Technické normy budou zdarma, podnikatelé ušetří

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 18. 9. 2020 | 9 komentářů

Veřejnost získá bezplatný přístup k závazným technickým normám. Rozhodli o tom poslanci na návrh Pirátů. Elektrikáři, stavaři a další živnostníci tak mohou ušetřit tisíce korun ročně na poplatcích.

Po mnoha letech tak zmizí absurdní situace: Stát vyžaduje po podnikatelích dodržování určitých norem, ale chce od nich peníze za to, aby je seznámil s jejich obsahem.

To, že závazné technické normy mají být dostupné zdarma, potvrdil už v roce 2015 Nejvyšší správní soud. 

Nově má začít fungovat takzvaný sponzorovaný přístup. Místo lidí a firem uhradí poplatek stát – respektive úřady, do jejichž působnosti konkrétní norma spadá. Ani závazné normy totiž podle úřadů nelze veřejnosti jednoduše zpřístupnit bez poplatku – kvůli mezinárodním závazkům ČR týkajícím se hlavně autorského práva.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Zastánci bezplatného přístupu k závazným normám argumentují tím, že stát musí seznámit občany s tím, co po nich požaduje – bez poplatku. Také zákony nebo vyhlášky mají své autory, ale občané za přístup k nim neplatí. Naopak zastánci poplatků vycházejí hlavně z toho, že podnikatelé by měli počítat s platbou za všechno, co ke své činnosti potřebují – přestože například dodržování stavebních nebo elektrotechnických norem je v zájmu celé veřejnosti.

Schválená novela, která ještě zamíří k senátorům, zavádí bezplatný přístup jenom k těm technickým normám, jejichž dodržování vyžaduje stát zákonem. U ostatních technických norem lze dál vybírat poplatek.


A tohle už jste četli?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 9. 2020 5:55, Martin

Tohle je ukrutný mszec. Člověk musí dodržovat zákon pod hrozbou pokut a trestů, ale za znění zákona si musí ZAPLATIT. Brutální zvrácenost.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 9. 2020 8:07, pag

Co však s tím, že po převratu se s velkou slávou zrušila závaznost norem a nahradila se různými prohlášeními o shodě.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

OSVČ, Piráti, podnikání

A tohle už jste četli?

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

Dohodáři získají nárok na dovolenou i na příplatky. Rodiče malých dětí si mohou říct o home office. Novela, kterou definitivně potvrdili poslanci, přináší i řadu dalších změn.

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

11. 9. 2023 | Petr Kučera

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

Podnikatelé s účtem od Air Bank mohou nově jednoduše fakturovat přímo v mobilní aplikaci My Air. Služba je propojená s bankovním účtem a umožňuje klientům snadno a zdarma vystavovat... celý článek

Maloobchodní centra a kancelářské budovy prožívají zlaté období

24. 8. 2023 | Hynek Just

Maloobchodní centra a kancelářské budovy prožívají zlaté období

Nejsme Amerika, rádi chodíme do práce a při nakupování nedáme dopustit na živý kontakt. Fondy zaměřené na maloobchodní centra a kancelářské budovy zažívají poslední roky v regionu střední... celý článek

Ven z dluhů bez úpadku. Pomůže preventivní restrukturalizace

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Ven z dluhů bez úpadku. Pomůže preventivní restrukturalizace

Zákon o preventivní restrukturalizaci, který v létě schválili poslanci, dnes definitivně potvrdili i senátoři. Preventivní restrukturalizace funguje v řadě evropských zemí – to vychází z evropské směrnice... celý článek

Kdy a komu si při podnikání říct o peníze

8. 8. 2023 | Adam Šoukal

Kdy a komu si při podnikání říct o peníze

Podnikatelský úvěr, faktoring, kontokorent. Otázka, kdy má pro mou firmu smysl využít externí financování, nemusí být pro každého snadná. Konkrétní příklady mohou napovědět.

Partners Financial Services