Plně digitalizované corporate treasury má zatím v Česku jen minimum firem. Většina naopak stále zůstává u manuálních nebo jen částečně digitalizovaných a automatizovaných aktivit.
„Jedním z hlavních důvodů je komplexnost dat, se kterými firmy v rámci corporate treasury pracují. Pro správnou a efektivní digitalizaci je potřeba kombinovat mnoho různých interních i externích datových zdrojů, což je na první pohled komplikovaný, dlouhý a potenciálně i tedy nákladný proces,“ konstatuje Jan Zedník, partner z poradenské společnosti EY, která na toto téma uskutečnila anketu mezi sedmdesátkou finančních ředitelů a dalších firemních treasury expertů.
Celých 96 procent z nich považuje téma digitalizace za důležité a nové technologie vnímá jako zajímavou byznysovou příležitost. Jen polovina reprezentativního vzorku respondentů ale v letošním roce reálně na implementaci digitálních řešení v corporate treasury pracuje. A jen 44 procent jich jako motivaci k digitalizaci vnímá přínosy datové analýzy. „V době, kdy jsou data jednou z nejdražších světových komodit, je to poměrně překvapivé zjištění,“ dodává Pavel Šemík, manažer oddělení EY pro oblast corporate treasury.
Eliminovat rizika a šetřit čas
Mezi motivy zavádění nových technologií do corporate treasury dominuje podle ankety snížení rizik (83 procent). „Digitalizace corporate treasury umožní rizika včas identifikovat, kvantifikovat a na základě historických informací, případně i aktuálních tržních dat, tato rizika monitorovat a řídit. Jinými slovy činit včas relevantní rozhodnutí a tím do maximální možné míry eliminovat negativní dopady,“ říká k tomu Zedník.
Další silnou motivací je pro firmy automatizace manuálních procesů (79 procent). Přístroje nechybují a šetří čas vytíženým zaměstnancům. Úspora nákladů je pak motivací v 50 procentech případů a v 17 procentech je to získání konkurenční výhody. „Zdá se tedy, že zavádění novinek je spíše tlačeno opatrností, potřebou zajistit procesy i bez člověka a zároveň vyhovět požadavkům na řízení rizik, než bezprostřední snahou o úspory či zvýšení výnosů,“ shrnuje Šemík. Mít corporate treasury pod větší kontrolou pak mají obecně tendenci především skupiny s aktivitami v několika oborech a různých zemích.
Od papíru k umělé inteligenci
Které treasury procesy dnes firmy digitalizují a jak to funguje? „Firmy díky moderním technologiím získávají online informace o stavu peněžních prostředků na účtech ve všech bankách, v Česku i v zahraničí, a tedy základní informace o tom, kolik mají k dispozici zdrojů a v jaké struktuře. To jim v kombinaci s informací o chystaných splatných závazcích, typicky z ERP účetního systému, dává možnost efektivně řídit svoji likviditu,“ přibližuje Zedník. Jednotný systém, který všechny tyto a další důležité informace sdružuje (TMS – treasury management systém), umožňuje všem lidem pracujícím s corporate treasury okamžitý přístup k datům nezbytným pro jejich správné rozhodování. Aktuální informace mohou porovnávat s minulými obdobími a mimo jiné i díky tomuto srovnání i přesněji plánovat.
Některé firmy podle Šemíka s digitalizací corporate treasury teprve začínají a přecházejí z papíru či Excelu do nových systémů. Jiné už to mají jako standard a nasazují umělou inteligenci. Největší podíl digitalizace je podle průzkumu patrný u procesů platebního styku a zpracování bankovních výpisů, a to i s ohledem na vysoký stupeň standardizace struktury dat, a tedy i snazší automatizaci jejich zpracování.
V příštích letech se ale digitalizace corporate treasury rozjede v mnohem větší míře. „Tento trend očekáváme zejména v oblastech, které jsou nyní závislé na lidském faktoru. Situace na trhu práce a poučení z pandemie k tomu vytvořily jasnou motivaci. Firmy potřebují mít spolehlivý zdroj dat, aby věděly, kolik mají k dispozici prostředků a jak s nimi efektivně nakládat,” dodává Šemík.
Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Průzkum EY Digitalizace v treasury
Radim Zelený
Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem