iPad vítězí? Dlouhý nechápe, že Hrad není Goldman Sachs

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 24. 8. 2012 | 21 komentářů
Poprvé v historii České republiky si někdo otevřeně a beze studu kupuje moc. Snad to Vladimíra Dlouhého přijde draho – doslova.
iPad vítězí? Dlouhý nechápe, že Hrad není Goldman Sachs

Nejoblíbenější ministr první půlky 90. let teď při svém comebacku vnesl do politiky výkonnostní marketing: brigádníci dostanou dvacet korun za každého podepsaného občana, který chce Vladimíra Dlouhého na Hradě. Ti nejpilnější šiřitelé petičních archů se můžou těšit na iPad a osobní setkání s kandidátem na „zajímavém koncertě v hudebním klubu“.

Bylo by příliš silné tvrdit, že tím Dlouhý znásilnil demokracii: přízeň voličů si kupuje kdejaký vesnický starosta. Dlouhý se s ní „jenom“ zastavil ve výtahu mezi patry, dlachnil jí stehna a funěl jí do ucha.

Redakce radí: Každý pátek Kašpárka!

Michal Kašpárek

Jako puk: Kašpárek v politice

... a další komentáře Michala Kašpárka

Je to totiž poprvé, co nějaký český politik nebuduje svou kampaň na programu, na slibech, dokonce ani na starém dobrém strašení sudetskými Němci. Ale docela otevřeně na tom, že má rovný milion k utracení. Při dvacce za jeden podpis to vydá zrovna na těch potřebných padesát tisíc signatářů a na přímý souboj o hlasy s knížetem Dřímalem a Milošem Zemanem.

Nekupuje si podpisy od lidí, můžete namítnout; jen chce dát pilným brigádníkům větší odměnu než těm líným. Já říkám: najděte činžák plný nezaměstnaných a šábněte se s nimi půl na půl. Pro vás z toho bude pětistovka za dvacet minut podávání propisky, pro ně drobné do automatů, ani nebudou vědět za co. Zodpovědnost ale nesou filutové brigádníci a jejich ovečky, můžete Dlouhého bránit. Jenže ten se jí zbavit nemůže: je to jeho nápad, jeho peníze, jeho moc. Po každém pologramotovi podepisujícím úvěr vyžadujeme, aby dohlédl všechny možné důsledky svých kroků; možná by se hodilo chtít tu samou porci zodpovědnosti po člověku, co právě hacknul nový a neotestovaný demokratický mechanismus milionem.

Kdo čím zachází

Když Dlouhému novinář z Lidovek připomněl jeho členství v KSČ mezi lety 1978 a 1989, prezidentský kandidát se obhájil – a teď bez ironie! – nejlíp, jak mohl: „[A]ni rodina, ani společenské klima mi prostě nenastavily hodnoty, které by mě vedly k pocitu, že dělám něco neetického, nemorálního, nepatřičného.“

Posledních patnáct let pracoval Dlouhý pro investiční banku Goldman Sachs, v jejímž portfoliu nastavování hodnot jak známo chybí. Těžko mu vyčítat, že při tom ztratil soudnost a vkus a naučil se obchodovat se vším.

Prezident má být v první řadě ksichtem republiky. Dovedu si představit, že svým podpisem pod peticí i hlasem ve volbách podpořím někoho, s kým budu ve spoustě věcí nesouhlasit. Chci se ale podívat na ten obličej na poštovní známce a aspoň v tu chvíli vědět, že v téhle zemi ještě není úplně všechno na prodej. Že je to pravda, co vítězí.

Dlouhý se diskvalifikoval hned svým prvním krokem.

Ta dvacka za podpis mě tak strašně rozlítila a urazila, že jsem zapomněl na úctu k cizímu majetku a chtěl zaplatit dvacet korun každému čtenáři, který Dlouhému přimaluje na plakát tykadla.

Anketa

Dvacka za podpis mi přijde...

Pak jsem se zklidnil, když mi došlo, že si Dlouhý na sebe bič ušil sám. Těch padesát tisíc podpisů musí být platných – kolik černých duší se asi narodí cestou za iPadem a co největším krajícem z milionu? A i kdyby v tomhle volebním herním automatu Dlouhý nakrásně vyhrál účast v prvním kole voleb, úspěch tam si už tak jednoduše nezaplatí. Vždyť o něm víme jen to, že rád běhá dlouhé tratě a neštítí se kupovat si podporu.

Rodina ani společenské klima Vladimíru Dlouhému nenastavily ty správné hodnoty. Snad se to povede voličům. Na tyhle věci není nikdy pozdě.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 8. 2012 10:49, Vodník Česílko

Jsou to zbytečné obavy. Dlouhý je absolutně bez šance dostat se na Hrad.

+7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Měli bychom si volit prezidenta sami?

4. 11. 2011 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Očima expertů: Měli bychom si volit prezidenta sami?

Schwarzenberg, Švejnar, ale také Gott, Paroubek či Bobošíková – tato jména jsou v médiích skloňována v souvislosti s přímou volbou prezidenta. Co si o této možnosti myslí ekonom Petr... celý článek

Očima expertů: Vyspělá první republika. Mýtus, nebo realita?

28. 10. 2011 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Očima expertů: Vyspělá první republika. Mýtus, nebo realita?

Byla první republika opravdu tak šťastnou a úspěšnou dobou, jak se mezi lidmi traduje? Není toto historické období ve výkladu našich dějin příliš přeceňováno? Zeptali jsme se filozofa... celý článek

Božský prezident

28. 10. 2011 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Božský prezident

Ve státní svátek se nesluší brát státní symboly na lehkou váhu. Natož prezidenty!

Mazaný investor i na volbách vydělá

3. 1. 2008 | Jan Stuchlík

Mazaný investor i na volbách vydělá

Americké prezidentské volby lze pasivně sledovat, horečně o nich diskutovat, nebo na nich trochu vydělat. Stačí nakoupit na jednom z politických finančních trhů "akcie" toho správného... celý článek

Partners Financial Services