Příspěvek na dojíždění a stěhování dostaly už tisíce lidí. Chcete taky?

| rubrika: Jak na to | 13. 6. 2019 | 9 komentářů
Žijeme ve zlatých časech. Nezaměstnanost klesá níž a níž, nabídka volných pracovních míst trhá rekordy. Přesto už tři roky můžete dostat od státu příspěvek na dojíždění za prací. Nebo dokonce 50 tisíc na přestěhování.

O příspěvek na dojíždění za prací, který úřady práce nabízejí od dubna 2016, už požádalo skoro 10 tisíc nezaměstnaných. Nejvíc jich je z Moravskoslezského (2417 zájemců), Olomouckého (2302), Ústeckého (1053) a Jihomoravského (948) kraje.

Ne každý z 9721 zájemců ale uspěl. „Dohodu o poskytnutí příspěvku jsme zatím uzavřeli s 6376 lidmi, řadu dalších žádostí ještě posuzujeme,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Jenom za letošní květen přibylo osmdesát zájemců.

Nejčastěji lidé dostávají 1500 korun měsíčně, do práce dojíždějí 10 až 25 kilometrů. „Jsou mezi nimi různé profese. Například administrativní pracovníci, výrobní a montážní dělníci, kovodělníci, elektromechanici, opraváři, strážní, pracovníci ve zdravotnictví a sociální oblasti, dámské krejčové, učitelé, skladníci, uklízečky, asistenti pedagoga, masér, sýrařka nebo obchodní referenti,“ upřesňuje Beránková.

Jeden z nejvyšších příspěvků – 3500 korun měsíčně – už dřív přiznal úřad práce uchazeči v Karlovarském kraji, který nastoupil jako vedoucí autobusové dopravy a do práce dojíždí 255 kilometrů.

Nejde jenom o dopravu

Příspěvek nezaměstnaným, kteří vezmou práci mimo své bydliště, má pomoct nejenom s vyššími náklady na samotné dojíždění. Může pokrýt třeba i část výdajů, které kvůli dojíždění vzniknou třeba ohledně přechodného ubytování nebo péči o dítě.

Anketa

Jak dlouho vám obvykle trvá cesta do práce?

Dosáhnou na něj můžou jenom uchazeči o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu aspoň pět měsíců. Případně i kratší dobu, pokud přišli o práci kvůli hromadnému propouštění.

Základní podmínkou je, že najdou práci mimo město nebo vesnici, kde bydlí. Musí mít v ruce pracovní smlouvu aspoň na šest měsíců, když už ne na dobu neurčitou. A současně nesmí jít o stejného zaměstnavatele, u kterého už v posledních 24 měsících pracovali.

Příspěvek na podporu regionální mobility, jak zní jeho oficiální název, se pohybuje od 1500 do 3500 korun měsíčně podle vzdálenost. Na nejvyšší částku mohou zájemci dosáhnout při dojíždění nad 50 kilometrů. Naopak pod deset kilometrů se příspěvek neposkytuje – kromě případů, kdy prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou (pak by dosahoval jenom 1000 korun).

Maximální doba vyplácení je jeden rok. Příspěvek za daný měsíc nedostanou lidé, kteří si v něm vydělají víc než 1,5násobek průměrné mzdy. Žádat o něj lze v celé republice, tedy nezávisle na bydlišti nebo cíli dojíždění – nesmí ale jít o práci v cizině (výjimkou je Moravskoslezský kraj, který přispěje i na práci za hranicemi).

Na příspěvek není automatický nárok. Jestliže však úřad práce žádost schválí, proplatí pak přiznanou částku jako paušál, tedy bez dokládání skutečných nákladů. Zaměstnanec nemusí nosit jednotlivé jízdenky, účtenky za benzin, za hlídání dětí nebo dočasné ubytování. Každý měsíc ale musí ukázat výplatní pásku. Za každý den nepřítomnosti, třeba kvůli nemoci nebo dovolené, se příspěvek krátí.

Co se rovnou přestěhovat?

