Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 26. 10. 2021 | 2 komentáře
Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Zdroj: Shutterstock

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku 507 lidí starších 25 let, jejichž čistý měsíční příjem dosahuje alespoň 25 tisíc korun.

Detaily a specifika zodpovědného investování zná necelá polovina (48 %) účastníků průzkumu. Zkušenosti s ním má 13 % dotázaných a většina z nich (73 %) je se svojí ESG strategií spokojena. 

„Z výsledků průzkumu vyplývá, že česká veřejnost vnímá udržitelné investování dobře. Pokud se lidé již do takových investic pustili, nejsou zklamaní a plní jejich očekávání. Je ale zřejmé, že znalost této tématiky je menší,“ říká Petr Šimčák, ředitel pro investice ve společnosti Amundi Czech Republic.

Mezi tři hlavní bariéry proti ESG investování patří nejasné metody a pravidla pro ověřování odpovědného závazku (49 %), pověst správce fondu (43 %) a nižší výkonnost než u fondu, který takový závazek nemá (42 %). Naopak mezi faktory, které podle respondentů hovoří ve prospěch ESG, patří výkon (51 %), typ investice (47 %) a doporučení od někoho, komu investoři důvěřují (40 %).

Srovnejte si to s námi

Respondenti jsou tedy rozděleni v názoru na to, jaký mají ESG strategie vliv na výkonnost investice. Zhruba polovina (51 %) lidí uvedla výkonnost mezi pozitivními faktory, dalších 43 % si naopak myslí, že ESG strategie přinášejí nižší výnos.

„Mezi lety 2010 a 2017 jsme v Amundi provedli analýzu více než 1700 veřejně obchodovaných společností. Zahrnutí ESG kritérií se na výkonnosti projevuje pozitivně, a to již od roku 2014; do té doby výkonnost stagnovala, nebo nevykazovala zásadní růst,” říká Šimčák.

Respondenti měli také seřadit tři hlavní pilíře ESG investování – tedy životní prostředí (Environment), sociální aspekty (Social) a řízení společností (Governance) – podle důležitosti. Na prvním místě je podle nich životní prostředí, s odstupem pak dva zbylé pilíře. „To je totožné s výsledky výzkumu, které vidíme i ve Francii,“ doplňuje Šimčák.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

7. 2. 2024 | Martin Vlnas

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

Nemovitostní fond Trigea získal pražské obchodní centrum Arkády Pankrác. Jak se mu to podařilo a jaké s ním má další plány? Rozhovor s Tomášem Trčkou, zakladatelem a generálním ředitelem... celý článek

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

6. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

Dvě třetiny obyvatel Česka (66,7 %) si pravidelně odkládají část peněz na dobu, kdy už nebudou pracovat – tedy aby si mohly zpříjemnit důchod. Ukázal to internetový průzkum, který na... celý článek

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

6. 2. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

Inflace ve světě klesá, centrální banky sníží převysoké úrokové sazby a aspoň americká ekonomika hrubě produkuje. Investorům to k dobré náladě stačí a cenné papíry jsou stále cennější:... celý článek

Partners Financial Services