Mateřská a rodičovská OSVČ 2020. Kalkulačka a přehled

Monika Veselíková | rubrika: Jak na to | 14. 1. 2020 | 7 komentářů
Kdy mají podnikatelky nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme.
Mateřská a rodičovská OSVČ 2020. Kalkulačka a přehled

S pokrytím výpadku příjmů při narození potomka pomáhají rodičům dvě dávky: peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek.

Na peněžitou pomoc v mateřství – lidově se téhle dávce říká mateřská – ale nedosáhne každý. Je potřeba splnit základní podmínku pro nárok na dávku – dostatečně dlouhou účast na nemocenském pojištění, což je jedna ze složek sociálního pojištění

Naopak na rodičovský příspěvek má nárok každý rodič. Pro všechny je zároveň nachystaná stejná částka – od letoška dělá celkově 300 tisíc korun (nebo 450 tisíc korun, když se narodí dvojčata či vícerčata).

Oproti rodičům s klasickým zaměstnáním však platí pro osoby samostatně výdělečně činné – především ohledně peněžité pomoci v mateřství – trochu jiná pravidla. 

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Jestli hledáte jenom kalkulačku, můžete na ni rovnou skočit: Tady spočítáme mateřskou pro OSVČ a tady rodičovský příspěvek. Jinak se nejdřív podíváme, jak to při podnikání funguje, a k výpočtu se dostaneme na konci. 

OSVČ a nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Pokud je žena zaměstnaná na klasický pracovní poměr, odvádí za ni nemocenské pojištění (v rámci sociálního pojištění) zaměstnavatel. Oproti tomu živnostníci a další podnikatelé si musí hradit sociální pojištění sami, přičemž nemocenské pojištění není jeho povinnou součástí. Každý podnikatel se ale může k platbě nemocenského pojištění přihlásit dobrovolně.

Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba, aby si OSVČ platila nemocenské pojištění aspoň 270 dní (devět měsíců) v průběhu dvou let před nástupem na mateřskou, z toho přinejmenším 180 dní (šest měsíců) v posledním roce.

Přinášíme víc

Jaká jsou pravidla pro získání porodného? Projděte si, jak stát pomůže čerstvým rodičům s nízkými příjmy.

Porodné 2020. Kdo má nárok a jak bude vysoké


Od ledna se zvýší i počet hodin, na který lze dávat děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít kvůli tomu o rodičovskou.

Zvýšení rodičovského příspěvku prošlo. Další změny za tři roky


Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se letos mění?

Sociální pojištění OSVČ 2020. Minimální zálohy rostou

Kdo tuhle podmínku splní, může peněžitou pomoc v mateřství čerpat nejdřív od osmého týdne před očekávaným termínem porodu, nejpozději od šestého týdne. Okresní správa sociálního zabezpečení vyplácí dávku maximálně 28 týdnů (případně 37 týdnů, když se narodí vícerčata).

Obdobná pravidla platí i pro podnikající tatínky – peněžitou pomoc v mateřství může sociálka vyplatit (namísto matky) i jim. Hodit se to může třeba v situaci, kdy si matka nemocenské pojištění neplatila, ale otec ano.

Ani táta podnikatel se nevyhne splnění základní podmínky: účasti na nemocenském pojištění přinejmenším devět měsíců za poslední dva roky, z toho šest měsíců v posledním roce. Otcové pak mohou čerpat mateřskou kratší dobu – maximálně 22 týdnů nebo 31 týdnů u vícerčat.

Kolik dělá mateřská pro podnikatelku

Platba nemocenského pojištění rozhoduje také o tom, jak bude peněžitá pomoc v mateřství vysoká. Zjednodušeně: Čím víc platí, tím vyšší mateřskou dostane. Jak vysoké pojistné podnikatel na nemocenské pojištění odvádí, ale nezáleží tak docela na něm. Jeho výše se vždy odvíjí od toho, kolik OSVČ platí na sociálním pojištění.

Horní limit pro platbu nemocenského pojištění představuje vyměřovací základ sociálního pojištění rozpočtený na měsíce, k němuž se živnostník dobral v posledním přehledu o příjmech a výdajích pro sociálku. V praxi jde o polovinu zisku (příjem po odpočtu výdajů) za daný rok vydělenou dvanácti. Z takto vypočteného vyměřovacího základu lze potom na nemocenské pojištění platit maximálně 2,1 procenta.

V roce 2020 musí všichni podnikatelé posílat na sociální pojištění přinejmenším 2544 korun měsíčně. To odpovídá vyměřovacímu základu 8709 korun a maximální platbě nemocenského pojištění 183 korun měsíčně. Peněžitá pomoc v mateřství pak bude dělat celkem 39 396 korun za celých osmadvacet týdnů podpůrčí doby. Tedy 201 korun denně a zhruba 6231 korun na měsíc. Kdo by chtěl vyšší mateřskou, musí si dostatečně dlouho platit také vyšší sociální pojištění.

Platby na nemocenské pojištění jsou zároveň omezené zdola. Pro rok 2020 dělá minimální pojistné 126 korun (minimální vyměřovací základ 6000 korun). Úhrada minimálních záloh odpovídá mateřské 27 244 korun za celou podpůrčí dobu, tedy přibližně 4309 korun za měsíc.

