Zvýšení rodičovského příspěvku ani daní zatím poslanci neschválili

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 18. 10. 2019 | 17 komentářů

Poslanecká sněmovna zatím neschválila zvýšení rodičovského příspěvku. K novele zákona o státní sociální podpoře se zřejmě dostane nejdřív za týden. Pak ji ještě čeká projednání v Senátu, účinná má přitom být od 1. ledna 2020.

Rodičovský příspěvek sice poslanci měli na programu ve středu, zdrželo je ale hlasování o omezení psích množíren. Pro dnešek pak hnutí ANO dalo přednost jednání o zvýšení daní, přestože se u daňového balíčku z dílny ministryně financí Aleny Schillerové čekala mnohahodinová debata a komplikované hlasování o desítkách pozměňovacích návrhů.

Poslanci dnes nakonec od deváté hodiny až do čtvrt na dvě řešili případné změny v programu schůze. Pak začali projednávat daňový balíček, aby vzápětí jednání ukončili. Vládní koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů mezitím prosadila svolání mimořádné schůze právě k těmto dvěma bodům. Má začít v pátek 25. října, tedy před prodlouženým víkendem. Teoreticky by mohli poslanci hlasovat už ve středu, to ale mají na programu jednání o státním rozpočtu.

Co přinese nový rok

Zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc nemusí být jedinou výraznou změnou. Poslanci budou řešit třeba i to, jestli by se dávka neměla pravidelně valorizovat.

Další změny rodičovského příspěvku? Ať roste stejně jako důchody, volají Piráti


Vláda se definitivně shodla na zvýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2020. Těšit se můžou i některé rodiny, které s jeho čerpáním začaly dřív. Jak na to?

Jak dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek? Projděte si, co udělat

Na zvýšení rodičovského příspěvku se přitom shoduje i opozice. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je ve sněmovně už od konce května. Celková částka příspěvku má od 1. ledna stoupnout z dnešních 220 tisíc na 300 tisíc korun, u vícerčat z dosavadních 330 tisíc na 450 tisíc korun.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Zvýšení se má týkat nejenom rodin, které začnou čerpat příspěvek v roce 2020, ale i těch, které ho už sice začaly dostávat dřív a k 1. lednu 2020 ho stále ještě budou čerpat. Smůlu mají jenom ty rodiny, které příspěvek vyčerpaly nebo vyčerpají do konce letošního roku, přestože mají dítě do čtyř let.

Celková výše příspěvku se neměnila od roku 2008. Poslanci zřejmě ani tentokrát nevyužijí možnost nastavit systém, který by příspěvek zvyšoval automaticky třeba podle vývoje průměrné mzdy. Pravidelnou každoroční valorizaci navrhují Piráti, vládní koalice ale takovou změnu odmítá.

Poslanci se nedostali ani ke schvalování daňového balíčku. Ten především zvyšuje spotřební daně na alkohol (líh) a tabák (cigarety), má zvýšit také zdanění hazardu, poplatek za vklad do katastru nemovitostí a zrušit daňové osvobození pro rezervy pojišťoven.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 10. 2019 10:11, Jana

Je fajn ze psi maji vetsi dulezitost nez maminy s detmi.

+45
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 10. 2019 16:55, pag

Celá staletí měli lidi děti pro radost, proto, že je chtěli, a byli ochotni pro to něco obětovat, pohodlí, prostředky a nepovažovali to za bůhví jakou zásluhu. Dnes jsou, zdá se, že pro naprostou většinu, děti přítěží a především zdrojem příjmů, což ještě v nedávné době bylo výsadou pouze jisté skupiny obyvatelstva. Hanba!

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

23. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

Jak řešit zoufalý nedostatek míst ve školkách? Ministr Marian Jurečka nabízí stoprocentní dotaci obcím na vznik nových dětských skupin. Plánuje také sousedské dětské skupiny a motivovat... celý článek

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Studium, rodičovská, vojna. Co všechno se vám počítá do důchodu a jak

6. 10. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Studium, rodičovská, vojna. Co všechno se vám počítá do důchodu a jak

Pro získání starobního důchodu v Česku musíte splnit dvě podmínky: dosáhnout stanoveného věku a odpracovat alespoň 35 let, respektive po tu dobu platit důchodové pojištění. Existují... celý článek

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

22. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

Rodičům, kteří si přivydělávají při mateřské či rodičovské dovolené, hrozí nižší důchody. Problém nastává, když si za měsíc vydělají méně než v původním zaměstnání. Expert radí, jak... celý článek

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

17. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

Na deset kliků. O rodičovský příspěvek je nyní možné požádat v Jendovi - v elektronickém systému MPSV. Vyplnění žádosti je snadnější a rychlejší. Navíc systém ohlídá, aby lidé neudělali... celý článek

Partners Financial Services