Kdy je úrok lichvou? Soudy a ani vláda v tom nemají jasno

PR článek | rubrika: PR Článek | 20. 8. 2018
Je roční úrok 114 % lichvou? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Ostravě a jeho odpověď zní: „Ne.“ Právník klienta v exekuci se ale brání a poukazuje na porušení legislativy. Nyní se otázka lichvy dostala i do poslanecké sněmovny a zákonodárci rozhodují o tom, zda určit nejvyšší možnou hranici úrokových sazeb, či nikoliv.
Kdy je úrok lichvou? Soudy a ani vláda v tom nemají jasno

Předlužování spotřebitelů má zabránit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten pročistil nebankovní úvěrový trh, z 55 000 poskytovatelů jich zůstalo jen 85, kteří mají platnou licenci ke sjednávání půjček od České národní banky. Dále pak legislativa uzákonila, že je povinností každého, kdo poskytuje bankovní či nebankovní půjčky, prověřit úvěruschopnost klienta. Pokud tak poskytovatel neučiní, není povinností dlužníka splácet úroky, stačí splatit pouze jistinu.

Dvojí metr? Rozhodnutí ostravského soudu se neshoduje s tím pražským

U ostravského případu, kdy se dlužník dostal kvůli úrokové sazbě 114,6 % do exekuce, ale soud rozhodl, že nebankovní společnost nijak nepochybila a že sazba, která převyšuje tu průměrnou o téměř 100 procentních bodů, není lichvou.

Rozhodnutí se nelíbí právníkovi zastupujícímu klienta v exekuci. Kromě zákona se odkazuje také na rozhodnutí jiných soudů v obdobných případech, kdy lidé v Praze tak vysoké úroky splácet nemuseli a spláceli jen jistinu. Krajský soud v Ostravě se brání a argumentuje smluvní volností, která v České republice platí.

Limity pro úroky by mohly zahnat dlužníky k soukromým věřitelům

Zastropováním úroků se nyní zabývá Ministerstvo financí spolu s neziskovými organizacemi a Ministerstvem spravedlnosti. Podle některých poslanců by měla být stanovena jasná specifika pro rychlé půjčky. Pro maximální možný úrok jsou komunisté i SPD.

TOP 09 ale upozorňuje na to, že omezením bude znemožněno poskytovat krátkodobé půjčky s vysokými úroky licencovaným společnostem, tím pádem se budou lidé v nesnázích obracet na soukromé věřitele, kteří jim půjčí za ještě vyšší sazby. Následné vymáhání peněz pak nebude probíhat exekučním příkazem, nýbrž výhružkami a fyzickým zastrašováním.

V Česku lze sjednat půjčku s úrokem ve výši 114 % i se sazbou 0 %

Na jednu stranu lze v Česku získat půjčku s úrokem 114 %, na druhou stranu některé nebankovní instituce nabízejí bezúročné půjčky, tedy se sazbou 0 %. Avšak ani ty nejsou vždy vhodným řešením dané situace. Před kývnutím na tuto velmi atraktivní nabídku by měl každý dlužník zbystřit. Je nutné si uvědomit, že první půjčku u nového poskytovatele opravdu lze získat zdarma, stačí ale jedna zpožděná splátka a začnou ihned naskakovat úroky z prodlení a vysoké sankce.

Topíte-li se tak v dluzích a řešíte-li těžkou životní situaci, nemusí být bezúročný úvěr tím pravým. Naopak vás může dostat do ještě větších problémů. Lepší variantou tak může být nový splátkový kalendář, refinancovaní drahé půjčky, konsolidace více dluhů nebo odborná pomoc jedné z občanských poraden.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

23. 4. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

Česká národní banka dala pokutu čtyři miliony korun společnosti Profi Credit Czech, poskytovateli spotřebitelských úvěrů pod názvy Pojištěná půjčka a Razdva půjčka.

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Podvody s falešnými fakturami se množí. Ale projde jich minimum

4. 4. 2024 | Hynek Just

Podvody s falešnými fakturami se množí. Ale projde jich minimum

Jak to funguje? „Dodavatel se většinou pokusí vystavit podvodnou fakturu nebo se cizí člověk vydává za odběratele a pak se obrátí na nás, jestli jsme schopni zakázku financovat,“ popisuje... celý článek

Kdy je půjčka neplatná? Soudy řeší, jak moc velká chyba vadí

3. 4. 2024 | František Nonnemann

Kdy je půjčka neplatná? Soudy řeší, jak moc velká chyba vadí

Než vám půjčí, musí banka nebo úvěrová společnost prověřit, jestli dokážete splácet. Když při tom udělá chybu, může být smlouva prohlášená za neplatnou. Záleží ale na tom, jestli jde... celý článek

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

Partners Financial Services