OSA dostala pokutu kvůli poplatkům od hotelů

| rubrika: Aktuality | 7. 1. 2020 10:30 | 2 komentáře

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) dostal od Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 10,67 milionu korun. Důvodem je zneužití dominantního postavení.

„Kolektivní správce autorských práv porušil zákon o ochraně hospodářské soutěže i pravidla EU, když si v letech 2008 až 2014 na ubytovacích zařízeních vynucoval nepřiměřené obchodní podmínky za poskytnutí licencí k užití autorských práv prostřednictvím zvukových a zvukově obrazových přístrojů umístěných na pokojích,“ uvádí úřad.

Ke zneužití podle něj došlo tím, že OSA ve svém ceníku nezohledňovala obsazenost pokojů. Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili za licence i v případě, že v pokoji nebyl reálně nikdo ubytován.

Sama OSA přitom do 18. května 2008 využití pokojů při výpočtu autorské odměny zohledňovala. Skončila s tím teprve poté, co zákon stanovil maximální výši odměn.

Už je tu!

Projděte si, jak rok 2020 může ovlivnit vaše osobní finance i podnikání.

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

„Je tak zjevné, že jediným důvodem, proč v posuzovaném období OSA upustil od zohledňování obsazenosti pokojů v sazebnících autorských odměn, byla snaha maximalizovat výši vybraných autorských odměn od ubytovacích zařízení,“ vysvětluje úřad.

Požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy prokazatelně nemohlo dojít k užití díla, tedy když pokoj nebyl obsazen ubytovaným hostem, nesplňuje podle ÚOHS podmínku proporcionality vzájemného smluvního plnění a protiplnění.

Sankce zatím není pravomocná, uvedl úřad. Svaz proti rozhodnutí podal takzvaný rozklad a věří, že nejde o definitivní rozhodnutí. „S jeho závěry se neztotožňuje. Právní analýzy, kterými disponujeme, obsahují silné argumenty svědčící tomu, že ÚOHS dospěl k nesprávným právním i skutkovým závěrům. Ostatně, obsazenost pokojů ubytovacích zařízení nezohledňují ani zahraniční kolektivní správci“, říká Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

OSA v roce 2018 vybrala pro autory 973 milionu korun, čísla za loňský rok zatím nezveřejnila.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.