Deregulace nájemného: V případě potíží pomůžeme, slibuje ministerstvo pro místní rozvoj

redakce Peníze.CZ | rubrika: Co se děje | 1. 12. 2010 | 3 komentáře
Deregulace nájemného: V případě potíží pomůžeme, slibuje ministerstvo pro místní rozvoj
Počátkem roku přestane být v řadě měst a obcí regulováno nájemné. Ministerstvo pro místní rozvoj věří, že ve většině případů nijak dramaticky nevzroste a nečeká ani řadu soudních sporů. Spolu se Sdružením nájemníků nabízí pomoc v případě problémů.

Vláda nedávno přijala novelu občanského zákoníku (OZ), která řeší situaci po zrušení regulace nájemného ve většině českých měst a obcí od ledna 2011. Protože ji musí schválit parlament, nezačne platit dřív než někdy počátkem příštího roku. Cenové mapy, které chystá ministerstvo pro místní rozvoj(MMR), jako vodítko ke stanovení nájemného mají být hotovy nejdříve v únoru. Toto právní vakuum – od roku 2006 se nikdo příliš nezabýval tím, co bude po deregulaci nájemného – vyvolává obavy z jeho překotného růstu. A to se zatím netýká Prahy, krajských měst mimo Ústí nad Labem a Ostravu a velkých středočeských měst, kde přestane být nájemné regulováno až od ledna 2013.

Od nového roku si majitel domu či bytu teoreticky může stanovit libovolné nájemné. Když se s nájemníkem nedohodne na jeho výši, bude o něm rozhodovat soud, a to podle cen v místě a čase obvyklých. OZ také mj. řeší otázku přechodu práva nájmu na osoby blízké, nebo osoby vhodné zvláštního zřetele (například nájemníci nad 75 let).

Logika říká, že je lépe počkat na příslušnou právní normu, tedy novelizovaný občanský zákoník, a cenové mapy, které chystá – byť jako orientační – MMR. Představitelé majitelů domů, bytů a tvrdí, že mají zájem o slušné nájemníky, plnící si své povinnosti, a že nehodlají vést soudní spory o výši nájemnéhoza každou cenu. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský na základě jednání s velkými vlastníky bytů, jako jsou RPG, nebo CPI, soudí, že zvítězí zdravý rozum, nájemné bude zvyšováno v rozumné míře a neobjeví se zbytečné hromadné žaloby.

Na druhé straně nelze vyloučit nejrůznější tlaky, jejichž cílem je uzavírání nevýhodných smluv pro nájemníky. Nikdo tedy neví, co skutečně bude. I nyní probíhá ostatně řada soudních sporů.

Ministerstvo pro místní rozvoj proto nabízí ve spolupráci se Sdružením nájemníků (SON) pomoc všem, kdo ji potřebují. Kromě telefonní linky 224 861 138 a e-mailu MMR info@mmr.cz, je k dispozici spojení na SON, a to telefonická poradenská linka 900 109 801, mailová i dopisová poradna a celostátní síť, která zahrnuje 39 poraden SON. A to bezplatně. Veškeré informace o těchto službách lze nalézt na webu www.son.cz. Od zítřka by se na něm měly podle šéfa SON Milana Taraby objevit manuály, které radí, jak postupovat.

Na řešení problémů se má podílet renomovaná advokátní kancelář Profous a partneři se zkušenostmi z realitního sektoru . Jde ovšem jen o rady či konzultace, zmíněná kancelář nebude za jednotlivé občany řešit jejich soukromé právní spory před soudem.

Cenové mapy, které ministerstvo pro místní rozvoj připravuje, by měly mít podle Jankovského spíše orientační charakter, konečné rozhodnutí závisí na soudu. Ten k nim může, ale nemusí přihlédnout. (Soudy budou zřejmě vycházet z posudku soudního znalce – pozn. red.).

Protože je český realitní trh stále deformován, není podle Jankovského vždy možné vzít za základ těchto map nabídku realitních kanceláří a vycházet pouze z tržního nájemného. Taraba uvedl, že Občanské sdružení majitelů domů někdy zaměňuje tržní a místně obvyklé nájemné.

