Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice
10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.
Zdroj: Shutterstock
Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku 507 lidí starších 25 let, jejichž čistý měsíční příjem dosahuje alespoň 25 tisíc korun.
Detaily a specifika zodpovědného investování zná necelá polovina (48 %) účastníků průzkumu. Zkušenosti s ním má 13 % dotázaných a většina z nich (73 %) je se svojí ESG strategií spokojena.
„Z výsledků průzkumu vyplývá, že česká veřejnost vnímá udržitelné investování dobře. Pokud se lidé již do takových investic pustili, nejsou zklamaní a plní jejich očekávání. Je ale zřejmé, že znalost této tématiky je menší,“ říká Petr Šimčák, ředitel pro investice ve společnosti Amundi Czech Republic.
Mezi tři hlavní bariéry proti ESG investování patří nejasné metody a pravidla pro ověřování odpovědného závazku (49 %), pověst správce fondu (43 %) a nižší výkonnost než u fondu, který takový závazek nemá (42 %). Naopak mezi faktory, které podle respondentů hovoří ve prospěch ESG, patří výkon (51 %), typ investice (47 %) a doporučení od někoho, komu investoři důvěřují (40 %).
Chcete šikovně investovat? Najdeme pro vás optimální řešení.
Respondenti jsou tedy rozděleni v názoru na to, jaký mají ESG strategie vliv na výkonnost investice. Zhruba polovina (51 %) lidí uvedla výkonnost mezi pozitivními faktory, dalších 43 % si naopak myslí, že ESG strategie přinášejí nižší výnos.
„Mezi lety 2010 a 2017 jsme v Amundi provedli analýzu více než 1700 veřejně obchodovaných společností. Zahrnutí ESG kritérií se na výkonnosti projevuje pozitivně, a to již od roku 2014; do té doby výkonnost stagnovala, nebo nevykazovala zásadní růst,” říká Šimčák.
Respondenti měli také seřadit tři hlavní pilíře ESG investování – tedy životní prostředí (Environment), sociální aspekty (Social) a řízení společností (Governance) – podle důležitosti. Na prvním místě je podle nich životní prostředí, s odstupem pak dva zbylé pilíře. „To je totožné s výsledky výzkumu, které vidíme i ve Francii,“ doplňuje Šimčák.
Sdílejte článek, než ho smažem