Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 26. 10. 2021 14:15 | 1 komentář
Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Zdroj: Shutterstock

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku 507 lidí starších 25 let, jejichž čistý měsíční příjem dosahuje alespoň 25 tisíc korun.

Detaily a specifika zodpovědného investování zná necelá polovina (48 %) účastníků průzkumu. Zkušenosti s ním má 13 % dotázaných a většina z nich (73 %) je se svojí ESG strategií spokojena. 

„Z výsledků průzkumu vyplývá, že česká veřejnost vnímá udržitelné investování dobře. Pokud se lidé již do takových investic pustili, nejsou zklamaní a plní jejich očekávání. Je ale zřejmé, že znalost této tématiky je menší,“ říká Petr Šimčák, ředitel pro investice ve společnosti Amundi Czech Republic.

Mezi tři hlavní bariéry proti ESG investování patří nejasné metody a pravidla pro ověřování odpovědného závazku (49 %), pověst správce fondu (43 %) a nižší výkonnost než u fondu, který takový závazek nemá (42 %). Naopak mezi faktory, které podle respondentů hovoří ve prospěch ESG, patří výkon (51 %), typ investice (47 %) a doporučení od někoho, komu investoři důvěřují (40 %).

Srovnejte si to s námi

Respondenti jsou tedy rozděleni v názoru na to, jaký mají ESG strategie vliv na výkonnost investice. Zhruba polovina (51 %) lidí uvedla výkonnost mezi pozitivními faktory, dalších 43 % si naopak myslí, že ESG strategie přinášejí nižší výnos.

„Mezi lety 2010 a 2017 jsme v Amundi provedli analýzu více než 1700 veřejně obchodovaných společností. Zahrnutí ESG kritérií se na výkonnosti projevuje pozitivně, a to již od roku 2014; do té doby výkonnost stagnovala, nebo nevykazovala zásadní růst,” říká Šimčák.

Respondenti měli také seřadit tři hlavní pilíře ESG investování – tedy životní prostředí (Environment), sociální aspekty (Social) a řízení společností (Governance) – podle důležitosti. Na prvním místě je podle nich životní prostředí, s odstupem pak dva zbylé pilíře. „To je totožné s výsledky výzkumu, které vidíme i ve Francii,“ doplňuje Šimčák.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Investice do komerčních nemovitostí: Fond od BHS už i sám staví

5. 11. 2021 | Ondřej Tůma

Investice do komerčních nemovitostí: Fond od BHS už i sám staví

„Velmi dlouho nemuseli Češi přemýšlet, jak zhodnocovat své peníze. Teď se ale situace mění,“ říká Pavel Borovička, který chce s fondem BHS Real Estate Fund nasytit hlad po investicích... celý článek

Akciové fondy letí nahoru, ceny dluhopisů se propadly

4. 11. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy letí nahoru, ceny dluhopisů se propadly

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za říjen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

27. 10. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří. Osobně se považují za „nepříliš zkušeného a znalého investora“ (46 %) nebo „zcela nezkušeného a neznalého“ (28 %). Ukázal to průzkum agentury... celý článek

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.