Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co dělat při dopravní nehodě. S chladnou hlavou krok za krokem

| rubrika: Jak na to | 20. 12. 2017 | 4 komentáře
Máme pro vás přehledný návod, jak postupovat při dopravní nehodě, když ji sami zaviníte. Nebo když někdo nabourá vás. A rady, na co dát pozor.

Když se stane dopravní nehoda, ze všeho nejdřív byste měli myslet na zdraví a bezpečnost. Všichni z havarovaných aut by se měly přesunout do bezpečí mimo silnici. Když je někdo zraněný, volejte záchranku a poskytněte první pomoc. Místo nehody označte výstražným trojúhelníkem a oblékněte si reflexní vestu, obojí je povinnou součástí výbavy auta.

Když si nebudete jistí, jak postupovat dál nebo dostanete strach, že v rozrušení uděláte zbytečnou chybu, nic nezkazíte, když vytočíte číslo asistenční služby svojí pojišťovny; je šikovné mít ho pro všechny případy uložené v mobilu. Pojišťovna poradí, jak přesně postupovat. Jestli číslo nemáte po ruce, s klidem zavolejte na Linku pomoci řidičům (1224), operátoři vás s pojišťovnou propojí. Pokud bude třeba, vaše pojišťovna vyšle na místo svou posádku, zajistí opravu nebo odtah.

Pozor dejte na lovce nehod – hlavně ve větších městech a na dálnici většinou přispěchají k nehodě s nabídkou „pomoci“ jako první. Nenechte se zlákat, jejich služby by se vám mohly šeredně prodražit, všechno radši řešte s asistenční službou svojí pojišťovny. Před lovci nehod jsme vás varovali už před lety:

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Přišli na Peníze.cz, srovnali povinné ručení a havarijní pojištění a ušetřili. 

Chcete ušetřit? Vyzkoušejte si to taky! 

Kdy volat policii

Policii musíte zavolat k nehodě, při které škoda na některém z vozidel (počítají se i přepravované věci) přesáhne sto tisíc korun. Nebo když vznikne škoda na majetku i někomu, kdo nebyl účastníkem nehody – například poškodíte plot, veřejné osvětlení nebo svodidla. Samozřejmě také v případě, že jsou na místě zranění nebo někdo zemře. Dále v případě, že nejste schopní sami zabezpečit obnovení plynulosti provozu. Nebo když máte podezření, že je někdo z řidičů účastných na nehodě pod vlivem alkoholu nebo drog. Případně když nemá zelenou kartu. Policii určitě volejte, když některý z účastníků nehody odmítá podepsat záznam o dopravní nehodě (podrobněji o něm níž), nemůžete se shodnout, kdo nehodu zavinil, nebo na jejích okolnostech.

Jak vyplnit formulář o nehodě

Jestli zůstala nabouraná auta na silnici rozmístěná tak, že by mohla ohrožovat ostatní řidiče, obkreslete a nafoťte jejich postavení, a pokud to jde, odstavte je stranou. Jestli s nimi není nutné hýbat nebo to z nějakého důvodu není možné, počkejte na policii.

Pak přichází na řadu vyplnění formuláře o dopravní nehodě. Použijte standardizovaný evropský záznam o nehodě, má stejnou strukturu pro všechny jazykové varianty. Na cestách byste ho měli mít vždy při sobě. Jestli nemáte, stáhněte si ho u nás:

Do protokolu přehledně zakreslete, jak k nehodě došlo. Pokud nebudete s výkladem druhého účastníka nehody souhlasit, nepodepisujte; připište svoji verzi a podepište se až pod ni. Každému z vás by měla zůstat alespoň jedna kopie protokolu.

Když bude o průběhu a zavinění nehody spor, přivolejte policii, pokud jste to ještě neudělali. Ani v policejním protokolu ale nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte.

Podstatné je nehodu dobře nafotit, celkový výjev z různých perspektiv i jednotlivá poškození, celek i detail.

Než se rozloučíte, zkontrolujte, že máte všechny důležité údaje o druhém účastníkovi nehody (nebo více účastnících), ideálně: jméno, příjmení, adresu, telefonní číslo, údaje o vozidle (registrační značka, VIN, typ a barva), údaje o vlastníkovi vozidla (jméno, bydliště, případně sídlo), údaje o pojištění vozidla (číslo zelené karty, číslo pojistné smlouvy, název pojistitele, platnost zelené karty). Pokud jste viníkem vy, samozřejmě musíte jmenované údaje poskytnout o sobě. Hodit se budou i kontakty na případné svědky.

Pachatel neznámý

Když viník od nehody ujede

Přijdete k zaparkovanému autu a je zrasované tak, že ho nemůžete poznat. Nebo možná „jen“ zmáčknuté. Každopádně, někdo vám způsobil škodu a k odpovědnosti se nehlásí – po pachateli ani vidu, ani slechu. V horším případě vás jiný řidič nabourá přímo na silnici a od nehody ujede. Poradíme, jak postupovat.

Viník odjel od nehody. Kdo vám to zaplatí?

Jak nahlásit nehodu pojišťovně

Pokud jste nehodu zavinili, nahlaste ji pojišťovně, u které máte povinné ručení, a předejte jí dokumentaci i s fotkami. Vaše pojišťovna pak kontaktuje poškozeného a věc s ním vypořádá.

Jestli jste poškození vy, postup je stejný, jen obráceně. Vlastník vozidla, které nehodu zavinilo, by měl událost ohlásit své pojišťovně, a ta s vámi škodu podle dokumentace vyřídí.

Pojišťovně můžete nehodu oznámit telefonicky, písemně nebo online. Každopádně se vyplatí předem zavolat na asistenční linku a o postupu se ujistit, i když pak podklady pošlete přes internet.

U pojišťoven Uniqa a Allianz můžete škodu nahlásit přes mobilní aplikaci. U některých dalších pojišťoven mobilní aplikace aspoň poradí, jak při nehodě postupovat, pomůže rychle se spojit s pojišťovnou přepojením na telefonní linku, odeslat z místa nehody fotky nebo sledovat průběh řešení škodní události.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+42
Ano
Ne

Diskuze

29. 5. 2018 | 12:21 | Robin Hudec

Co se týče odtahu tak já využívám služeb přímo svého servisu. Auto mi odtáhnou tam a pak ho tam i opraví, to se mi zdá ideální: http://www.autoindividual.cz/odtahova-sluzba. více

1. 1. 2018 | 22:34 | Petr

Můj mnohokrát životem ověřený poznatek: snažte se vyhýbat všemu jehož název začíná slovem "Česká" více

21. 12. 2017 | 4:06 | alfons

no jo čpp nerada plní více

20. 12. 2017 | 14:56 | Igor

Jen jednou jsem hlásil pojistnou událost na povinné ručení : rozbité přední sklo od auta předem. Měl jsem podepsaný protokol o nehodě od řidiče auta od kterého odlétl kámen, ale pojišťovna (ČP) to neuznala, že rozbití neodpovídá...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK