Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 4,62 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně uzavřených smlouvách.
Průměrný nabídkový úrok 4,62 % se vztahuje k 7. březnu a pro úvěr do 80 % odhadní ceny nemovitosti (jde o ukazatel známý pod zkratkou LTV). Za poslední měsíc vzrostla průměrná nabídková sazba hypoték o 0,1 procentního bodu, oproti lednu už o téměř půl procentního bodu. Loni v květnu byla průměrná nabídková sazba hypoték na úrovni 2,4 %.
„Pro celý letošní rok očekáváme růst, úrokové sazby hypotečních úvěrů se mohou vyšplhat až na hranici šesti procent, a to zejména u kratších fixací kolem jednoho až dvou let. Naopak svědky pomalejšího růstu budeme u sazeb pro fixace v délce sedm až deset let,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Zdroj: Fincentrum Hypoindex Vývoj "nového" Hypoindexu od května 2021.
Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 % hodnoty nemovitosti nabízejí v současné době banky u tříletých fixací, a to v průměru za 4,83 %. Jednoleté fixace jsou v průměru za 4,75 %, pětileté za 4,56 % a desetileté za 4,35 %. Pokud potřebujete získat hypoteční úvěr na více než 80 % zástavní hodnoty nemovitosti, připlatíte si u většiny fixací téměř půl procentního bodu.
„Doporučujeme volit fixace ideálně v délce tří let. Po této době by úroková sazba v době obnovy hypotéky mohla být nižší než ta aktuálně sjednávaná,“ říká Sýkora.
Hypoindex až dosud ukazoval průměrný úrok u realizovaných hypoték – tedy z úvěrů, které banky úspěšně dokončily a podepsaly smlouvu s klientem. V posledních měsících, kdy úroky rychle rostou, však Hypoindex kvůli tomu poskytoval o trhu zkreslené údaje. Bankám totiž trvá několik týdnů, než úvěry zpracují: kdo pro hypotéku přišel na konci ledna, ji má definitivně sjednanou třeba až na začátku března. Naposledy za leden tak průměrný realizovaný úrok podle Hypoindexu dělal 3,43 %, přestože nabídkový průměr byl už zhruba o jeden procentní bod výše.
Tvůrce Hypoindexu ke změně metodiky mohly postrčit i banky. Česká bankovní asociace totiž v posledních měsících začala vydávat vlastní Hypomonitor, kde počítá průměrný úrok u realizovaných hypoték. Bankovní asociace má navíc data od všech bank, zatímco Hypoindexu některé (převážně menší) svá čísla nesdělovaly. Ani index nabídkových sazeb není v Česku novinkou – sledují ho některé finanční společnosti, dlouhodobě třeba hypoteční makléř Golem Finance.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
9. 3. 2022 14:37, Pavel
Zatím co když má člověk hypotéku tak vůbec neplatí nájem bance. Při dnešních úrocích 4,5% člověk prvních 10let zaplatí více bance než když by žil v pronájmu a šetřil si ten rozdíl mezi hypotékou a nájmem který ve městech jako Praha nebo Brno je celých 10 tisíc a více. S tím jak jde inflace nahorů tak ČNB bude nucena zvedat úroky ještě více takže nájemní bydlení bude ještě výhodnější. Ano nájem půjde nahorů, ale ne tolik jak náklady na hypotéku pro lidi co by si chtěli koupit bydlení za dnešní ceny. Hlavně vysoké úroky budou tlačit ceny nemovitostí dolů ať se to spekulantům líbí nebo ne pokud budeme mít koncem toho roku úroky 7% tak ceny nemovitostí budou zažívat volný pád. Protože ubývají lidi co měli předschválené hypotéky s nízkým úrokem. A spekulanti začnou skákat přes palubu jak uvidí, že ceny nemovitostí nejdou nahorů, proč vlatnit nemovitost kde mám zisk z nájmu 2% a když hodnota nemovitosti jde dolů a inflace je 15-20% zatím co komodity a akcie letí nahorů. Dokonce i státní dluhopis vydělá více jak 2%
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
9. 3. 2022 10:49, deprese
Citace - Šťoural / 09.03.2022 10:33
Bude 10 let šetřit v nájmu při 15-20% inflaci tento rok, které bude vyšponované na maximální ceny Ukrajinskými uprchlíky.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.