Ošetřovné zůstane i po otevření škol. Stačí splnit podmínky

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 20. 5. 2020 | 10 komentářů
Rodiče, kteří nepošlou dítě do školy ze zdravotních nebo jiných vážných důvodů, nepřijdou do konce června o ošetřovné.
Ošetřovné zůstane i po otevření škol. Stačí splnit podmínky

Zdroj: Shutterstock

Rodiče, kteří nepošlou své dítě do školky či školy po jejich otevření, nepřijdou o šanci na ošetřovné. Mohou o něj žádat až do konce června, pokud uvedou vážné zdravotní nebo provozní důvody. Po poslancích, kteří změnu zákona schválili přes týdnem, to dnes potvrdili i senátoři. 

Své důvody by rodiče museli napsat na předepsaný tiskopis. Jde především o situace, kdy se rodiče budou bát poslat dítě do školy kvůli jeho slabé imunitě, nebo kvůli tomu, že by tím dítě ohrozilo třeba babičku žijící ve společné domácnosti.

Může jít také o provozní důvody, především nedostatečnou kapacitu školského zařízení – vzhledem k předepsaným omezením počtu dětí v jedné skupině a zákazu, aby se tyto skupiny navzájem setkávaly.

Důvodem může být i fakt, že kvůli zkrácenému vyučování nebo omezení provozu jídelny a družiny nezvládnou rodiče současně pracovat a pečovat o dítě.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Poslanci tak napravili chybu, na kterou před pěti týdny upozornil i web Peníze.cz. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) sice opakovaně ujišťovala, že nárok na ošetřovné zůstane do konce června i zmíněným rodinám, novela schválená v dubnu ale takovou situaci ve skutečnosti neřešila.

Podle platného zákona totiž mají rodiče nárok na ošetřovné jenom po dobu, „po kterou trvalo uzavření zařízení nebo školy z důvodu mimořádného opatření při epidemii“. Jistotu nedávala ani teorie ministerstev zdravotnictví a školství, podle nichž bude docházka do konce června dobrovolná. Zákon totiž rozlišuje jenom mezi otevřenou a zavřenou školou. Jakmile se škola otevře, rodiče by tak o dávku přišli.

Další možnou situaci přidala před týdnem pirátská poslankyně Olga Richterová: „Je spousta dětí, které mají alergie. A jakmile jsou děti alergici a mají takovou tu jarní alergickou rýmu, tak školky je nebudou chtít přijmout. A rodiče by kvůli tomu přišli o nárok na ošetřovné,“ vysvětlila.

Pozměňovací návrh, který rodičům zachová nárok na ošetřovné i ve zmíněných situacích, prosazovala už před dvěma týdny poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD). Změnu ale tehdy odmítalo i koaliční hnutí ANO. Před týdnem už se jí podobný návrh podařilo prosadit – vedle opozice ji podpořili i poslanci ANO a komunistů.

Podle plánu ministerstva školství začnou žáci prvního stupně chodit do školy 25. května, pokud se splní určité podmínky, především výuka v menších skupinách do 15 žáků. Školky mohly otevřít už dřív – i proto budou moct o ošetřovné ve zmíněných situacích žádat rodiče zpětně už od začátku května, pokud o něj přišli.

Schválená novela ponechává výši ošetřovného na 80 procentech takzvaného vyměřovacího základu. Na takovou úroveň se od dubna dočasně zvýšilo ze standardních 60 procent. Vláda teď sice zvažovala opětovné snížení, nakonec ale nic nemění. Nevyšla tak vstříc některým zaměstnavatelům, podle nichž nemají rodiče motivaci k návratu do práce, pokud se ošetřovné blíží čisté mzdě.

Původní zprávu z 13. června jsme zaktualizovali po schválení v Senátu.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 5. 2020 20:11, Barbora Dvořáková

Dobrý den chtěla bych se zeptat kde ten tiskopis se dá stáhnout moc děkuji Dvořáková

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 5. 2020 21:36, Helena

může matka pobírat ošetřovné,když má její dcerka 7let,a je z důvodu její oslabené imunity doma,kde jí hlídá babička....může matka chodit do práce a zároven pobírat ošetřovné?Děkuji

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

23. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

Jak řešit zoufalý nedostatek míst ve školkách? Ministr Marian Jurečka nabízí stoprocentní dotaci obcím na vznik nových dětských skupin. Plánuje také sousedské dětské skupiny a motivovat... celý článek

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

22. 11. 2023 | Petr Kučera

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního... celý článek

Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrdili senátoři

9. 11. 2023 | Petr Kučera

Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrdili senátoři

Daňová sleva za školku skončí od roku 2024. Naposledy ji bude možné využít pro příjmy za letošní rok.

Náhradní výživné pokračuje. Stát chystá další páky na neplatiče

8. 11. 2023 | Lenka Rutteová

Náhradní výživné pokračuje. Stát chystá další páky na neplatiče

Náhradní výživné měl stát za lidi, kteří se na to vykašlali, původně platit dva roky. Ukázalo se, že je to zoufale málo. Náhradní výživné se prodlužuje na čtyři roky a do novely občanského... celý článek

Rodičovský příspěvek stoupne a zkrátí se, schválili poslanci

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne a zkrátí se, schválili poslanci

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Partners Financial Services