Chcete být bohatší? Jak ušetřit za elektřinu

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 28. 5. 2012 | 9 komentářů
Účty za elektřinu tvoří stále obávanější položku rodinného rozpočtu. Za posledních pět let podražila o dvacet pět (!) procent. Českým domácnostem chybějí peníze. Jen ČEZu dluží lidé na nezaplacených fakturách stovky milionů korun. Potřebujete výdaje za elektřinu zkrotit? Poradíme, jak na to.
Chcete být bohatší? Jak ušetřit za elektřinu

Kdo nic nedělá, nic nezkazí – ale taky neušetří. Zvyšuje se vám z účtů za elektřinu tlak? Tak s tím začněte něco dělat. Ušetřit můžete docela snadno. V řadě případů stačí změnit dodavatele. Poradíme vám, jak na to, abyste nenaletěli podvodníkům.

Ušetřit můžete tisíce

Ukažme si to na konkrétním případě. Čtyřčlenná rodina z Karlovarského kraje, která žije ve větším rodinném domku s elektrickým vytápěním a elektrickým bojlerem si může vybírat z více než dvaceti různých dodavatelů. Rozdíly v nabídkách přitom ročně dělají víc než devět tisíc korun. Podobně například pár z Olomouckého kraje, který žije v menším bytě a elektřinou netopí, ročně může ušetřit přes čtyři tisíce. A pokud žijete v Plzeňském kraji sami v bytě s elektrickými přímotopy, znamená pro vás vhodná volba dodavatele ročně rozdíl ve výši čtyři a půl tisíce korun (ještě větší úsporu představuje samozřejmě volba jiného typu vytápění, o tom níž).

Volba správného tarifu záleží především na tom, kolik elektřiny spotřebujete, odhad budoucí spotřeby si snadno uděláte podle starých faktur. Srovnání nabídek dnes nabízí řada internetových portálů, cenový kalkulátor najdete i na webu Energetického regulačního úřadu.

Vaše sazba je dána způsobem vytápění. Domácnosti, které elektřinou netopí a nevyužívají ji k ohřevu vody, obvykle mají standardní sazbu D02d. Pokud ale topíte například tepelným čerpadlem, přímotopem nebo máte bojler, vyplatí se vám dvoutarifní sazba, ve které část elektřiny odebíráte v určitou dobu za nižší (levnější) sazbu.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Dvoutarifní sazby:

  • D25d (akumulační ohřev vody) – 8 hodin nízkého tarifu
  • D26d (akumulační ohřev vody nebo vytápění) – 8 hodin nízkého tarifu
  • D35d (smíšené vytápění) – 16 hodin nízkého tarifu
  • D45d (přímotopy) – 20 hodin nízkého tarifu
  • D55d (tepelné čerpadlo) – 22 hodin nízkého tarifu (instalace tepelného čerpadla do 31. 3. 2005
  • D56d (tepelné čerpadlo) – 22 hodin nízkého tarifu (tepelné čerpadlo instalováno od 1. 4. 2005)
  • D61d (chata a chalupa) – levnější elektřina od pátku 12.00 do neděle 22.00

S vyřízením pomůže nový dodavatel

Anketa

Kolik vás ročně stojí elektřina?

Z úmorné byrokracie, vyběhávání a zařizování při změně dodavatele elektřiny strach mít nemusíte. Jde to docela hladce. Se vším vám obvykle ochotně a rád pomůže dodavatel, u kterého se chystáte nově zakotvit. Dřív než ho kontaktujete, byste si měli nachystat smlouvu se současným dodavatelem. Zásadní totiž je, na jak dlouho je uzavřená – zda se jedná o dobu určitou, nebo neurčitou a jak dlouhá je výpovědní lhůta (obvykle se pohybuje od tří měsíců do půl roku). Ve staré smlouvě také snadno vyhledáte údaje, které od vás bude nový dodavatel potřebovat – jako je číslo místa spotřeby a šestnáctimístný kód odběrného místa (EIC). Pak už stačí kontaktovat nového dodavatele – nejsnáze prostřednictvím online formuláře na jeho webu. Po vyplnění potřebných formulářů a plné moci za vás zbytek vyjedná sám. Po uplynutí výpovědní lhůty vám od starého dodavatele přijde ukončovací faktura a od nového podepsaná smlouva.

