Dozvuk divokých devadesátek. Na západ od Česka má faktoring náskok

Dominik Stroukal | rubrika: FINMARKET | 16. 3. 2022 | 1 komentář
V západních ekonomikách je faktoring považován za standardní nástroj řízení firemních financí, firmy o něm uvažují spolu s tradičními způsoby, jako jsou úvěry či kontokorenty. Tuzemský trh si k němu postupně buduje důvěru pošramocenou v porevolučních letech.
Dozvuk divokých devadesátek. Na západ od Česka má faktoring náskok

Zdroj: Shutterstock

Světová pandemie zasáhla všechna odvětví a výjimkou nebyl ani faktoring. Nizozemská asociace sdružující stovky faktoringových firem odhaduje, že za první covidový rok spadl objem faktoringu celosvětově o 6,6 procenta.

V rychle rostoucím odvětví, jako je právě faktoring, je to dvojnásob bolestivé. Nejde totiž jen o propad, ale bývali jsme mohli vidět naopak rychlý růst. Ve třech předchozích letech rostl faktoring v průměru o 6,7 procenta. Pokud by tento trend (nebýt viru) pokračoval, pak můžeme říci, že pandemie odepsala 12,5 procenta trhu. Virus byl k faktoringu nesmlouvavý.

Z dat České faktoringové asociace ale vyplývá, že v České republice propad nebyl tak výrazný – konkrétně objemy spadly o 0,3 procenta. Mohly za to především zavřené hranice a problémy v globálním obchodu, protože se významně propadl hlavně faktoring u dovozců, ale také vývozců, přičemž domácí český faktoring rostl.

V České republice jsme nejen u faktoringu v situaci dohánění, kdy přirozeně dobíháme za západními zeměmi. Tři čtvrtiny celého faktoringového trhu v Evropě se podle Evropské federace faktoringu a komerčních financí koncentruje v pouhých pěti velkých evropských ekonomikách, tedy ve Francii, Německu, Velké Británii, Itálii a Španělsku.

Partner seriálu

Logo RogerZdroj Roger

Partnerem seriálu je Platební instituce Roger, která zkracuje dlouhou splatnost faktur na tři dny a pomáhá tak podnikatelům s optimalizací provozních financí. V roce 2020 se Roger spojil s jedním z největších hráčů na bankovním trhu – Komerční bankou. Spolu s ní dále zefektivňuje a digitalizuje oblast provozních financí.

Jsou to ale bohaté ekonomiky s vysokým počtem obyvatel, takže dává smysl podívat se na srovnání pomocí něčeho srovnatelného, typicky k velikosti ekonomiky. V přepočtu na hrubý domácí produkt je faktoringovým rekordmanem Belgie, za kterou je v těsném závěsu Estonsko. Pořadí dále pokračuje Portugalskem, Španělskem a Nizozemím. Na západě je faktoring považován za standardní nástroj řízení firemních financí a firmy o něm uvažují vedle tradičních způsobů, jako jsou úvěry či kontokorenty.

Na druhé straně žebříčku je Švýcarsko s Lucemburskem, následované Slovenskem, Chorvatskem a Rumunskem. Faktoring má ještě velký potenciál v Lotyššsku a poté už je v tabulce sedmá odspoda Česká republika. Špatný výsledek Slovenska i České republiky je z části přirozený u chudších ekonomik, navíc je ale znásobený divokou situací faktoringu v 90. letech, která k tomuto způsobu financování způsobila určitou nedůvěru. To se ale postupně lepší.Nejsme na tom tedy nijak dobře, na druhou stranu je to především v oblasti nebankovního faktoringu relativně mladá oblast s vysokým potenciálem k dalšímu růstu. Pokud bychom se chtěli dostat na druhou stranu tabulky zemí, musel by vyrůst na čtyř až pětinásobek.

Pětinásobný potenciál růstu v oblasti zkracování splatnosti faktur navíc platí za předpokladu nerostoucí ekonomiky. Protože je výše uvedená statistika relativní ve vztahu k velikosti ekonomiky, která se, doufejme, bude do budoucna zvětšovat, v absolutních číslech je potenciál ještě větší.

Růst se bude dotýkat jak bankovního, tak ale především nebankovního faktoringu, který dle zahraničních studií umí vyplnit mezery, které mu bankovní faktoring nechává. Magazín Factoring.org ukazuje zejména na hledání alternativního financování pracovního kapitálu a dlouhodobou výhodu ve využívání moderních technologií. PB Factoring německé Deutsche Bank vidí potenciál v zakomponování udržitelnosti do faktoringových cílů. Ať už to bude zaplňování mezer, moderní technologie či alternativní cíle, faktoring se v České republice bude svým objemem přibližovat západu.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Dominik Stroukal

Autor článku Dominik Stroukal

Ekonom přednášející na Metropolitní univerzitě v Praze a hlavní ekonom Platební instituce Roger. Vystudoval ekonomii na VŠE a mediální studia na UK. V minulosti působil jako hlavní ekonom několika finančních institucí a je... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Faktoring

A tohle už jste četli?

Kdy využít kontokorent a kdy faktoring? Podnikové úvěry pohledem expertů

5. 1. 2022 | Radim Zelený | 26 komentářů

Kdy využít kontokorent a kdy faktoring? Podnikové úvěry pohledem expertů

Úvěr, revolving, kontokorent, bankovní či nebankovní faktoring. Nástrojů, které slibují optimalizaci firemních financí, je řada. Jak se v nich zorientovat a podle čeho vybírat?

Bankéř musí vidět za roh. Pomůže i s rozjezdem podnikání

19. 11. 2021 | Iva Brejlová | 3 komentáře

Bankéř musí vidět za roh. Pomůže i s rozjezdem podnikání

Na pobočkách České spořitelny začínají bankéři radit klientům nejen ohledně financí, ale i se směřováním firmy. Segment malých a středních podnikatelů tu má na starosti Petr Wetzler.... celý článek

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

20. 10. 2021 | Dominik Stroukal | 1 komentář

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

Inflace jen tak nezpomalí a úrokové sazby České národní sazby dál porostou. To nahrává alternativnímu financování. Je nejlepší čas se v něm alespoň trochu zorientovat. Může se vám to... celý článek

Státní rozvojová banka se mění. Do fondu přispějí i banky

1. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Státní rozvojová banka se mění. Do fondu přispějí i banky

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) se přejmenovala na Národní rozvojovou banku (NRB). Tato státní banka funguje od roku 1992, zaměřuje se na podporu podnikání. V době covidové... celý článek

Zkratka k růstu. Český fintech našel miliardové slepé místo

17. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Zkratka k růstu. Český fintech našel miliardové slepé místo

Cashbot proplácí podnikatelům faktury a nově poskytuje i půjčky a zakládá si na tom, že peníze umí poslat opravdu rychle. Jeho zakladatel Marek Hejdušek vysvětluje, proč se kvůli tomu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.