Cenová mapa pro určitý region bude obsahovat cenové rozpětí, nemůže ale zachytit situaci v každé ulici a domě. Podstatná bude lokalita a stav domu. Pokud nebude v některých případech k dispozici dostatečný počet dat, bude se vycházet z porovnání s jiným regionem. Jak dodal náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous, místo dat z realitních kanceláří se bude snažit mapa zachytit  údaje o skutečné výši nájmů. Zdaleka ne každý je ochoten tyto informace poskytnout, alespoň někteří majitelé domů či bytů snad MMR vyjdou vstříc.

V České republice je v současnosti 900 tisíc nájemních bytů, 150 tisíc má tržní nájemné, nebo jde o byty, které patří nějakému družstvu. Zbývajících 750 tisíc podléhá regulaci, u 450 tisíc z nich končí regulované nájemné koncem tohoto roku. Více než polovinu z tohoto počtu ale vlastní města a obce. Budou k nájemníkům shovívavější?

Občanské sdružení majitelů domů předložilo ministerstvu pro místní rozvoj návrh zákona o sociálním bydlení. „V současné době konzultujeme s ministerstvem práce a sociálních věcí, zda a v jaké formě může být včleněn do našeho právního řádu. Bez cenové mapy ale nemůže fungovat,“ odpověděl na dotaz serveru Peníze.cz ministr Jankovský.

Taraba v této souvislosti upozornil, že sociálně slabší jedinci mohou žádat stát o příspěvek na bydlení, nebo ve hmotné nouzi, o čemž však ví jen asi desetina obyvatel ČR.

Čeká nás velký počet soudních sporů o výši nájemného, nebo se dokáže většina majitelů domů, bytů či jiných nemovitostí s nájemníky dohodnout? Jaký je váš názor na tento velmi aktuální problém?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Deregulace nájmů: čeká nás příměří, nebo vlna soudních sporů?

24. 11. 2010 | František Mašek | 15 komentářů

Deregulace nájmů: čeká nás příměří, nebo vlna soudních sporů?

Blížící se konec deregulace nájmů vyvolává obavy z neomezeného růstu jejich cen. Podle šéfa Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí Tomislav Šimeček to však nehrozí.... celý článek

Deregulace nájmů: čeká nás „stěhování národů“?

12. 11. 2010 | František Mašek | 25 komentářů

Deregulace nájmů: čeká nás „stěhování národů“?

Přestože ve většině měst a obcí letos končí deregulace nájmů, novela občanského zákoníku, která řeší, co dál, má být přijata až počátkem příštího roku. K dispozici letos nebude ani... celý článek

Budou ceny nemovitostí dál klesat? Je to velmi pravděpodobné.

1. 11. 2010 | Arsen Lazarevič | 21 komentářů

Budou ceny nemovitostí dál klesat? Je to velmi pravděpodobné.

Kdekdo si klade otázku, jak se budou dál vyvíjet ceny nemovitostí. Pokud má pravdu studie České národní banky, pokles cen domů či bytů ještě neskončil. Jinak tomu může být v případě... celý článek

Kdy je pronájem výhodnější než koupě bytu na hypotéku

24. 9. 2010 | Daniel Kotula | 34 komentářů

Kdy je pronájem výhodnější než koupě bytu na hypotéku

Snem mnoha lidí je bydlet ve vlastním a celkově tak, i za cenu hypotéky, ušetřit na nájemném. Pořídit si nemovitost za každou cenu ale nemusí být vždy výhodné.

Ceny bytů se stabilizovaly. Nemusí být na dně, čekání na další pokles se však může vymstít.

10. 9. 2010 | František Mašek | 12 komentářů

Ceny bytů se stabilizovaly. Nemusí být na dně, čekání na další pokles se však může vymstít.

Pokud chcete koupit či prodat dům či byt, neotálejte. Jejich ceny se podle odborníků víceméně stabilizovaly. Mohou sice jít ještě níže, spekulace na další pokles cen domů či bytů ale... celý článek

Partners Financial Services