Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

gp | rubrika: Aktuality | 18. 1. 2023
Preventivní restrukturalizace má pomáhat podnikatelům, kteří se dostali do přechodných finančních potíží. Měla by je zachránit před úpadkem, když se jim nedaří dohodnout se s věřiteli.
Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

Zdroj: Shutterstock

Preventivní restrukturalizace, která funguje i v řadě jiných evropských zemí, by měla dát šanci podnikatelům vyjednat s věřiteli organizační změny ve firmě, aniž by museli podnik poslat do úpadku. O dohodu s věřiteli se samozřejmě můžou snažit i dnes, ale pokud se jim to nedaří, často je pak insolvence nevyhnutelná.

České právo zná restrukturalizaci podniku kvůli finančním potížím zná. Přesný termín pro takovou restrukturalizaci je reorganizace a řídí se insolvenčním zákonem. A v tom je právě ta potíž. Aby k ní firma mohla přistoupit, musí nejdřív vyhlásit úpadek – a to se nikomu nechce, protože takový podnik má zkažené jméno.

Preventivní restrukturalizace by se v tomhle měla lišit, naprostá většina informací o ní by měla zůstat neveřejná a všechno by si v ideálním případě měl vyřešit podnikatel se svými věřiteli. Nebo aspoň s těmi, od kterých bude chtít nějaké úlevy při splácení závazků. Ostatní se o ní ani nemusí dozvědět – když své dluhy bude splácet podle plánů.

Restrukturalizační plán

Preventivní restrukturalizace je pro firmy, které nejsou v platební neschopnosti, ale dá se předpokládat, že když to s nimi půjde jako dosud, mohly by se do ní brzy dostat. Jejich majitelé ovšem musí být přesvědčeni, že se jim opatřeními, která přijmou, podaří podnik zachovat schopný provozu a splácení závazků.

Preventivní restrukturalizace je institut na půl cesty mezi neformálním vyjednáváním podnikatele s věřiteli a řízenou reorganizací v úpadku. Má pomoct podnikatelům ve vyjednávání, nastolit spolu s nimi restrukturalizační plán a s ním odvrátit úpadek a zachovat chod podniku. Ideálně i beze ztrát na pracovních místech. Vyjednávání mají být optimálně neveřejná, pokud se zadrhnou, roli jakéhosi rozhodčího má restrukturalizační správce jmenovaný restrukturalizačním soudem.

Podnikatel zanalyzuje svou situaci, připraví scénáře reorganizace, takzvaný sanační projekt, tedy projekt ozdravení, a vyzve věřitele k jednání. To by mělo vést ke schválení restrukturalizačního plánu. Ten pak musí schválit soud. Od věřitelů podnikatel očekává úlevy při splácení, nabízí jim za ně ale větší šanci, že ke svým penězům nebo jejich části nakonec přijdou. V insolvenci bývá taková šance nízká.

„Za klíčový moment lze považovat hlasování o přijetí restrukturalizačního plánu, které jednoznačně prokáže, jakou podporu svých věřitelů podnikatel ve skutečnosti obdržel. Podpora věřitelů je přitom pro zdárný průběh preventivní restrukturalizace klíčová,“ sdělilo ministerstvo spravedlnosti. „Na rozdíl od insolvenčního řízení, které je z povahy věci procesem konfliktním, si restrukturalizace zakládá na konsenzuálním přístupu, který vyžaduje vysokou míru shody,“ tvrdí ministerstvo.

Návrh zákona, který schválila vláda, teď půjde do parlamentu. Pokud jím projde a podepíše ho prezident, měl by být účinný hned, jak vyjde ve sbírce zákonů. Tempo je pochopitelné. Zákon je implementací evropské směrnice o restrukturalizaci a insolvenci a měl být hotový a účinný už loni v červenci.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

25. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

23. 1. 2023 | Radim Zelený

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

Inflace je i v novém roce dvouciferná, ale na hlubokou recesi to podle Adama Bursíka, risk manažera Platební instituce Roger, nevypadá. Přesto by se prý firmy měly připravit na to,... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

19. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Paušální daň letos využije 100 tisíc podnikatelů

16. 1. 2023 | Petr Kučera

Paušální daň letos využije 100 tisíc podnikatelů

Finanční správa přijala zatím 31 500 nových oznámení o vstupu do paušálního režimu daně z příjmů na rok 2023. Společně s podnikateli, kteří se přihlásili už v předchozích letech a v... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.