Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Michal Gabriel: Splatnost faktur 75 dní? V Česku žádný problém

| rubrika: Rozhovor | 16. 7. 2014 | 10 komentářů
„Průměrná splatnost faktur se u našich klientů pohybuje mezi 65 a 75 dny. To je nejen pro malou firmu hodně dlouhá doba. Peníze se musejí otáčet. Zaměstnanci na výplaty navíc čekají opravdu neradi,“ říká Michal Gabriel, generální ředitel společnosti Bibby Financial Services pro Českou republiku a Slovensko.

Úvodní otázka se přímo nabízí. Co je to faktoring a kdy by měla moje firma přemýšlet o tom, jestli by se mi nevyplatilo faktoringové služby využívat?

Faktoring je moderní nástroj provozního financování, který je určen hlavně pro malé a střední firmy…

Můžu vás přerušit? Určitě můžete faktoring vysvětlit konkrétněji?

Samozřejmě. Faktoring uvolní peníze zamrzlé v pohledávkách, takže je firma může hned použít pro svoje podnikání. Navíc velmi pružně reaguje na potřeby podnikatelů a firem. Pokud vám například začne rychle růst počet zakázek, je to příjemná starost, ale pokud chcete své zákazníky uspokojit, musíte reagovat. Víc zakázek vyžaduje vyšší provozní náklady. Jenže kde na ně vzít? U klientů vám sice leží faktury na miliony, ale vy čekáte, až se konečně rozhodnou zaplatit. Nové klienty, kteří mají zájem o vaše služby, samozřejmě odmítat nechcete. V tu chvíli je nejvyšší čas poohlédnout se po nástroji, který vám optimalizuje finanční toky – faktoringu.

Propojeno!

Při podnikání se to stává často: aby bylo lepší – nebo aby se vůbec dalo rozjet – chce to finanční injekci. Můžete si říct o půjčku v bance, existují ale i nebankovní podnikatelské úvěry, jsou ale i jiné cesty. Víc v příslušných dílech našeho podnikatelského seriálu:

Můžete to popsat na konkrétním příkladu?

Podstata a výhody faktoringu jako alternativní formy financování vyniknou, pokud ho srovnáme s podnikatelskými úvěry. Úvěr banka sjednává na základě historické zkušenosti s klientem, dívá se do minulosti. Na základě jeho výsledků mu pak nastaví limity financování pro následující období. Faktoring se naopak dívá primárně dopředu. Není tak závislý na krátkodobé ekonomické kondici klienta, ale především na jeho aktuálních zakázkách a aktuálních odběratelích. Pokud firma získá novou významnou zakázku, kterou potřebuje velmi rychle profinancovat, dokážou faktoringové společnosti zareagovat v řádu dnů. V bankách to trvá týdny, někdy i měsíce. Riziko, že vám banka provozní úvěr na základě historických údajů nepřiklepne, je navíc velmi vysoké.

I faktoringové firmy si ale musejí prověřovat kreditní historii svých klientů. I vy musíte hledět do minulosti…

Ano, ale… U nás není prověření klientovy kreditní historie na prvním místě, na rozdíl od banky. U nás jsou na prvním místě obchodní partneři klienta. Malé a střední firmy, pro které je faktoring primárně určený, jsou často subdodavateli velkých českých i zahraničních klientů. A právě o jejich bonitu nám jde.

Důležité tedy není ani tak to, kdo jste, ale s kým obchodujete.

Přesně tak, rozhodující je struktura odběratelů a bonita partnerů klienta.

Michal Gabriel

Michal Gabriel

Věk: 37 let

Pozice: Generální ředitel společnosti Bibby Financial Services pro Českou republiku a Slovensko

Vzdělání: Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity v Brně, University of Leicester, Nottingham Trent University (MBA).

Mluvíte o malých a středních firmách. Kdo podle vás do této kategorie spadá, respektive, kdy se pro vás stává zajímavým klientem?

U nás nabízíme faktoringové financování už klientům s ročním obratem zhruba deset milionů korun. Nejčastějšími klienty jsou pak společnosti s obratem mezi dvaceti a pěti sty miliony korun.

