Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 21. 10. 2021 | 3 komentáře
Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.
Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Zdroj: Fixed.zone

Od úterý 19. října se můžete hlásit o akcie společnosti Fixed.zone, nováčka na pražské burze. Obchodníci (některé banky a investiční společnosti jako Fio banka, Patria nebo Wood & Company) přijímají objednávky do 2. listopadu.

Českobudějovická firma si jde na burzu pro peníze na další rozvoj, především chce víc proniknout na zahraniční trhy. Akcie vydává na menším trhu Start. V rámci probíhajícího úpisu je lze nakupovat jenom v takzvaných lotech – jeden tvoří 100 kusů akcií.

Zájemci o úpis mají na výběr rozpětí od 180 do 222 korun za akcii. Musí investovat aspoň 18 tisíc korun (100 akcií po 180 korunách). U dolní hranice však není jisté, že se k akciím skutečně dostanou. Když zájem investorů převýší rozsah emise, dostanou akcie z prvotního úpisu ti, kdo nabídli vyšší cenu.

Po skončení prvotního úpisu se zhruba desetinový podíl firmy (9,99 %) začne volně obchodovat na trhu Start. Drtivou většinu zbylých akcií budou dál držet zakladatelé firmy – bratři Daniel a Marek Havnerovi a Radek Douda.

Srovnejte si to s námi

Firma vznikla v roce 2001 pod názvem Recall. Původně se zaměřovala pouze na prodej a distribuci jiných výrobců, od roku 2015 pak vyvíjí a vyrábí vlastní výrobky pod značkou Fixed. Dnes už většina tržeb (aktuálně je to 68 %) firmy Fixed.zone pochází z prodejů vlastních výrobků. Podrobný příběh firmy si můžete přečíst i na webu pražské burzy.

Při upisovací ceně mezi 180 až 222 korunami vychází ocenění společnosti na 358 až 438 milionů korun. Její obrat v roce 2020 přesáhl 254 milionů korun, hrubý zisk (EBITDA) dělal necelých 15 milionů korun. Letos firma opět roste, očekává hrubý zisk nad úrovní 23 milionů korun. V příštích pěti letech plánuje zisk reinvestovat do dalšího rozvoje, od šestého roku po aktuální emisi akcií slibuje v případě dobrého vývoje výplatu dividend.

Jde o dobrou příležitost, jak zhodnotit úspory? Je nabízená cena atraktivní? Jak velký zájem o akcie Fixed.zone čekáte?

Vladimír Vávra, makléř Wood & Company

Posledním titulem upsaným na trhu Start byla Pilulka, která za necelý rok přidala přes 180 %, a nastavila tak pro další akcie laťku opravdu vysoko. Trh mobilního příslušenství, na kterém Fixed operuje, je ovšem velký a společnost má prostor pro regionální expanzi. Díky tomu má firma růstový potenciál a může tak být atraktivní investicí.

Na první pohled nemusí vypadat upisovací cena akcií nejlákavěji. Na druhou stranu akcie jsou upisovány za účelem investice do rozvoje, nikoliv za účelem vystoupení nynějších vlastníků ze společnosti. Zároveň vidíme poměrně dobrou dynamiku růstu tržeb firmy. To vše spojené s obrovským trhem mobilního příslušenství a prostorem pro regionální expanzi podle našeho názoru mírně vyšší valuaci ospravedlňuje.

Věříme, že nabízený objem akcií najde na trhu Start své investory, kteří docení středně až dlouhodobé růstové ambice společnosti Fixed.

Jaroslav Šura, investor

Fixed.zone je do budoucna zajímavou společností, která mně ale přijde v současnosti draze naceněna. Naprostá většina aktiv se skládá ze zásob a pohledávek. Zadlužení firmy tomu odpovídá. Jsem zvědavý, jak se povede managementu zdražovat kvůli vyšším vstupům. Doprava z Číny vzrostla mnohonásobně.

