Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 26. 10. 2021 | 2 komentáře
Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Zdroj: Shutterstock

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku 507 lidí starších 25 let, jejichž čistý měsíční příjem dosahuje alespoň 25 tisíc korun.

Detaily a specifika zodpovědného investování zná necelá polovina (48 %) účastníků průzkumu. Zkušenosti s ním má 13 % dotázaných a většina z nich (73 %) je se svojí ESG strategií spokojena. 

„Z výsledků průzkumu vyplývá, že česká veřejnost vnímá udržitelné investování dobře. Pokud se lidé již do takových investic pustili, nejsou zklamaní a plní jejich očekávání. Je ale zřejmé, že znalost této tématiky je menší,“ říká Petr Šimčák, ředitel pro investice ve společnosti Amundi Czech Republic.

Mezi tři hlavní bariéry proti ESG investování patří nejasné metody a pravidla pro ověřování odpovědného závazku (49 %), pověst správce fondu (43 %) a nižší výkonnost než u fondu, který takový závazek nemá (42 %). Naopak mezi faktory, které podle respondentů hovoří ve prospěch ESG, patří výkon (51 %), typ investice (47 %) a doporučení od někoho, komu investoři důvěřují (40 %).

Srovnejte si to s námi

Respondenti jsou tedy rozděleni v názoru na to, jaký mají ESG strategie vliv na výkonnost investice. Zhruba polovina (51 %) lidí uvedla výkonnost mezi pozitivními faktory, dalších 43 % si naopak myslí, že ESG strategie přinášejí nižší výnos.

„Mezi lety 2010 a 2017 jsme v Amundi provedli analýzu více než 1700 veřejně obchodovaných společností. Zahrnutí ESG kritérií se na výkonnosti projevuje pozitivně, a to již od roku 2014; do té doby výkonnost stagnovala, nebo nevykazovala zásadní růst,” říká Šimčák.

Respondenti měli také seřadit tři hlavní pilíře ESG investování – tedy životní prostředí (Environment), sociální aspekty (Social) a řízení společností (Governance) – podle důležitosti. Na prvním místě je podle nich životní prostředí, s odstupem pak dva zbylé pilíře. „To je totožné s výsledky výzkumu, které vidíme i ve Francii,“ doplňuje Šimčák.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

5. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

Na vysokou inflaci loni nedosáhl žádný z fondů doplňkového penzijního spoření. Jen třináct z 34 fondů skončilo alespoň v nominálním plusu. Projděte si výsledky účastnických fondů za... celý článek

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

28. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

Zajímáte se o investice a matou vás řeči analytiků, kteří mluví o medvědech a býcích? Nevíte, kolik stupňů má přehřátý trh? Nemáte páru, proč hovězí migruje na sever? Nezoufejte, připravili... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.