S výpočtem peněžité pomoci v mateřství si nemusíte lámat hlavu, poradí vám naše kalkulačka. Stačí zadat, kolik měsíčně posíláte na sociální pojištění. Kalkulačka pak ukáže, v jakých hranicích si můžete nemocenské pojištění nastavit a na jak vysokou mateřskou dosáhnete. Kromě denní dávky vypočte i celkovou částku, kterou v rámci peněžité pomoci v mateřství vyčerpáte.

Podnikání a rodičovský příspěvek

Ani rodiče, kteří si nemocenské pojištění dostatečně dlouho (nebo vůbec) neplatili, však nezůstanou na holičkách. Úřady jim hned po narození dítěte začnou vyplácet rodičovský příspěvek. Na každé dítě lze od státu dostat celkem 300 tisíc korun. Celková suma se nevyplácí najednou, ale v pravidelných měsíčních dávkách. Když se narodí dvojčata či vícerčata, dostanou rodiče dohromady 450 tisíc korun. 

Hrneme novinky

Projděte si, jak rok 2020 může ovlivnit vaše osobní finance.

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Pro rodiče, kteří neměli nárok na peněžitou pomoc v mateřství, dělá rodičovský příspěvek maximálně 10 000 korun měsíčně (15 000 korun pro vícerčata). Nejrychleji tak můžou celý balík peněz vyčerpat za třicet měsíců. Rychlost čerpání může být i pomalejší – rodičovský příspěvek je potřeba dobrat nejpozději do čtyř let věku dítěte. Rychlost čerpání jde měnit jednou za tři měsíce. Rodičovský příspěvek lze přitom pobírat jen na nejmladší dítě v rodině – bez ohledu na to, zda už rodiče stihli načerpat celou sumu na starší dítě.

Na rodičovský příspěvek samozřejmě dosáhnou i OSVČ, které nárok na peněžitou pomoc v mateřství měly. Maximální výše měsíční dávky v jejich případě odpovídá měsíční mateřské. Pokud dělá peněžitá pomoc v mateřství míň jak 10 000 korun za měsíc, zvyšuje se měsíční strop rodičovského příspěvku na tuto částku. Víc napoví naše kalkulačka.

Při určení maximální výše rodičovského příspěvku se úředníci neřídí pouze podle mateřské toho z rodičů, který ji skutečně pobíral. Pokud tedy peněžitou pomoc v mateřství čerpala matka, ale otec dítěte by měl nárok na mateřskou vyšší (jako zaměstnanec nebo OSVČ splnil potřebnou dobu pojištění), vypočte se maximum měsíční dávky rodičovského příspěvku podle mateřské otce. To přijde vhod třeba v momentě, kdy je otec v klasickém pracovním poměru a matka OSVČ. Rodiče tak získají větší svobodu při určování rychlosti a výše příspěvku.

Rodičovský příspěvek 2020

měsíců

Další kalkulačky

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Monika Veselíková

Autor článku Monika Veselíková

Bakalářské studium odstartovala na Technické univerzitě v Liberci, magisterské v oboru Mediální studia dokončila na Fakultě sociálních věd UK. Pro Finmag a Peníze.cz píše od konce roku 2014. Ve volném čase běhá, kde se dá.... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 1. 2020 15:03, pk

Citace - Petr Mikoláš / 14.01.2020 13:44

Dal bych mateřskou zvýšenou pouze těm co mají práci a né flákačům.


Ano, přesně tak to funguje. Mateřskou dostane jenom ten, kdo má práci.

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 1. 2020 13:44, Petr Mikoláš

Dal bych mateřskou zvýšenou pouze těm co mají práci a né flákačům.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

22. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

Rodičům, kteří si přivydělávají při mateřské či rodičovské dovolené, hrozí nižší důchody. Problém nastává, když si za měsíc vydělají méně než v původním zaměstnání. Expert radí, jak... celý článek

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

17. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

Na deset kliků. O rodičovský příspěvek je nyní možné požádat v Jendovi - v elektronickém systému MPSV. Vyplnění žádosti je snadnější a rychlejší. Navíc systém ohlídá, aby lidé neudělali... celý článek

Rodičovský příspěvek stoupne a zkrátí se. Ale ne všem

29. 6. 2023 | Petr Kučera

Rodičovský příspěvek stoupne a zkrátí se. Ale ne všem

Po více než roce se vládní koalice shodla na zvýšení rodičovského příspěvku. Současně se však zkrátí maximální doba čerpání. Dětí narozených do konce roku 2023 se změny nedotknou.

Řekli jste si o příspěvek 5000 Kč na dítě? Poslední šance je tu

13. 6. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Řekli jste si o příspěvek 5000 Kč na dítě? Poslední šance je tu

Rodiny, které zatím nepožádaly o loňský jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě, mají šanci ještě do 1. července 2023. Nárok na příspěvek totiž zanikne po roce od začátku účinnosti... celý článek

Školkovné zrušíme, shodla se vláda. Proč končí daňová sleva?

13. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Školkovné zrušíme, shodla se vláda. Proč končí daňová sleva?

Daňová sleva za školku má skončit od roku 2024. Naposledy ji bude možné využít pro příjmy za letošní rok.

Partners Financial Services