Dřív než se pro nového dodavatele rozhodnete, si důkladně pročtěte jeho smluvní podmínky. Zajímejte se o všechny doplňkové služby, které nabízí, ale také o všechny další poplatky – například o výši aktivačního poplatku, která se obvykle pohybuje mezi 250–1000 korunami. Důležitým kritériem by měla být také doba trvání smlouvy a délka výpovědní lhůty.

Pozor! Při změně dodavatele si hlídejte účty

Ve většině případů změna dodavatele proběhne hladce, úplně se na to ale nespoléhejte. Řada lidí zažila situaci, kdy nový dodavatel slíbil, že s tím starým vše vyjedná a zařídí, ale výsledek byl, že si peníze z účtu strhávali oba. 

A co si počít, když zjistíte, že platíte dvakrát? Měli byste se hned ozvat. Může jít o administrativní chybu – pak vám obvykle dodavatel, který si peníze strhnul neprávem, obratem peníze vrátí. Může ale také jít o fintu ze strany nového dodavatele. Záleží samozřejmě na tom, k čemu jste se zavázali ve smlouvě. Obecně platí, že pokud s vámi uzavře novou smlouvu, zaváže se vyjednat zrušení staré, ale závazek nesplní, nese za škodu, kterou vám způsobí, odpovědnost. Pokud jsou ve smlouvě obsažené kličky, kterými se z odpovědnosti vyvazuje, měli byste se obrátit na Energetický regulační úřad nebo na soud, aby smlouvu prohlásili za neplatnou, protože je v rozporu s dobrými mravy. Předně byste ale takovou smlouvu neměli vůbec podepsat. Zlaté pravidlo zní: čtěte, čtěte, čtěte… a domýšlejte důsledky.

Pozor na podomní prodejce!

Změna dodavatele opravdu může být výhodná, ale na pozoru byste se měli mít před podomními prodejci, kteří slibují zázračné úspory. Opakovaně dochází k případům, kdy se snaží klientům mezi dveřmi podstrčit k podpisu nevýhodnou smlouvu a využívají toho, že si člověk neudělá čas na důkladné pročtení podmínek. Výjimečné nejsou ani případy dealerů, kteří zejména seniory dokáží obalamutit natolik, že starý člověk vůbec nepochopí, že podpisem přechází k novému dodavateli. Žije v domnění, že dostane slevu od toho dosavadního.

Propojeno: Na náboru podomních prodejců

„Pro změnu jsme obcházeli restaurace a provozovny,“ říká pan Karel. „Tvrdila lidem, že přišla spočítat, jestli nemají nárok na slevu na elektřinu. Nechala si předložit poslední faktury a pak vítězoslavně oznámila, že nárok na slevu mají,“ vypráví pan Karel. „Rychle podávala smlouvu. Ale nezmiňovala se, že podpisem přecházejí k novému dodavateli, za přechod zaplatí a vlastně prodělají,“

Energetický regulační úřad eviduje v poslední době nárůst podnětů a stížností odběratelů elektřiny a plynu, které se týkají problémů při změně dodavatele. V této souvislosti ERÚ upozorňuje na dodržování základních principů při změně dodavatele tak, aby následně nedocházelo k problémům, které mohou vyústit až v přerušení dodávek, či zbytečným finančním ztrátám zákazníka,“ říká mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jarmila Lehnerová.

Především si vždy důsledně ověřte totožnost osoby, která s nabídkou přichází. „Energetickému regulačnímu úřadu není známo, že by zástupci distribučních společností obcházeli domácnosti stávajících zákazníků, nechávali si předkládat faktury závěrečného vyúčtování a nabízeli slevy na dodávky elektřiny a plynu. Pracovník distributora přichází k zákazníkovi pouze z důvodu odečtu měřidla nebo jeho výměny či kontroly,“ upozorňuje Jarmila Lehnerová. Na vyžádání se má prokázat průkazem společnosti, pro kterou pracuje, a vy si ho můžete prověřit telefonickým dotazem. „Pokud náhodná osoba nabízí cokoliv jiného, jde téměř vždy o zástupce nějakého obchodníka – „podomního prodejce“, kterýmůže používat pro získání podpisů smlouvy nekalé obchodní praktiky,“ upozorňuje mluvčí ERÚ. Dřív než cokoli podepíšete, se důkladně seznamte se všemi podmínkami a podklady. Rozhodně nedejte na slovní ujišťování prodejce. Vyžádejte si čas na rozmyšlenou. „Je zbytečné podpis nové smlouvy uspěchat – jediný profit z rychlého řešení má zpravidla podomní prodejce – pro zákazníka tak mohou nastat následné problémy, převážně spojené se zbytečnou finanční ztrátou,“ dodává mluvčí ERÚ.