Máte nějakou představu, kolik takových firem v České republice existuje?

V Česku máme momentálně stovky klientů. Největší konkurenti jsou na tom podobně. Potenciálních klientů je ale samozřejmě mnohem víc. Podle našeho průzkumu je takových společností přibližně dvacet až třicet tisíc.

Bibby Financial Services

Bibby Financial Services je v současnosti největší nezávislá faktoringová společnost zaměřená na provozní financování malých a středních podniků. Poskytuje finanční řešení pro víc než 7000 firem po celém světě. Lokální týmy se 47 pobočkami pokrývají evropský, americký a asijsko-pacifický region, pomáhají klientům maximalizovat obchodní příležitosti na domácích trzích i v mezinárodním obchodu.

Bibby Financial Services je součástí skupiny Bibby Line Group (BLG), která nabízí služby business-to-business. BLG je zaměřená na finanční služby, vlastní a provozuje lodi, ubytování v plovoucích botelech, pomáhá při těžbě ropy a plynu, poskytuje smluvní logistické služby, leasing speciálních zařízení, provozuje unikátní lesní parky a síť maloobchodních prodejen. Společnost byla založena v roce 1807 v Liverpoolu Johnem Bibbym.

To vypadá na pořádný obchodní potenciál…

Máte naprostou pravdu. Ve srovnání se zahraničím je u nás faktoring stále v plenkách. V západní Evropě využívá faktoring poměrně k HDP dvakrát až třikrát víc firem.

Představte si, že jsem majitel firmy, která splňuje vstupní parametry. Čtu si takhle v sobotu nad kávou a koláčky náš rozhovor a říkám si To by nemuselo být špatné. Čím byste mě přesvědčil? Jen dodám, že vyrábím krásné a kvalitní židle a mám momentálně patnáct zaměstnanců. Protože jsou mé židle výborné, zakázky se jen hrnou.

Určitě bych vám řekl, že je pro vás faktoring jako dělaný. Dostane do vaší firmy peníze, které potřebujete, protože vám váš hlavní odběratel nadiktoval do smlouvy šedesátidenní splatnost vašich faktur.

Tím pádem mohu počítat s tím, že peníze uvidím nejdřív za tři měsíce. Žijeme v Česku…

Nechci paušalizovat, ale… máte pravdu, je to poměrně běžné. U našich klientů se průměrná splatnost faktur pohybuje mezi 65 a 75 dny. A to je pro malou firmu hodně dlouhá doba. Zaměstnanci navíc na výplatu čekají opravdu neradi.

A v tu chvíli vstupuje do hry faktoring?

Ano. Výrobce židlí nám může postoupit, prodat své pohledávky za odběrateli a my mu ihned vyplatíme hotovost na bankovní účet. Faktoringové společnosti vyplácejí zhruba osmdesát procent hodnoty pohledávky ihned, zbývajících dvacet procent pak vyplatí ve chvíli, kdy je pohledávka uhrazena odběratelem.

To nám dává dohromady sto procent hodnoty pohledávky. Kde generujete zisk? Kolik faktoring stojí?

Cena faktoringu je závislá na objemu spolupráce, délce spolupráce a rozsahu čerpaných služeb. Klientům nabízíme i takové formy faktoringu, kde na sebe převezmeme riziko, že odběratel faktury nezaplatí vůbec, dostane se do insolvence, zbankrotuje. Standardně si faktoringové společnosti účtují částku mezi půl procentem až dvěma procenty z hodnoty faktury. Čím vyšší objem financování a čím déle s námi spolupracujete, tím levnější naše služby budou.

Co se stane, pokud odběratel nezaplatí a já nemám přikoupenu „garanci“?

Taková služba se odborně nazývá regresní faktoring. Pokud máte u nás sjednaný pouze regresní faktoring, budeme po vás žádat vrácení poskytnutých peněz. Jde o standardní postup. Klient si koupil financování a my jsme financovali. Chce-li mít klient jistotu úhrady, určitě se vyplatí volit bezregresní faktoring – tedy faktoring s garancí.

