Alzou zavedená služba zkrácení splatnosti faktur získává prestižní ocenění

PR článek | rubrika: FINEXPO | 6. 9. 2021
Fintech Roger provozuje už přes dva roky službu Invoice Financing – financování dodavatelského řetězce. Základní kámen mu s Rogerem položila Alza, dnes Alza Invoice Financing využívá přes sto aktivních dodavatelů. Za svoji inovativnost služba získala ocenění Treasury projekt roku. Jak funguje? A kdo ji může využít?
Alzou zavedená služba zkrácení splatnosti faktur získává prestižní ocenění
Předávání ocenění Treasury projekt roku udělovaného Českou Asociací Treasury.
Zdroj: Roger

Komerční spolupráce

Za loňský rok profinancovala Platební instituce Roger v rámci Alza Invoice Financing 1,8 miliardy korun v nominálu při celkovém objemu 20 tisíc faktur. Hlavním úkolem financování dodavatelského řetězce neboli Supply Chain Finance (SCF) je financování obchodních toků mezi odběratelem a dodavatelem s cílem optimalizovat pracovní kapitál.

„V bankách je zatím SCF službou pro velké, často nadnárodní dodavatele. Přitom nejvíce ho potřebují právě malé a střední firmy. Alza těmto menším firmám již službu Invoice Financing zpřístupnila,” vysvětlil CEO Rogera Adam Šoukal a dodal, že dodavatelé získají možnost prodat schválené faktury přes platební instituci za předem dohodnutý diskont, uvolnit finanční prostředky uzamčené ve fakturách a zajistit si tak potřebnou likviditu. Takto získaný kapitál pak použijí k financování svého provozu nebo pro svůj rozvoj.

Alza naopak využívá řešení SCF jako nástroj ke sjednocení platebních podmínek s dodavateli. Celý proces je velmi jednoduchý a rychlý, probíhá automaticky přes online rozhraní pro financování EDI faktur, který zabezpečuje jeden ze strategických partnerů Rogera, společnost Grit. Prostřednictvím tohoto řešení zachovává Alza dobré dodavatelsko-odběratelské vztahy.

Délka splatností se prodlužuje, u Rogera je ale jen třídenní

Od roku 2008 vzrostla délka splatností celosvětově o deset procent. Někteří odběratelé proto hledali řešení, které jim dovolí ponechat si splatnosti 30 a víe dnů, a zároveň zajistí jejich dodavatelům rychlejší přístup k penězům. Díky financování dodavatelského řetězce od Rogera mají peníze na účtu do 3 dnů. Roger spolupracuje v rámci financování dodavatelského řetězce kromě Alzy i s Datartem, MALL.CZ, Pilulkou nebo Rohlíkem.

Proces financování dodavatelského řetězce má jen několik kroků:

  1. Odběratel vystaví objednávku
  2. Dodavatel pošle fakturu
  3. Faktura potvrzená odběratelem v EDI/ERP se načte do InFin rozhraní
  4. Dodavatel prodá fakturu InFinu
  5. Dodavatel obdrží financování ponížené o diskont do 3 dnů
  6. Odběratel hradí v den smluvní splatnosti na účet InFinu
  7. V případě financování nižší části, než je nominální hodnota faktury, posílá InFin doplatek dodavateli

Odběratel díky SCF optimalizuje pracovní kapitál, zůstává mu možnost ponechání zápočtů, má možnost napojení se na stávající interní systémy. „Dodavatel může financovat faktury bez limitů, posílí si finanční stabilitu, nemusí zavádět žádné nové interní systémy a vše vyřídí online přes webové rozhraní na pár kliknutí,“ uzavřel Jan Kotek, product manager Invoice Financing u Rogera a dodal, že využití zkracování splatností faktur nedělá dodavatele slabšími, naopak řada odběratelů je díky tomu vnímá jako spolehlivé partnery, kteří dokáží díky provoznímu financování promptně reagovat na jejich poptávku.

Na firmy, jejichž odběratelé nejsou zapojeni do Invoice Financing, myslí platební instituce také a nabízí jim službu Roger Platba. Jedná se o flexibilní vylepšení cash flow, a to bez zadlužení. I v tomto případě se jejich splatnost zkrátí na 3 dny.

Roger provozuje unikátní investiční platformu, kde nezávislí investoři soutěží o profinancování anonymizovaně vystavených faktur. Díky ní si podnikatelé nemusí dělat starosti s dlouhými splatnostmi, mají dostatečné cash flow a mohou se soustředit na rozvoj svého podnikání.

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

Služba eKasa operátora O2 k 25. říjnu končí. Přes tři tisíce podnikatelů, kteří tento pokladní systém využívají, přebírá společnost Storyous.

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 64 komentářů

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Končící vláda Andreje Babiše reaguje na rostoucí počet pozitivních testů na covid-19. Chce předejít zahlcení nemocnic, které by mohlo znovu omezit dostupnost zdravotní péče nesouvisející... celý článek

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

20. 10. 2021 | Dominik Stroukal

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

Inflace jen tak nezpomalí a úrokové sazby České národní sazby dál porostou. To nahrává alternativnímu financování. Je nejlepší čas se v něm alespoň trochu zorientovat. Může se vám to... celý článek

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

19. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

Noví zájemci se mohou k paušální dani hlásit do 10. ledna. Kolik za rok 2022 zaplatí a komu se to vyplatí? Máme kalkulačku.

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

19. 10. 2021 | Jitka Šorfová

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

Až do příchodu koronaviru vedli manželé Kolští prosperující síť kaváren. Ze dne na den museli najet na krizové řízení, aby minimalizovali ztráty v době lockdownů. Kam se teď posunout... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.