Nejspíš bych s investicí do těchto akcií počkal. Tím spíše, že freefloat bude velmi malý (na burzu míří jen 9,99 % ze všech akcií společnosti – poznámka redakce) a likvidita mizerná (žádná). Výhodou by mohlo být, že při tak nízké (ne)obchodovatelnosti na burze může být cena akcií kýmkoli posunuta kamkoli.

Jan Tománek, analytik Fio banky

Společnost si za 20 let fungování vybudovala silnou pozici na českém kamenném i e-commerce trhu, který jí přináší polovinu tržeb, a její příslušenství patří třeba na Alze mezi nejprodávanější. Měla by těžit z trendu výrobců mobilních zařízení nepřikládat k novým zařízením příslušenství (nabíječky a sluchátka) i z nově otevíraných kategorií, například v podobě sledovacích klíčenek.

Trh příslušenství je však vysoce konkurenční a kapitálově silnější hráči by mohli ohrozit expanzi společnosti. Například Alza v posledních letech rozvíjí vlastní značku AlzaPower a Amazon je známý schopností nahrazovat produkty malých firem vlastními privátními značkami.

Při navrhovaném ocenění a sektorovém srovnání mi akcie nepřipadají atraktivní s ohledem na odvážné valuační násobky, vysokou konkurenci v sektoru a krátkou historii nových prodejních kanálů. Současně pro zajištění dobré likvidity považuji úvodní free-float pod 10 % jako příliš malý.

Investoři na trhu Start pražské burzy ale v minulosti ukázali silný apetit pro růstové firmy. Domnívám se tak, že navzdory napnuté valuaci dopadne IPO pro firmu úspěšně a získá tak potřebné finance na plánovaný růst.

Ondřej Koňák, portfolio manažera Partners investiční společnosti

Společnost Fixed.zone vznikla již v roce 2001 a vyrábí mobilní příslušenství. Nejznámější produkt fixed tvoří aktuálně cca tři čtvrtiny tržeb společnosti. Pandemie se podepsala do hospodaření společnosti negativně prostřednictvím uzavření maloobchodu, který před pandemií tvořil bezmála polovinu tržeb. Přestože byl výpadek částečně nahrazen online prodejem, stále jde o zhruba třetinu EBITDA, která nebyla pandemií realizována.

Management očekává průměrný roční růst tržeb do období 2025 na úrovni 16,4 %, což nám vzhledem k silné konkurenci přijde poměrně ambiciózní.

Úpis by měl společnosti poskytnout dodatečný kapitál v objemu 50 milionů korun, který společnost chce použít primárně na expanzi do zahraničí prostřednictvím distributorů a spuštěním vlastního internetového obchodu.

Vzhledem ke specifikám trhu Start by případná investice neměla být hlavním pilířem portfolia investora, ale spíše vhodným doplňkem, prostřednictvím kterého se může podílet na rozvoji českého kapitálového trhu.

Chcete víc?

Zdroj: Shutterstock

Jak úspory zhodnotit nad inflaci? Bez rizika to nejde. Vysvětlíme vám, jak na to a jak ho minimalizovat.

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Obchodování s akciemi Fixed.zone bude dostupnější

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka

Obchodování s akciemi Fixed.zone bude dostupnější

Akcie společnosti Fixed.zone, českého výrobce mobilního příslušenství, budou na pražské burze dostupnější i pro menší investory. Velikost takzvaného lotu se od 1. února sníží ze současných... celý článek

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

31. 12. 2021 | Jan Traxler | 3 komentáře

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

Nejvyšší zhodnocení na finančních trzích v roce 2021 přinesly akcie a komodity. Výrazně stouply ceny bytů, velmi se dařilo také nemovitostním fondům. Nedaří se pouze dluhopisům.

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

7. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Skupina PPF stáhne zbylé akcie operátora O2 z pražské burzy za 270 korun za akcii. Skupina dnes oznámila, že obdržela souhlas České národní banky se zahájením procesu výkupu minoritních... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

2. 11. 2021 | Jiří Hovorka

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

Společnost Fixed.zone hlásí úspěšný vstup na pražskou burzu. O její akcie byl v rámci veřejné nabídky (IPO), která dnes skončila, velký zájem. Fixed.zone se upsala za nejvyšší možnou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.