Stát nabízí i příspěvek na přestěhování se za prací – jednorázově 50 tisíc korun. Od listopadu 2016 ho zatím dostalo 181 z 389 zájemců, největší poptávka je v Moravskoslezském (88), Olomouckém (84), Zlínském (46) a Jihomoravském (45) kraji.

Hledej práci!

Nečekejte, že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Šanci má člověk, který nastoupil do práce mimo místo svého bydliště, nebo se už přestěhoval. Je však nutné, aby byl v evidenci uchazečů déle než pět měsíců, a to půl roku před podáním žádosti. Časovou podmínku nemusí splnit lidé při hromadném propouštění nebo ti, kteří podle úřadu práce nemají ve svém regionu šanci na získání.

Nové bydliště musí být vzdušnou čarou aspoň o 50 kilometrů od toho původního. Příspěvek nelze poskytnout při stěhování do zahraničí.

„Vzdálenosti přestěhování se liší, v některých případech dosahují i 300 kilometrů. Mezi žadateli se objevují například administrativní pracovníci, pracovníci v oblasti osobních služeb, dělníci v elektrovýrobě, programátor, školnice, prodavačky, učitelé, právník, lékař, personální konzultant, fotograf, laborant, zdravotní sestry, recepční či vizážistka,“ upřesňuje mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Ani v tomhle případě nejde o podporu, na kterou by měl člověk automatický nárok – ani když splní základní podmínky. „Poskytnutí příspěvku na stěhování vždy záleží na konkrétní situaci na lokálním trhu práce a na dohodě mezi žadatelem a úřadem práce,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Kdo v novém zaměstnání nevydrží aspoň půl roku, musí jednorázový příspěvek vrátit. Úřad může příspěvek opakovaně poskytnout stejnému žadateli jednou za tři roky. Další podmínkou je, že zaměstnání, na které dostal původní podporu, odpracoval aspoň dvanáct měsíců.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 6. 2019 18:06

Samé příspěvky. Natáhnout ruku umíte. Ale nezapomeňte, že na ty dotace musí někdo vydělat. Děláte důchodcům ostudu. Měl jste si našetřit v aktivním životě.

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Mirek 13. 06. 2019 11:15)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 6. 2019 11:15, Mirek

Je dobře, že jsou tyto příspěvky, ale jako důchodce je nevyužiji. Mě by vyhovovalo Šrotovné, které u nás nebylo a v jiných státech už proběhlo alespoň po třetí, jako příspěvky na pořízení set-top-boxu, nové tv či na úpravu společných antén na příjem DVBTV-2.O tom se v ČR.neuvažuje.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

16. 6. 2019 | 7:29 | Jarka

Ale zase pan Babiš se má dobře.Buďte v klidu.Stejně nic neuděláme.Stačí se zajít podívat do obchodu na potraviny.Je to ostuda takové šílené ceny.Ve srovnání s jimými státy ksme k smíchu.Můžeme obchodovat akorát s Polskem...více

14. 6. 2019 | 16:04 | Doktor

A nějaké konkrétní připomínky, chyby v článku? Je to správně, ověřoval jsem si to!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ale nedivím se, že zrovna u vás použily PŘÍSNĚJŠÍ PODMÍNKY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!více

14. 6. 2019 | 8:59 | Zdeněk Svoboda

Tak teď jsem opravdu naštvaný!! To co tady píšete, jsou akorád nesmysly a když, tak né PŘESNÉ INFORMACE. Tuto žádost a peníze dostanete pouze tehdy když jste min!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1ROK NA ÚŘADU PRÁCE!!!! Vůbec jsem o ní...více

13. 6. 2019 | 20:50 | Mirka

Pět hodin tam, pět hodin zpátky... Pracujete osm hodin? Takže celkem 18? Spíte jenom šest? To už máme 24. Předpokládám, že ostatní věci vyřídíte během cesty :) A samozřejmě správná odpověď pro vás v té anketě je "víc než...více

13. 6. 2019 | 18:47 | Mirek

Neříkám, že nemám peníze, ale je to o tom jak přistupují jiné státy třeba k obnově zastaralého parku tak třeba ve Španělsku jezdí většina lidí za pomocí šrotovného ve vozech Škoda a třeba ve Francii při nedokonalé příjmu...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.