Dodavatelé porušují zákon: neinformují o změnách cen

Pozor byste si měli dát ještě na jednu oblíbenou fintu dodavatelů elektřiny. Nedávná kontrola Energetického regulačního úřadu totiž odhalila, že deset z šestadvaceti prověřovaných dodavatelů své klienty neinformuje o změnách cen – i když jim to zákon nařizuje. Společnostem za to hrozí až patnáctimilionová pokuta. Pro vás jako klienty je však zásadní něco docela jiného. Od loňského srpna platí novela energetického zákona, podle které vás musí dodavatel informovat o změnách do třiceti dnů před tím, než vstoupí v platnost. Vy pak na základě toho můžete do deseti dnů před platností změn odstoupit od smlouvy a dodavatel energie vám musí vyhovět, aniž by po vás žádal jakýkoli poplatek. V případě, že vám změny včas neoznámí, můžete od smlouvy odstoupit bez udání důvodu kdykoli do tří měsíců po změně sazebníku.

Rady, jak ušetřit

Změna dodavatele přirozeně není všechno. Nechcete se pouštět do rekonstrukce, ani větších investic, ale rádi byste spotřebu elektřiny snížili? Přinášíme několik jednoduchých tipů:

► Největší žrouti: přímotopy, elektrický žebřík a staré lednice

O tom, že přímotopy se mohou prodražit, ví snad každý. Ale pozor – podobně může zafungovat také výhřevný žebřík v koupelně. Zvlášť když ho využíváte denně, například k urychlení schnutí prádla. Stará lednice klidně spolkne i pětinu veškeré spotřeby elektřiny v domácnosti. Ledničky energetické třídy A, které se začaly vyrábět na začátku 90. let, spotřebují i třikrát víc elektřiny než dnešní nejúspornější kategorie A++. Pozor si dejte i na její umístění: čím blíže je zdroji tepla, tím víc chladí a tudíž také víc spotřebuje. U mrazáku si hlídejte námrazu- pokud nebudete pravidelně odmrazovat, může jeho spotřeba výrazně stoupnout.

► Sviťte rozumně

Velká část celkové spotřeby elektřiny padne na osvětlení. Podle nařízení Evropské unie už se nesmí vyrábět žárovky s výkonem 60 wattů a více. Nejúspornější jsou kompaktní úsporné zářivky, které spotřebují až pětkrát méně než klasické a mají delší životnost. Výměna klasické žárovky za úspornou se ovšem vyplatí jen tehdy, pokud svítí víc než hodinu denně. Kromě toho se vyplatí centrální osvětlení místnosti nahradit bodovými světly a omezit dekorativní osvětlení.  

Schválně si vyzkoušejte, kolik můžou úsporné žárovky ušetřit na spotřebě energie. Nezapomínejte ale, že jsou pořád podstatně dražší než žárovky obyčejné:

Kolik ušetříte s úspornou žárovkou

Počet
Doba svícení
+
h/den
+
h/den
+
h/den
+
h/den

Další kalkulačky

► Spotřeba nikdy nespí!

Energetický štítek. Zvětšíte kliknutím. Zdroj: EkoWATT.

Nenechávejte zbytečně spotřebiče v pohotovostním režimu. Spotřebují v něm sice podstatně méně než za plné činnosti, ale úplně „nespí“. Když se nastřádá spotřeba televize, DVD, set top boxu, počítače a tiskárny – rázem vám pohotovostní režim může zvýšit spotřebu elektřiny až o desetinu.

► Chytré štítky

Každý elektrospotřebič je už dnes povinně vybaven energetickým štítkem, ze kterého se dozvíte, do jaké energetické třídy patří a kolik energie spotřebuje. Zohledňujte ho při nákupu.