Jaký je tedy postup u bezregresního faktoringu?

V tomto případě jdou rizika neúhrady za námi a my si peníze vymáháme vlastní cestou ve spolupráci s úvěrovými pojišťovnami.

Kolik procent firem si v České republice volí regresní a kolik bezregresní faktoring?

Zhruba třetina společností volí bezregresní faktoring a toto číslo rok od roku roste o více než deset procent. Firmy volí bezpečnější variantu. Je vidět, že krize české podnikatele naučila, že obchod opravdu nekončí objednávkou, ale teprve ve chvíli, kdy vám na účtu přistanou peníze od odběratele. Mnohem víc si dnes prověřujeme, s kým obchodujeme.

Jak je to v zahraničí?

Zastoupení bezregresního faktoringu je ještě mnohem větší a například Německo je především bezregresní trh.

Anketa

Platí vám všichni včas?

Pojďme ještě na chvíli zpět k našemu výrobci židlí. Čas mírně pokročil a on se ocitl v situaci, kdy má dva klíčové odběratele. Jednoho s výbornou platební morálkou, kreditní historií a vysokou ziskovostí, s druhým to ale jde od desíti k pěti. Nedaří se mu… Sice platí, ale s velkým zpožděním. Profinancujete mi pohledávky u obou obchodních partnerů?

Nemusí to tak být. Oba odběratele si prověříme, a pokud dojdeme k závěru, že riziko je zásadní, doporučíme výrobci židlí, aby se hodně rychle poohlédl po jiném odběrateli, protože reálně hrozí, že o své pohledávky přijde. Na rozdíl od živnostníků je pro nás prověřování partnerů denní chléb. Využíváme řadu kreditních databází, máme vlastní analytiky. Za svými názory si stojíme. Nemusí to ale dopadnout tak, že bychom financování odmítli zcela. Klientovi například doporučíme, aby tomuto partnerovi nedodával za deset milionů, ale třeba jen za tři.

Tohle se týká obou zmíněných forem faktoringu?

Ano. I u regresního faktoringu. U bezregresního je to samozřejmost, protože zde přebíráme riziko my.

Poslouchají vás klienti, když jim doporučujete, aby se z nějakého potenciálně velmi zajímavého obchodu stáhli?

Samozřejmě to slyší velmi neradi. Speciálně v posledních relativně hubených letech. Ale je to naše role – být partnerem a rádcem. Musíme být trpěliví a vysvětlovat.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 7. 2014 9:58, kala jan

Pane Šimone asi i osoba s podprůměrnou rozlišovací schopností dokáže odhadnout že váš návrh je poněkud mimo mísu.

Já osobně neuznávám to, aby se na úkor malých a středních podnikatelů hojily nadnárodní firmy, které sem nešvar extrémně dlouhých splatností faktur zatáhly.

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

24. 7. 2014 | 2:13 | john irabor

hledáte půjčku? můžeme vám poskytnout půjčku jakékoliv částky s úrokovou sazbou 3%> kontaktujte nás ještě dnes prostřednictvím e-mailu: aceloanservices@hotmail.com více

18. 7. 2014 | 10:09

u čeho se chceš bavit, šimone jeden ? U toho, že český drobný a střední podnikatel musí financovat vychcánky ???
čím se živíš ? asi kecama na netu, co...
více

17. 7. 2014 | 1:47 | Pavel šimon

Na této situaci je pěkné to, že já si o vás myslím to samé. A pravdu má jen jeden z nás. (Možnot, že bychom ji měli oba, asi ani jeden z nás nepřipustí.) Já se u toho ale aspoň trochu pousmál, ktežto vy se, chuděro, zřejmě...více

16. 7. 2014 | 23:11 | kala jan

Ne. Jezis, vy jste fakt natvrdlej. více

16. 7. 2014 | 21:56 | Jasoň Klíma

Tato doba splatnosti se mezi VZP a poskytovateli zdravotní péče udržuje asi 15 let. Např. ošetření pacienta s datem 1. července lze vykázat 31. července a faktura je proplacena v polovině září. A bývalo ještě hůře. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK