Mazaný investor i na volbách vydělá

Jan Stuchlík | rubrika: Co se děje | 3. 1. 2008
Mazaný investor i na volbách vydělá
Americké prezidentské volby lze pasivně sledovat, horečně o nich diskutovat, nebo na nich trochu vydělat. Stačí nakoupit na jednom z politických finančních trhů "akcie" toho správného kandidáta, počkat, jestli dotyčný stranické nominační volby či konečné klání o Bílý dům vyhraje, a nakonec shrábnout zisk.

Opona se rozevřela a v Iowě začalo velké divadlo, které bude s napětím sledovat celý svět. Až první listopadové úterý skončí jeho poslední dějství, budou Spojené státy znát jméno nového prezidenta. A dost Američanů a možná i pár cizinců bude o něco bohatší. Řeč je o těch, kdo zkusili a ještě zkusí štěstí a na výsledek prezidentských voleb si vsadí na zvláštním typu finančních trhů, tzv. prediktivních trzích. Stačí, aby nakoupili cenné papíry, kontrakty, které budou splatné v den vyhlášení výsledků. Pro kandidáty vypsali provozovatelé trhů samostatné kontrakty. Když  politik vyhraje, majitel kontraktu vyinkasuje za každý držený cenný papír jeden dolar, nebo násobek této částky. Když daný kandidát prohraje, nedostane investor nic. Až do volebního dne může kdokoli nabídnout kontrakt ke koupi či prodeji za cenu, kterou považuje za adekvátní. Když mu zúčtovací systém trhu najde zájemce, obchod se uskuteční. Průběžná cena, za níž se většina kontraktů zobchoduje, tak v podstatě vyjadřuje pravděpodobnost, s jakou investoři věří, že ten který kandidát zvítězí.

"Akcie" Obamy a Clintonové před primárkami v New Hampshire

Zatím se dají kupovat kontrakty na vítěze jednotlivých stranických nominačních voleb, primárek, a na jména, která budou demokraty a republikány v listopadových prezidentských volbách reprezentovat. Teď se oči voličů i politických investorů upínají do sychravé Iowy, kde se 3. ledna jako první v USA sejdou příznivci demokratické a republikánské strany, aby si vybrali toho nejlepšího stranického adepta na nájemníka Bílého domu.

Zajímavý bude iowský duel zejména mezi demokraty. Poslední průzkumy veřejného mínění favorizují Baracka Obamu, mladého senátora za stát Illinois, který si získal srdce řady demokratických voličů charizmatickým a vtipným vystupováním a slibem, že provětrá zatuchlé washingtonské politické poměry. V patách je mu dosavadní jednoznačná demokratická favoritka, senátorka Hillary Clintonová. Třetí s malým odstupem je bývalý kandidát na viceprezidenta John Edwards. Výsledek se dá podle pozorovatelů čekat velmi těsný.

Jasné vítězství si nejspíš nepřipíše nikdo, což bude vzhledem k vývoji voličských i investorských preferencí ještě před měsícem překvapení. V listopadu se například desetidolarové "akcie" Baracka Obamy obchodovaly na internetovém prediktivním trhu Intrade.com za cenu kolem dvou dolarů. Jinými slovy, investoři mu dávali dvacetiprocentní šanci, že v Iowě vyhraje. Dva dny před volebním kláním se jeho kurz vyšplhal na 5,4 dolarů. Pokud Obama, byť těsně, vyhraje, vydělá investorovi, který jeho "akcie" koupil v listopadu osm dolarů za každý kontrakt.

Komu věří investoři u demokratů

Naopak iowské "akcie" Hillary Clintonové prudce klesají. Ještě na konci listopadu se na trhu Intrade.com obchodovaly kolem sedmi dolarů. Investoři tedy věřili, že se sedmdesátiprocentní pravděpodobností odjede z Iowy jako demokratická vítězka. Prvního ledna se její kurz propadl na 3,4 dolaru.

Prediktivní trhy jsou relativně mladým fenoménem. Nejstarší z nich, který se zároveň specializuje na politiku, funguje od roku 1988 při Iowské univerzitě. Zkušenosti ukazují, že tyto trhy jsou při předpovídání výsledků voleb přesnější než sociologické průzkumy veřejného mínění. Důvodů je několik. Podle studie Iowské univerzity hovoří ve prospěch trhů například to, že jeho účastníci jsou za správný tip či odhad nakonec odměněni. Navíc mohou do svých obchodů promítnout veškeré dostupné informace, a to i takové, které nejsou veřejně dostupné. Na Clintonovou si tak třeba může vsadit člen jejího volebního štábu, který ví, že v příštích dnech se objeví nějaké negativní informace o jejích soupeřích, což posílí její šanci na úspěch. Čím více takto informovaných investorů na prediktivní trh přijde, tím je jeho vypovídací hodnota přesnější.

