Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

gp | rubrika: Aktuality | 18. 1. 2023
Preventivní restrukturalizace má pomáhat podnikatelům, kteří se dostali do přechodných finančních potíží. Měla by je zachránit před úpadkem, když se jim nedaří dohodnout se s věřiteli.
Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

Zdroj: Shutterstock

Preventivní restrukturalizace, která funguje i v řadě jiných evropských zemí, by měla dát šanci podnikatelům vyjednat s věřiteli organizační změny ve firmě, aniž by museli podnik poslat do úpadku. O dohodu s věřiteli se samozřejmě můžou snažit i dnes, ale pokud se jim to nedaří, často je pak insolvence nevyhnutelná.

České právo zná restrukturalizaci podniku kvůli finančním potížím zná. Přesný termín pro takovou restrukturalizaci je reorganizace a řídí se insolvenčním zákonem. A v tom je právě ta potíž. Aby k ní firma mohla přistoupit, musí nejdřív vyhlásit úpadek – a to se nikomu nechce, protože takový podnik má zkažené jméno.

Preventivní restrukturalizace by se v tomhle měla lišit, naprostá většina informací o ní by měla zůstat neveřejná a všechno by si v ideálním případě měl vyřešit podnikatel se svými věřiteli. Nebo aspoň s těmi, od kterých bude chtít nějaké úlevy při splácení závazků. Ostatní se o ní ani nemusí dozvědět – když své dluhy bude splácet podle plánů.

Restrukturalizační plán

Preventivní restrukturalizace je pro firmy, které nejsou v platební neschopnosti, ale dá se předpokládat, že když to s nimi půjde jako dosud, mohly by se do ní brzy dostat. Jejich majitelé ovšem musí být přesvědčeni, že se jim opatřeními, která přijmou, podaří podnik zachovat schopný provozu a splácení závazků.

Preventivní restrukturalizace je institut na půl cesty mezi neformálním vyjednáváním podnikatele s věřiteli a řízenou reorganizací v úpadku. Má pomoct podnikatelům ve vyjednávání, nastolit spolu s nimi restrukturalizační plán a s ním odvrátit úpadek a zachovat chod podniku. Ideálně i beze ztrát na pracovních místech. Vyjednávání mají být optimálně neveřejná, pokud se zadrhnou, roli jakéhosi rozhodčího má restrukturalizační správce jmenovaný restrukturalizačním soudem.

Podnikatel zanalyzuje svou situaci, připraví scénáře reorganizace, takzvaný sanační projekt, tedy projekt ozdravení, a vyzve věřitele k jednání. To by mělo vést ke schválení restrukturalizačního plánu. Ten pak musí schválit soud. Od věřitelů podnikatel očekává úlevy při splácení, nabízí jim za ně ale větší šanci, že ke svým penězům nebo jejich části nakonec přijdou. V insolvenci bývá taková šance nízká.

„Za klíčový moment lze považovat hlasování o přijetí restrukturalizačního plánu, které jednoznačně prokáže, jakou podporu svých věřitelů podnikatel ve skutečnosti obdržel. Podpora věřitelů je přitom pro zdárný průběh preventivní restrukturalizace klíčová,“ sdělilo ministerstvo spravedlnosti. „Na rozdíl od insolvenčního řízení, které je z povahy věci procesem konfliktním, si restrukturalizace zakládá na konsenzuálním přístupu, který vyžaduje vysokou míru shody,“ tvrdí ministerstvo.

Návrh zákona, který schválila vláda, teď půjde do parlamentu. Pokud jím projde a podepíše ho prezident, měl by být účinný hned, jak vyjde ve sbírce zákonů. Tempo je pochopitelné. Zákon je implementací evropské směrnice o restrukturalizaci a insolvenci a měl být hotový a účinný už loni v červenci.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

Partners Financial Services