Kontrolovat riziko nesplácení pohledávek se vyplatí

Kontrolovat riziko nesplácení pohledávek se vyplatí
Proti neplatícím odběratelům se mohou firmy bránit vhodným systémem řízení rizik pohledávek. Ten se vyplatí, když jeho přínosy převýší náklady na jeho zřízení a provozování.

Většina firem se jednou za čas dostane do problému, že její odběratelé nesplácejí své závazky. Pověření pracovníci se přirozeně zaměří na řešení operativního problému (dostat zaplaceno) a na systémová opatření pro budoucí prevenci se leckdy pozapomene. Opačným extrémem někdy bývá nařízení natolik striktních pravidel pro "dodávky na fakturu", že se firma připraví o řadu zajímavých zakázek.

Na českém trhu se rozrůstá množství společností, které se promyšleně dlouhodobě věnují řízení rizik z obchodních vztahů. Mnohdy se jim podaří vytvořit pravidla, která nevyžadují rozsáhlý kontrolní aparát a nepřiměřené náklady na řízení rizik, a přesto velmi efektivně fungují.

Při řízení rizik platí stejné pravidlo, jako v každé jiné podnikatelské činnosti - musí se vyplatit. Každá pohledávka má riziko, že nebude zaplacena. Přínosem systému řízení rizik je snížení (nikoliv odstranění) rizika nezaplacení pohledávek. Například v bankovnictví je v podstatě jednotný systém hodnocení rizik, který regulatorní orgány bedlivě sledují tak, aby byly schopny včasným zásahem předejít dopadům na platební schopnost bank. V podnicích, kde je velké množství odběratelů a žádný z nich nemá výrazný podíl na celkovém obratu, lze snadno zpětně vyčíslit přínosy systému řízení rizik na skutečném snížení ztrát z pozdě, z části a nebo vůbec nezaplacených pohledávek. Naopak u podniků závislých na pár klíčových odběratelích je přesnější vyčíslení obtížné a při strategických dlouhodobých rozhodnutích o spolupráci může více pomoci hodnocení bonity partnerů.

Náklady na systém řízení rizik z pohledávek zahrnují nejen náklady na externí služby, ale především interní náklady na nutné kapacity. Čeští manažeři stále ještě často tíhnou k podceňování až ignorování interních nákladů na práci s pohledávkami. Čas účetních a finančních manažerů přitom nelze ohodnotit jen příslušnou částí osobních nákladů, ale i nákladů spojených s provozem jejich pracovního místa, opotřebením zařízení, nákladů na telefonickou nebo písemnou komunikaci. Ještě horší je podceňování kapacitního zatížení obchodníků, kdy zablokování části kapacity obchodníků kvůli vymáhání pohledávky vede nejen k ušlým příjmům (ztráty zakázek, které by jinam dokázali za daný čas získat), ale i k jejich demotivaci pro ně nepříjemnými povinnostmi.

Efektivní systém řízení rizika snižuje riziko nezaplacení pohledávek jen do té míry, do jaké ušlý zisk ze zakázek odmítnutých pro příliš vysoké riziko nezaplacení nepřesáhne pravděpodobné ztráty z nezaplacení těchto zakázek. Například pokud je očekávaná čistá zisková marže ze zakázky 30 procent a riziko nezaplacení zakázky je 20 procent, v dlouhodobém pohledu by se podniku mělo vyplatit takové zakázky realizovat.

Systémy řízení rizik obvykle kombinují externí a interní informace o odběratelích. Z interních údajů je podstatné to, jak odběratelé platili v minulosti a jak jim smluvní či jiné důvody brání v neplacení. Pokud například v odvětví funguje profesní organizace nebo neformální prostředí, které dokáže prosadit zablokování nutných dodávek pro odběratele při jeho platebním selhání, je riziko z pohledávek nižší, než když sami dodavatelé navádějí v rámci konkurenčního boje odběratele, aby původního dodavatele opustil a nezaplatil mu.

Dále je třeba zvážit i následné aktivity a služby spojené s pohledávkami, jako jsou efektivní nástroje inkasa pohledávek po splatnosti, pojištění pohledávek a profinancování pohledávek formou faktoringu. I zde ale platí, že tyto činnosti spolu nesou náklady a vyplatí se jen pokud jejich náklady jsou nižší, než dosažené přínosy.

Připraveno ve spolupráci s Coface Czech Credit Management Services spol. s r.o.

Jak ve vaší firmě řešíte problém s odběrateli, kteří neplatí faktury?

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

banky, Faktoring, Pohledávka, Riziko

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

13. 7. 2021 | Nikola Brymová | 8 komentářů

Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

Pro někoho jsou účetnictví jen „nějaká čísla“ a jeho vedení činnost nutná, leč nudná. Pro jiné je účetnictví užitečný nástroj pro finanční rozhodování a pro plánování vývoje firmy.... celý článek

Covidové turbo. Česká firma vyrostla o tisíce procent

12. 7. 2021 | Monika Veselíková | 1 komentář

Covidové turbo. Česká firma vyrostla o tisíce procent

Mezi výherce covidové doby se může počítat i domažlická firma nanoSPACE, výrobce a prodejce nanotechnologií. Během krize navýšila obrat o nadpřirozená čísla, což jí dalo peníze na další... celý článek

Po katastrofě pomůže i program Tornádo od Maláčové

2. 7. 2021 | Jiří Hovorka

Po katastrofě pomůže i program Tornádo od Maláčové

Zaměstnancům a firmám z jižní Moravy a Lounska, které v minulém týdnu zasáhlo ničivé počasí, pomůže program Tornádo. Spustilo ho ministerstvo práce a sociálních věcí, které odhaduje,... celý článek

Expertka na firemní komunikaci: Reputace se buduje roky, shoří za okamžik

2. 7. 2021 | Radim Zelený | 1 komentář

Expertka na firemní komunikaci: Reputace se buduje roky, shoří za okamžik

„Transformace firem po covidu je příležitost dělat věci jinak a lépe. Musíme se naučit flexibilitě a umět se trvale přizpůsobovat změnám,“ říká Kateřina Pištorová.

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

21. 6. 2021 | Jana Králová | 11 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

Fotogalerie: Prohlédněte si výjimečné interiéry firem, které ocenila porota pátého ročníku soutěže Kanceláře roku.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.