Firemní finance: Digitalizace zatím corporate treasury neovládla

Radim Zelený | rubrika: BrandInsight | 7. 12. 2021 | 1 komentář
V době pandemie se více než kdy předtím dostala ke slovu digitalizace. Corporate treasury, obor založený primárně na číslech, ale zatím v digitalizaci nijak dramaticky nepřidal. Situaci mapoval průzkum společnosti EY.
Firemní finance: Digitalizace zatím corporate treasury neovládla

Zdroj: Shutterstock

Plně digitalizované corporate treasury má zatím v Česku jen minimum firem. Většina naopak stále zůstává u manuálních nebo jen částečně digitalizovaných a automatizovaných aktivit.

„Jedním z hlavních důvodů je komplexnost dat, se kterými firmy v rámci corporate treasury pracují. Pro správnou a efektivní digitalizaci je potřeba kombinovat mnoho různých interních i externích datových zdrojů, což je na první pohled komplikovaný, dlouhý a potenciálně i tedy nákladný proces,“ konstatuje Jan Zedník, partner z poradenské společnosti EY, která na toto téma uskutečnila anketu mezi sedmdesátkou finančních ředitelů a dalších firemních treasury expertů.

Celých 96 procent z nich považuje téma digitalizace za důležité a nové technologie vnímá jako zajímavou byznysovou příležitost. Jen polovina reprezentativního vzorku respondentů ale v letošním roce reálně na implementaci digitálních řešení v corporate treasury pracuje. A jen 44 procent jich jako motivaci k digitalizaci vnímá přínosy datové analýzy. „V době, kdy jsou data jednou z nejdražších světových komodit, je to poměrně překvapivé zjištění,“ dodává Pavel Šemík, manažer oddělení EY pro oblast corporate treasury.

Strážci pokladu

Pokladník
Zdroj: Shutterstock

Slovní spojení corporate treasury patří k těm výrazům, které se sice do češtiny dají docela rozumně převést, přesto se ale v praxi nepřekládají a stávají se součástí oborové mluvy v původní anglické podobě. Treasury původně znamenalo pokladnici, přeneseně pak státní pokladnu – v Americe se jako Department of Treasury označuje ministerstvo financí, ve Velké Británii stejnému úřadu říkají Her Majesty’s Treasury. Později se slovem treasury začala označovat i finanční oddělení ve firmách. Corporate treasury jsou tedy firemní finance, corporate treasury management pak řízení podnikových financí. Jen to tak říká málokdo.

Eliminovat rizika a šetřit čas

Mezi motivy zavádění nových technologií do corporate treasury dominuje podle ankety snížení rizik (83 procent). „Digitalizace corporate treasury umožní rizika včas identifikovat, kvantifikovat a na základě historických informací, případně i aktuálních tržních dat, tato rizika monitorovat a řídit. Jinými slovy činit včas relevantní rozhodnutí a tím do maximální možné míry eliminovat negativní dopady,“ říká k tomu Zedník.

Další silnou motivací je pro firmy automatizace manuálních procesů (79 procent). Přístroje nechybují a šetří čas vytíženým zaměstnancům. Úspora nákladů je pak motivací v 50 procentech případů a v 17 procentech je to získání konkurenční výhody. „Zdá se tedy, že zavádění novinek je spíše tlačeno opatrností, potřebou zajistit procesy i bez člověka a zároveň vyhovět požadavkům na řízení rizik, než bezprostřední snahou o úspory či zvýšení výnosů,“ shrnuje Šemík. Mít corporate treasury pod větší kontrolou pak mají obecně tendenci především skupiny s aktivitami v několika oborech a různých zemích.

Jan Zedník

Jan Zedník, EY
Zdroj: EY

Associate partner poradenské společnosti EY Česká republika. Věnuje se zejména poradenství v oblasti finančního řízení, reportingu, kaptiálových trhů a také auditu. Má dlouholeté zkušenosti v poskytování těchto služeb pro společnosti ze sektoru finančních institucí, technologických firem a z mediálního sektoru.

Pavel Šemík

Jiří Šemík, EY
Zdroj: EY

Manažer poradenské společnosti EY Česká republika. Věnuje se zejména corporate treasury. Má dlouholeté zkušenosti v oblasti financování, debt managementu, interní distribuce, likvidity a cashmanagementu, řízení rizik a digitalizace treasury procesů.

Od papíru k umělé inteligenci

Které treasury procesy dnes firmy digitalizují a jak to funguje?  „Firmy díky moderním technologiím získávají online informace o stavu peněžních prostředků na účtech ve všech bankách, v Česku i v zahraničí, a tedy základní informace o tom, kolik mají k dispozici zdrojů a v jaké struktuře. To jim v kombinaci s informací o chystaných splatných závazcích, typicky z ERP účetního systému, dává možnost efektivně řídit svoji likviditu,“ přibližuje Zedník. Jednotný systém, který všechny tyto a další důležité informace sdružuje (TMS – treasury management systém), umožňuje všem lidem pracujícím s corporate treasury okamžitý přístup k datům nezbytným pro jejich správné rozhodování. Aktuální informace mohou porovnávat s minulými obdobími a mimo jiné i díky tomuto srovnání i přesněji plánovat.

Některé firmy podle Šemíka s digitalizací corporate treasury teprve začínají a přecházejí z papíru či Excelu do nových systémů. Jiné už to mají jako standard a nasazují umělou inteligenci. Největší podíl digitalizace je podle průzkumu patrný u procesů platebního styku a zpracování bankovních výpisů, a to i s ohledem na vysoký stupeň standardizace struktury dat, a tedy i snazší automatizaci jejich zpracování.

V příštích letech se ale digitalizace corporate treasury rozjede v mnohem větší míře. „Tento trend očekáváme zejména v oblastech, které jsou nyní závislé na lidském faktoru. Situace na trhu práce a poučení z pandemie k tomu vytvořily jasnou motivaci. Firmy potřebují mít spolehlivý zdroj dat, aby věděly, kolik mají k dispozici prostředků a jak s nimi efektivně nakládat,” dodává Šemík.

Graf: Stupeň digitalizace treasury činností dnes a předpokládaný stav za pět let

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Průzkum EY Digitalizace v treasury

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Radim Zelený

Autor článku Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Braňte zdraví své firmy, prověřujte si obchodní partnery

13. 12. 2024 | Adam Šoukal

Braňte zdraví své firmy, prověřujte si obchodní partnery

Znalost obchodních partnerů a pravidelná kontrola jejich finanční stability jsou základy, které by žádný podnikatel neměl podceňovat. Jak efektivně ověřit situaci svých partnerů a chránit... celý článek

Platební terminál zdarma nebo v mobilu. Kdo nebere karty, prodělá, říká expert

12. 12. 2024 | Petr Schwank

Platební terminál zdarma nebo v mobilu. Kdo nebere karty, prodělá, říká expert

Bezhotovostní platby, platební terminály, a především inovace s nimi spojené. To jsou hlavní témata dalšího dílu Finmag podcastu, jehož hostem je Lubomír Zeman, obchodní ředitel pro... celý článek

Paušální daň podrobně. Jak je to s doložením příjmu či změnou práce?

10. 12. 2024 | Kateřina Hovorková

Paušální daň podrobně. Jak je to s doložením příjmu či změnou práce?

Chystáte se přihlásit od nového roku k paušální dani? Má své výhody, ale i negativa. A ta můžou v určitých životních situacích nepříjemně překvapit. Co když potřebujete doložit příjmy... celý článek

Paušální daň stoupne. Přehled pro rok 2025: kolik, kdo a jak platí

2. 12. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Paušální daň stoupne. Přehled pro rok 2025: kolik, kdo a jak platí

Jak se přihlásit k paušální dani? Kdo ji může využít a jak funguje? Jaké má výhody a nevýhody? Přinášíme aktuální odpovědi na nejčastější otázky.

Na ošetřovné budou mít nově nárok i dohodáři a OSVČ

20. 11. 2024 | Gabriel Pleska

Na ošetřovné budou mít nově nárok i dohodáři a OSVČ

Novela zákona o nemocenském pojištění, kterou dnes schválili senátoři, umožní žádat o ošetřovné každému, kdo platí nemocenské pojištění. Tedy i osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ),... celý článek

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services