vyplácení finančních restitucí například o několik let, samozřejmě, při ostatních podmínkách dnešní dohody nezměněných.

+30
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení školného na vysokých školách?

Ano, jsem, ale opět s podmínkami. Především: školné nesmí omezit přístup ke vzdělání talentovaným studentů, z rodin s nižšími příjmy. Dále – studenti musí mít přístup k půjčce na uhrazení školného, kterou budou moci splácet po velkou část svého aktivního pracovního života při realistických splátkách, tedy takových, které jim významně neomezí plnohodnotný život v dospělosti. Za třetí, školné nesmí být zdrojem nadstandardních zisků pro finanční instituce v dlouhém období. V neposlední řadě bude také dobré, když stát studentům bude umět prokázat, že vybrané školné se nerozplyne kdesi ve státním rozpočtu, ale v krátké době se odrazí ve zlepšení studijních podmínek.

-13
Líbí
Nelíbí

Měly by mít děti možnost spořit v rámci povinných sociálních odvodů na důchod svých rodičů?

Ano, byl by to výraz větší odpovědnosti a pochopení, že do budoucna (a při očekávaných demografických trendech) stát již nebude schopen poskytovat důchody v takové výši, jak jsou dnešní generace zvyklé.

-85
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení majetkové odpovědnosti úředníků?

Ne. Úředníka pak skoro nikdo nebude chtít dělat a ti, kteří jimi přece jen budou, ze strachu nic nerozhodnou.

-12
Líbí
Nelíbí

Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Nejsem. Jsem spíše pro finanční vzdělávání mladé generace již na základní škole.

-28
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení účelovosti u stavebního spoření?

Ze stavebního spoření jsem obecně nervózní, zdá se mi, že se hodně vzdálilo původnímu záměru.

+26
Líbí
Nelíbí

Jste pro legalizaci a zdanění prostituce?

Nemám o tom dost informací (nesmějte se, je to vážná otázka), ale intuitivně jsem pro. Prostituci se nikdy nepodařilo a nepodaří vymýtit. Legalizace, zdravotní prohlídky a zdanění mi připadá smysluplné.

0
Líbí
Nelíbí

Je vám bližší Václav Klaus, nebo Václav Havel?

Tuto otázku kladou všichni, do omrzení. Odpovídám, že nelze srovnávat hrušky s jablky, případně že každý má/měl kladné i záporné stránky. V každém případě však Česká republika měla štěstí na první dva prezidenty: šlo/jde o silné politické osobnosti.

-8
Líbí
Nelíbí

Kdo byl podle vás nejlepším polistopadovým premiérem?

Václav Klaus v letech 1992–1995.

+3
Líbí
Nelíbí

Kdo má u vás doma pod palcem rodinné finance? Víte, kolik za měsíc průměrně utratíte?

Manželka. Na čistě osobní spotřebu - kromě dovolených - utrácíme jako standardní, dobře zabezpečená česká rodina. Než jsem zahájil kandidaturu, měl jsem však velké náklady na provoz kanceláře.

+20
Líbí
Nelíbí

Jak si spoříte na stáří?

Nespořím, investuji.

-21
Líbí
Nelíbí

Vstoupíte do druhého pilíře penzijního systému?

Vážně o tom uvažuji.

+9
Líbí
Nelíbí

Kolik maximálně plánujete utratit za předvolební kampaň a z čeho náklady pokryjete?

Určitě mnohem, mnohem méně, než je zákonný limit. Částečně na kampaň připívám sám, z větší části je financována ze sponzorských příspěvků.

+7
Líbí
Nelíbí

Čtete Peníze.cz nebo Finmag?

Občas, obzvláště v poslední době, kdy tam opakujete jeden mně nepříznivý článek -:)

Předchozí prezidentské dotazníky: 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

19. 11. 2012 | 21:38 | Hladík Ladislav

Tento rudý bolševik v roce 1990 jako ministr hospodářství likvidoval státní podniky v hodnotách stovek milionů korun (např. VUD). Plundroval a rozkrádal naši republiku. Sliboval nesmyslné dovozy uhlí (20$/tunu), které se...více

19. 11. 2012 | 19:47 | Václav Marek

Kde bere Vladimír Dlouhý tu drzost kandidovat. Přečtěte si prosím na Britských listech.cz a pochopíte, proč má nejnižší preference. více

19. 11. 2012 | 9:53 | Bob

Tenhle člověk by měl být postaven před soud. Už jenom za deblokaci ruskýho dluhu vůči české republice..... Celý ho ukradl a prodal za pakatel svému zaměstnavateli...GS.
Nikdo si nemůže myslet že pro ně nebude pracovat...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK