Fondy: další uklouznutí v údolí

| rubrika: Sloupek | 21. 7. 2008
Fondy: další uklouznutí v údolí
Další strašidelný týden tuzemské investory už zřejmě tolik nevyděsil, protože do fondů přinesli skoro 400 milionů korun. Praha se ale nakonec stejně dotkla dvouletého minima a budoucnost je těžko odhadnutelná.

Ačkoli v Česku v minulém týdnu samozřejmě vévodily fondypeněžního trhu s téměř čtvrtmiliardou, po dlouhé době přihodily i dluhopisové fondy přes 80 milionů. Není to ovšem tak překvapivé, když zjistíme, že téměř 180 milionů korun si připsalo ING, což není samo sebou. Že by institucionální investor, který potřebuje zaparkovat koruny (české i slovenské)? Nebo již tipuje svítání na dluhopisovém trhu?

Na všechny ostatní fondy tak nezbylo ani 100 milionů korun. Ze smíšených totiž ubylo 55 milionů a zajištěné i akciové fondy si připsaly po 70 milionech korun. Také v akciových fondech došlo k zajímavým jevům. Prvním je ztráta trpělivosti klientů dynamických fondů Pioneer, zatímco opět ING Český akciový zasprintoval přes 140 milionů korun. Zda to je samo sebou je otázka, ale nejspíš také ne. Vezmeme-li v úvahu součet těchto víc než 300 milionů do ING, vidíme, že týden vypadá mnohem hůř, než se zdálo na první pohled, tedy první součet.

Na trzích týden ukázal další řadu medvědích zubů. Jedna z definic medvědího trhu totiž vychází z 20procentního poklesu, který postihl nejen DJIA, ale už také i S&P 500. Americké trhy se pak po šestitýdenním poklesu začaly dále propadat i v pondělí a úterý. Náladu dorazily opět obavy o životaschopnost vládou sponzorovaných hypotečních společností Fannie Mae a Freddie Mac. Jejich výprodej zastavilo až vyhlášení ministra financí USA H. Paulsona, že převzetí firem vládou nebude zapotřebí. Klesaly jak akcie finančních obrů (Citigroup, Lehman Brothers nejníže od roku 1999), tak aerolinek (Continental Airlines na 5leté minimum).

V úterý si dala krvavou lázeň nakonec i celá Evropa, Praha padla po hromadných výprodejích pod hranici 1400 bodů na dvouleté minimum a ve středu ještě ubrala.

Až středeční večer se americké trhy dokázaly vzchopit po impulzu levnější ropy. Jednalo se ale zejména o bankovní tituly, protože na Wall Street v současnosti platí: kam finance tam plášť.Finanční sektor velkolepě otočil o téměř 6 procent.

Americké trhy tak za týden nakonec posílily o skoro 2 procenta, DJIA dokonce o 3,5 procenta. Optimismus se však už v pátek vypařil jak pára nad hrncem a o pondělku je možno jen spekulovat. Praha za týden ztratila 1,4 procent a o pondělku snad raději ani nespekulovat.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.