Fondy: Setrvalé vlnobití

| rubrika: Sloupek | 28. 7. 2008
Fondy: Setrvalé vlnobití
Jako na rozbouřeném moři se trhy vlní nahoru a dolů, takže 110 milionů korun je pro fondy vlastně úspěch. Nepřekvapí, že největší sumu 160 milionů získaly fondy peněžního trhu, ale 110 milionů do akciových jistě tipoval málokdo.

Na záporné straně fondové bilance vyskytuje 160 milionů korun, které odešly z dluhopisových i smíšených fondů, ovšem polínko odkupů přidaly dokonce i zajištěné fondy.

Nálada opět létala od zdi ke zdi, takže asi nejzajímavějším signálem může být onen příliv do akciových fondů, kdy sám ISČS Sporotrendzvládl téměř 100 milionů korun.

To je jistě důsledek začátku týdne, který vypadal skutečně dost nadějně. Po uklidňujícím předchozím americkém týdnu vyrazily hned do útoku asijské burzy, i evropské trhy se snažily po lepších než odhadovaných čtvrtletních výsledcích Bank of America. Ještě větší roli však začíná hrát cena ropy, která propadla až ke 126 dolarům, což byla nejnižší hodnota od začátku června.

Hlavní roli přesto hraje finanční sektor, který ostatně sehrál i další psychodrama s bankouWachovia v hlavní roli: nejprve o 12 % klesala pod tíhou svých horších než očekávaných výsledků, ale po komentáři svého nového šéfa zakončila seanci růstem o 27 %.

Robert Steel je sice v čele bankypouze dva týdny, ale jeho program redukce zaměstnanců, snížení dividendy a prodeje non-core aktiv evidentně „zabral“. A to má banka ještě úvěrů na bydleníve výši 24 miliard dolarů a ceny domů v Kalifornii prý budou klesat o dalších 14 % a na Floridě o 19 %.

Ještě i ve středu se Evropa zazelenala právě díky bankovní rally (i Erste se svezla a přidala 9 %). Čtvrteční ochlazení však spláchlo středeční slávu. Po horších amerických makrodatech i Evropské trhy zavíraly se ztrátami kolem -1,7 %. V Praze vypnul zejména ČEZ 5% a 8% pád NWRsrazil tento nedávný hit pod cenu IPO, tedy 420 korun.

Večer potvrdil horší prodej amerických domů spleen a další pád na všech frontách. Prodeje existujících domů v červnu totiž poklesly o 2,6 % na 4,86 milionů, což je nejnižší hodnota za posledních deset let a propady některých finančních titulů se blížily až ke 20 %.

Pátek se topil v krvi již od rána, když Asie umazala téměř polovinu nastřádaných zisků z předchozích čtyř dnů. Evropa se nenechala zahanbit a Prahapadala jako zralá hruška. Proti 5,5% pádu ruského trhu to ovšem nakonec dopadlo zlatě… Týden nakonec uzavřela Praha se ziskem 0,67 %. A budoucnost: všechno je možné…

Např. analytici společnosti Bloomberg očekávají, že zisky firem, které jsou součástí indexuDJ STOXX 600, poklesnou o 2,4 %. To je o 11 % méně oproti predikci na začátku roku. Je to špatné hodně, anebo jen málo?

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.