► Perte levněji

Pokud chcete ušetřit, perte při nižších teplotách a kupujte si kvalitní prací prostředky, které to umožňují. Praní na 60 stupňů spotřebuje o čtvrtinu míň elektřiny, než když perete na 90. Vyvářku a předpírku používejte, jen když je to nutné – jsou hodně energeticky náročné. A vyměňte starou pračku. Pokud stále používáte archivní exemplář z 80. let, vězte, že spotřebuje o 80 procent energie víc.

► Mytí nádobí

Staletími prověřené, levné a účinné opatření se lidově nazývá špunt: nemyjte nádobí pod tekoucí vodou – plýtváte vodou i elektřinou na ohřev. Další stupeň šetření pak může představovat kvalitní myčka. Dnešní myčky spotřebují o 40 procent elektřiny méně než první kousky z 80. let, a jsou dokonce úspornější než ruční mytí.

► Vaření

Do varné konvice dávejte jen tolik vody, kolik potřebujete, na sporáku (a samozřejmě to neplatí jen pro elektrické) vařte vždy s pokličkou, používejte tlakové hrnce a hrnce s rovným dnem – ušetří vám až třicet procent energie. Vyplatí se také indukční varné plotýnky nebo sklokeramické desky s ohřevem HiLight.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 5. 2012 21:17, eďa

Teda vy máte ale starosti. Na co nemám, po tom netoužím, jak prosté a jednoduché zároveň , jak naučit stát šetřit. Vodu si napumuju sám a chodím spát se slepicema. A ráno je někdy musím budit. Dřeva mám na pět zim, vůbec elektřínu nepořebuji a když, tak jedině ke spojení se světem a to si pustím vlastní elektrárnu. Jo, dokud si lidé budou myslet, že si všechno koupí za peníze, budou jich mít stále míň. Důležité je, vůbec je nepoužívat a když, tak jedině jde-li o život. Já vím, dnešnímu člověku - otroku jde o život neustále, tak byl vychován bezplatným školstvím, ale na druhé straně je třeba uznat, že nebylo líp, než za Nečase. Milióny platících idiotů = hotový Klondajk.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 11. 2012 22:45, Tomáš

Ještě že už máme 23 solárních panelů na střeše, co neprosvítím, prodám a za 7 let už budu jen prodávat čezu:-))))

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Škola finanční gramotnosti: jak zvládat rodinný rozpočet

6. 9. 2011 | Roman Baroš | 26 komentářů

Škola finanční gramotnosti: jak zvládat rodinný rozpočet

Jak udržet rodinný rozpočet na uzdě? Jak se vyhnout nepříjemným překvapením pět dní před výplatou? Jak si bezbolestně vytvořit dostatečnou rezervu? Většina lidí tyhle otázky řeší, bohužel... celý článek

Chcete ušetřit? Kupte si novou lednici!

2. 5. 2011 | František Mašek | 45 komentářů

Chcete ušetřit? Kupte si novou lednici!

Průměrné stáří spotřebičů v českých domácnostech je osm až deset let. Starší přístroje ovšem „baští“ víc proudu. Zjistěte, kolik doma „spálíte“ elektřiny a jestli se vám nevyplatí investovat... celý článek

Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

21. 4. 2011 | Arsen Lazarevič | 14 komentářů

Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

Přišla krize a firmy řezaly náklady. Projevilo se to i na platech: jejich růst polevil, ve 4. čtvrletí roku 2010 reálné mzdy dokonce poklesly. Šetření se tedy nevyhne ani domácnostem.... celý článek

Rodinný rozpočet: Výdaje nezbytné, nutné a zbytné

22. 7. 2009 | Luboš Smrčka | 14 komentářů

Rodinný rozpočet: Výdaje nezbytné, nutné a zbytné

Nikde není řečeno, kolik by měly činit povinné, nezbytné či zbytné výdaje rodinného rozpočtu. Jisté je pouze jedno. Čím větší podíl povinných a nezbytných vydání, tím hůře se bude rodině... celý článek

Jak srazit účet za elektřinu o tisíce

10. 10. 2008 | Petr Čermák | 34 komentářů

Jak srazit účet za elektřinu o tisíce

Za elektřinu platí domácnosti každý rok tisíce korun. Mnoho z těchto peněz úplně zbytečně. Stačí třeba vypínat spotřebiče z pohotovostního režimu. Vyplatí se i investice do úsporných... celý článek

Partners Financial Services