Firemní finance: Digitalizace zatím corporate treasury neovládla

Radim Zelený | rubrika: FINMARKET | 7. 12. 2021 | 1 komentář
V době pandemie se více než kdy předtím dostala ke slovu digitalizace. Corporate treasury, obor založený primárně na číslech, ale zatím v digitalizaci nijak dramaticky nepřidal. Situaci mapoval průzkum společnosti EY.
Firemní finance: Digitalizace zatím corporate treasury neovládla

Zdroj: Shutterstock

Plně digitalizované corporate treasury má zatím v Česku jen minimum firem. Většina naopak stále zůstává u manuálních nebo jen částečně digitalizovaných a automatizovaných aktivit.

„Jedním z hlavních důvodů je komplexnost dat, se kterými firmy v rámci corporate treasury pracují. Pro správnou a efektivní digitalizaci je potřeba kombinovat mnoho různých interních i externích datových zdrojů, což je na první pohled komplikovaný, dlouhý a potenciálně i tedy nákladný proces,“ konstatuje Jan Zedník, partner z poradenské společnosti EY, která na toto téma uskutečnila anketu mezi sedmdesátkou finančních ředitelů a dalších firemních treasury expertů.

Celých 96 procent z nich považuje téma digitalizace za důležité a nové technologie vnímá jako zajímavou byznysovou příležitost. Jen polovina reprezentativního vzorku respondentů ale v letošním roce reálně na implementaci digitálních řešení v corporate treasury pracuje. A jen 44 procent jich jako motivaci k digitalizaci vnímá přínosy datové analýzy. „V době, kdy jsou data jednou z nejdražších světových komodit, je to poměrně překvapivé zjištění,“ dodává Pavel Šemík, manažer oddělení EY pro oblast corporate treasury.

Strážci pokladu

Pokladník
Zdroj: Shutterstock

Slovní spojení corporate treasury patří k těm výrazům, které se sice do češtiny dají docela rozumně převést, přesto se ale v praxi nepřekládají a stávají se součástí oborové mluvy v původní anglické podobě. Treasury původně znamenalo pokladnici, přeneseně pak státní pokladnu – v Americe se jako Department of Treasury označuje ministerstvo financí, ve Velké Británii stejnému úřadu říkají Her Majesty’s Treasury. Později se slovem treasury začala označovat i finanční oddělení ve firmách. Corporate treasury jsou tedy firemní finance, corporate treasury management pak řízení podnikových financí. Jen to tak říká málokdo.

Eliminovat rizika a šetřit čas

Mezi motivy zavádění nových technologií do corporate treasury dominuje podle ankety snížení rizik (83 procent). „Digitalizace corporate treasury umožní rizika včas identifikovat, kvantifikovat a na základě historických informací, případně i aktuálních tržních dat, tato rizika monitorovat a řídit. Jinými slovy činit včas relevantní rozhodnutí a tím do maximální možné míry eliminovat negativní dopady,“ říká k tomu Zedník.

Další silnou motivací je pro firmy automatizace manuálních procesů (79 procent). Přístroje nechybují a šetří čas vytíženým zaměstnancům. Úspora nákladů je pak motivací v 50 procentech případů a v 17 procentech je to získání konkurenční výhody. „Zdá se tedy, že zavádění novinek je spíše tlačeno opatrností, potřebou zajistit procesy i bez člověka a zároveň vyhovět požadavkům na řízení rizik, než bezprostřední snahou o úspory či zvýšení výnosů,“ shrnuje Šemík. Mít corporate treasury pod větší kontrolou pak mají obecně tendenci především skupiny s aktivitami v několika oborech a různých zemích.

Jan Zedník

Jan Zedník, EY
Zdroj: EY

Associate partner poradenské společnosti EY Česká republika. Věnuje se zejména poradenství v oblasti finančního řízení, reportingu, kaptiálových trhů a také auditu. Má dlouholeté zkušenosti v poskytování těchto služeb pro společnosti ze sektoru finančních institucí, technologických firem a z mediálního sektoru.

Pavel Šemík

Jiří Šemík, EY
Zdroj: EY

Manažer poradenské společnosti EY Česká republika. Věnuje se zejména corporate treasury. Má dlouholeté zkušenosti v oblasti financování, debt managementu, interní distribuce, likvidity a cashmanagementu, řízení rizik a digitalizace treasury procesů.

Od papíru k umělé inteligenci

Které treasury procesy dnes firmy digitalizují a jak to funguje?  „Firmy díky moderním technologiím získávají online informace o stavu peněžních prostředků na účtech ve všech bankách, v Česku i v zahraničí, a tedy základní informace o tom, kolik mají k dispozici zdrojů a v jaké struktuře. To jim v kombinaci s informací o chystaných splatných závazcích, typicky z ERP účetního systému, dává možnost efektivně řídit svoji likviditu,“ přibližuje Zedník. Jednotný systém, který všechny tyto a další důležité informace sdružuje (TMS – treasury management systém), umožňuje všem lidem pracujícím s corporate treasury okamžitý přístup k datům nezbytným pro jejich správné rozhodování. Aktuální informace mohou porovnávat s minulými obdobími a mimo jiné i díky tomuto srovnání i přesněji plánovat.

Některé firmy podle Šemíka s digitalizací corporate treasury teprve začínají a přecházejí z papíru či Excelu do nových systémů. Jiné už to mají jako standard a nasazují umělou inteligenci. Největší podíl digitalizace je podle průzkumu patrný u procesů platebního styku a zpracování bankovních výpisů, a to i s ohledem na vysoký stupeň standardizace struktury dat, a tedy i snazší automatizaci jejich zpracování.

V příštích letech se ale digitalizace corporate treasury rozjede v mnohem větší míře. „Tento trend očekáváme zejména v oblastech, které jsou nyní závislé na lidském faktoru. Situace na trhu práce a poučení z pandemie k tomu vytvořily jasnou motivaci. Firmy potřebují mít spolehlivý zdroj dat, aby věděly, kolik mají k dispozici prostředků a jak s nimi efektivně nakládat,” dodává Šemík.

Graf: Stupeň digitalizace treasury činností dnes a předpokládaný stav za pět let

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Průzkum EY Digitalizace v treasury

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Karanténa a OSVČ. Šance, jak dostat kompenzační bonus, jsou dvě

27. 1. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Karanténa a OSVČ. Šance, jak dostat kompenzační bonus, jsou dvě

Na kompenzaci od státu mohou výjimečně dosáhnout i podnikatelé, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Platí však pro ně přísnější podmínky než pro pojištěné.

Takové šmejdy musíme zadupat do země. Známý právník udeří na katalogy

26. 1. 2022 | Jana Divinová | 6 komentářů

Takové šmejdy musíme zadupat do země. Známý právník udeří na katalogy

Katalogové podvody jsou jako výpalné. Drobný podnikatel ho často raději zaplatí, aby měl klid. Advokát Petr Němec to chce zastavit.

Týká se vás silniční daň? Přiznání se blíží

18. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Týká se vás silniční daň? Přiznání se blíží

Daňové přiznání k silniční dani za rok 2021 je potřeba podat nejpozději v pondělí 31. ledna. Kdo musí platit silniční daň a jaká jsou další pravidla? Tady je aktuální přehled a kalkulačka. celý článek

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 114 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

Vyplatí se vám paušální daň? Na změnu zbývá týden

4. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Vyplatí se vám paušální daň? Na změnu zbývá týden

Podnikatelé se mohou dobrovolně přihlásit do 10. ledna. Kdo se zapojil už loni, nemusí nic dělat – pokud se naopak nechce odhlásit.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.