Mazaný investor i na volbách vydělá

Jan Stuchlík | rubrika: Co se děje | 3. 1. 2008
Mazaný investor i na volbách vydělá
Americké prezidentské volby lze pasivně sledovat, horečně o nich diskutovat, nebo na nich trochu vydělat. Stačí nakoupit na jednom z politických finančních trhů "akcie" toho správného kandidáta, počkat, jestli dotyčný stranické nominační volby či konečné klání o Bílý dům vyhraje, a nakonec shrábnout zisk.

Opona se rozevřela a v Iowě začalo velké divadlo, které bude s napětím sledovat celý svět. Až první listopadové úterý skončí jeho poslední dějství, budou Spojené státy znát jméno nového prezidenta. A dost Američanů a možná i pár cizinců bude o něco bohatší. Řeč je o těch, kdo zkusili a ještě zkusí štěstí a na výsledek prezidentských voleb si vsadí na zvláštním typu finančních trhů, tzv. prediktivních trzích. Stačí, aby nakoupili cenné papíry, kontrakty, které budou splatné v den vyhlášení výsledků. Pro kandidáty vypsali provozovatelé trhů samostatné kontrakty. Když  politik vyhraje, majitel kontraktu vyinkasuje za každý držený cenný papír jeden dolar, nebo násobek této částky. Když daný kandidát prohraje, nedostane investor nic. Až do volebního dne může kdokoli nabídnout kontrakt ke koupi či prodeji za cenu, kterou považuje za adekvátní. Když mu zúčtovací systém trhu najde zájemce, obchod se uskuteční. Průběžná cena, za níž se většina kontraktů zobchoduje, tak v podstatě vyjadřuje pravděpodobnost, s jakou investoři věří, že ten který kandidát zvítězí.

"Akcie" Obamy a Clintonové před primárkami v New Hampshire

Zatím se dají kupovat kontrakty na vítěze jednotlivých stranických nominačních voleb, primárek, a na jména, která budou demokraty a republikány v listopadových prezidentských volbách reprezentovat. Teď se oči voličů i politických investorů upínají do sychravé Iowy, kde se 3. ledna jako první v USA sejdou příznivci demokratické a republikánské strany, aby si vybrali toho nejlepšího stranického adepta na nájemníka Bílého domu.

Zajímavý bude iowský duel zejména mezi demokraty. Poslední průzkumy veřejného mínění favorizují Baracka Obamu, mladého senátora za stát Illinois, který si získal srdce řady demokratických voličů charizmatickým a vtipným vystupováním a slibem, že provětrá zatuchlé washingtonské politické poměry. V patách je mu dosavadní jednoznačná demokratická favoritka, senátorka Hillary Clintonová. Třetí s malým odstupem je bývalý kandidát na viceprezidenta John Edwards. Výsledek se dá podle pozorovatelů čekat velmi těsný.

Jasné vítězství si nejspíš nepřipíše nikdo, což bude vzhledem k vývoji voličských i investorských preferencí ještě před měsícem překvapení. V listopadu se například desetidolarové "akcie" Baracka Obamy obchodovaly na internetovém prediktivním trhu Intrade.com za cenu kolem dvou dolarů. Jinými slovy, investoři mu dávali dvacetiprocentní šanci, že v Iowě vyhraje. Dva dny před volebním kláním se jeho kurz vyšplhal na 5,4 dolarů. Pokud Obama, byť těsně, vyhraje, vydělá investorovi, který jeho "akcie" koupil v listopadu osm dolarů za každý kontrakt.

Komu věří investoři u demokratů

Naopak iowské "akcie" Hillary Clintonové prudce klesají. Ještě na konci listopadu se na trhu Intrade.com obchodovaly kolem sedmi dolarů. Investoři tedy věřili, že se sedmdesátiprocentní pravděpodobností odjede z Iowy jako demokratická vítězka. Prvního ledna se její kurz propadl na 3,4 dolaru.

Prediktivní trhy jsou relativně mladým fenoménem. Nejstarší z nich, který se zároveň specializuje na politiku, funguje od roku 1988 při Iowské univerzitě. Zkušenosti ukazují, že tyto trhy jsou při předpovídání výsledků voleb přesnější než sociologické průzkumy veřejného mínění. Důvodů je několik. Podle studie Iowské univerzity hovoří ve prospěch trhů například to, že jeho účastníci jsou za správný tip či odhad nakonec odměněni. Navíc mohou do svých obchodů promítnout veškeré dostupné informace, a to i takové, které nejsou veřejně dostupné. Na Clintonovou si tak třeba může vsadit člen jejího volebního štábu, který ví, že v příštích dnech se objeví nějaké negativní informace o jejích soupeřích, což posílí její šanci na úspěch. Čím více takto informovaných investorů na prediktivní trh přijde, tím je jeho vypovídací hodnota přesnější.

Komu věří investoři u republikánů

Další vlnu zisků a ztrát budou moci fanoušci politiky a finančních trhů sčítat už 8. ledna, kdy se zavřou volební místnosti ve státu New Hampshire. Tomu se v seriálu amerických primárek přikládá obzvláštní význam. Kdo uspěje v tomto malém státě na severovýchodě USA, jeho šance na účast v listopadovém souboji o Bílý dům výrazně vzrostou. Před čtyřmi lety tak demokrat John Kerry vyšachoval do té doby favorizovaného Howarda Deana. Je ovšem pravda, že v roce 2000 nepomohla newhampshireská výhra republikánskému senátorovi Johnu McCainovi, aby ze hry vyřadil nynějšího prezidenta George Bushe.

Prosincový průzkum Gallupova ústavu dává v New Hampshire mezi demokraty stejné šance Clintonové a Obamovi. V republikánském táboře zatím vede massatchussatský guvernér Mitt Romney před McCainem. Investoři na Intrade.com to vidí jinak. "Akcie" Clintonové spadly od půlky prosince z 8 dolarů na dnešních 4,50. Naopak Obamovy se vyšplhaly ze dvou dolarů na nynějších 4,70.  Mezi republikány si vedou nejlépe kontrakty McCaina (5 dolarů). O dolar levnější jsou sázky na Romneyho.

Kde se dá spekulovat na americké volby

Pokud se potvrdí dlouhodobá zkušenost o přesnosti prediktivních trhů a Obama oboje úvodní stranické primárky vyhraje, může začít tvrdě šlapat na paty favorizované Clintonové. Ta zatím v celonárodních průzkumech mezi demokratickými voliči jasně vede. Jako kandidátku na prezidenta ji chce dlouhodobě kolem padesáti procent příznivců demokratické strany. Pro Obamu je zhruba čtvrtina demokratů. Podobné poměry panují i na trhu Intrade.com. Kontrakt, který sází na konečnou stranickou nominaci Clintonové, teď stojí přes šest dolarů, zatímco za Obamův kontrakt jsou investoři ochotni zaplatit jen 2,50 dolarů. S tímto dlouhodobým trendem zatím nic neudělalo ani posilování kontraktů Obamy na dílčích trzích pro iowské a newhampshireské primárky. Je ale možné, že po volbách v New Hampshire investoři svá portfolia přehodnotí a začnou přeci jen více "Obamu" nakupovat.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.