Komu věří investoři u republikánů

Další vlnu zisků a ztrát budou moci fanoušci politiky a finančních trhů sčítat už 8. ledna, kdy se zavřou volební místnosti ve státu New Hampshire. Tomu se v seriálu amerických primárek přikládá obzvláštní význam. Kdo uspěje v tomto malém státě na severovýchodě USA, jeho šance na účast v listopadovém souboji o Bílý dům výrazně vzrostou. Před čtyřmi lety tak demokrat John Kerry vyšachoval do té doby favorizovaného Howarda Deana. Je ovšem pravda, že v roce 2000 nepomohla newhampshireská výhra republikánskému senátorovi Johnu McCainovi, aby ze hry vyřadil nynějšího prezidenta George Bushe.

Prosincový průzkum Gallupova ústavu dává v New Hampshire mezi demokraty stejné šance Clintonové a Obamovi. V republikánském táboře zatím vede massatchussatský guvernér Mitt Romney před McCainem. Investoři na Intrade.com to vidí jinak. "Akcie" Clintonové spadly od půlky prosince z 8 dolarů na dnešních 4,50. Naopak Obamovy se vyšplhaly ze dvou dolarů na nynějších 4,70.  Mezi republikány si vedou nejlépe kontrakty McCaina (5 dolarů). O dolar levnější jsou sázky na Romneyho.

Kde se dá spekulovat na americké volby

Pokud se potvrdí dlouhodobá zkušenost o přesnosti prediktivních trhů a Obama oboje úvodní stranické primárky vyhraje, může začít tvrdě šlapat na paty favorizované Clintonové. Ta zatím v celonárodních průzkumech mezi demokratickými voliči jasně vede. Jako kandidátku na prezidenta ji chce dlouhodobě kolem padesáti procent příznivců demokratické strany. Pro Obamu je zhruba čtvrtina demokratů. Podobné poměry panují i na trhu Intrade.com. Kontrakt, který sází na konečnou stranickou nominaci Clintonové, teď stojí přes šest dolarů, zatímco za Obamův kontrakt jsou investoři ochotni zaplatit jen 2,50 dolarů. S tímto dlouhodobým trendem zatím nic neudělalo ani posilování kontraktů Obamy na dílčích trzích pro iowské a newhampshireské primárky. Je ale možné, že po volbách v New Hampshire investoři svá portfolia přehodnotí a začnou přeci jen více "Obamu" nakupovat.

 

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Veteráni, bitcoin, rum. Za covidu se Češi nakazili alternativním investováním

18. 5. 2021 | Renata Lichtenegerová | 2 komentáře

Veteráni, bitcoin, rum. Za covidu se Češi nakazili alternativním investováním

Práce finančního poradce vždycky znamenala kontakt s lidmi. Loni za nimi Tomáš Lerch najezdil jenom šest místo třiceti tisíc kilometrů. Přesto zákazníci přibývali i za covidu. Jednak... celý článek

Český fond má peníze od Aldi, nakupoval v Německu

17. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Český fond má peníze od Aldi, nakupoval v Německu

Skupina nemovitostních fondů ZDR Investments rozšířila své portfolio o první nemovitost v Německu. Koupila retailový park ve Schwörstadtu, což je obec ležící na švýcarské hranici. Cenu... celý článek

Bitcoin dál padá, za týden ztratil čtvrtinu hodnoty

17. 5. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Bitcoin dál padá, za týden ztratil čtvrtinu hodnoty

Šéf Tesly Elon Musk znovu pořádně zahýbal hodnotou nejznámější kryptoměny. Bitcoin za posledních 24 hodin ztratil skoro devět procent a klesl na nejnižší úroveň za poslední tři měsíce. celý článek

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

15. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

Česká investiční platforma Bondster se chce víc prosadit i za hranicemi. Příští cíle: Německo, Rakousko a Švýcarsko. Od března je to úkol pro Pavla Klemu, který platformě nově šéfuje. celý článek

Bitcoin se propadl, přestala ho přijímat Tesla

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Bitcoin se propadl, přestala ho přijímat Tesla

Cena bitcoinu se propadla v jednu chvíli téměř o pětinu. Trhy tak reagovaly na sdělení Elona Muska, že jeho Tesla přestává přijímat platby v bitcoinech, protože k jeho těžbě je často... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.