Dotazy čtenářů k AFIZ: AlfredD@seznam.cz

| 25. 1. 2006

Paní Gellová, děkuji za zveřejnění původních stanov AFIZ. Trošku jsem si oboje stanovy porovnal a vyšlo mně zajímavé zjištění: pěkně jste dali na frak významu fyzických členů! A jim to ani nevadilo? Zajímalo by mě, proč jste změnili tak radikálně celý systém organizace. Připadá mně, že ten původní o dvou komorách byl rozhodně demokratičtější vůči fyzickým členům a možná i malým právnickým členům. A to měly menší společnosti určitě větší váhu při hlasování, že? A co ta hrůza s tou vaší dozorčí radou? Loni měla docela hodně možností jak "pozlobit" hlavouny v představenstvu. Schvalovala přece rozpočet, ne? A mohla svolat valnou hromadu i bez souhlasu představenstva, ne? A všechny firmy tam měli jen jeden hlas, bez ohledu na velikost, ne? A teď může leda tak houby! Kdesi na webu jsem četl povídání vašeho předchůdce o demokratičnosti vašeho spolku, nezměnil náhodou názory v souvislostí se svojí změnou trička? Bližší košile než kabát a čí chleba jíš toho píseň zpívej. Teď asi "we are the champions von OVB" … Co Vy na to?

MG: Nemohu s Vámi souhlasit, pouhé mechanické porovnání dvou variant stanov Vám nepomůže pochopit důvody a výsledek změn. Systém organizace byl změněn na základě požadavků členů a to těch, kteří přišli z AFPZ (původně Komora finančních poradců). Tyto společnosti nechtěli mít činnost asociace rozdělenu na dvě komory. Požadavek zazněl již na valné hromadě asociace v roce 2004 a bylo dohodnuto, že se během roku vytvoří kompromisní model. Tak se i stalo. Sama dost dobře nechápu proč se menší společnosti vzdaly možnosti ovlivňovat fungování asociace prostřednictvím svého členství v dozorčí radě. Můj předchůdce byl (usuzuji podle zápisů z valné hromady, zápisů představenstva a dozorčí rady) zásadním odpůrcem zrušení dvoukomorového systému. Většina členů představenstva byla jiného názoru a zřejmě se jim pana Gardavského podařilo přesvědčit. Na tomto modelu se dohodly OVB Allfinanz, ZFP Akademie, AWD Česká republika a Broker Consulting, u kterých došlo k navýšení plateb. Podmínkou ovšem bylo, že individuální členové budou mít hlasy odpovídající jimi zaplaceným příspěvkům, nikoliv však právo veta, které ve dvoukomorovém systému měli. Změna stanov tedy reflektovala změnu modelu financování asociace. Individuální členové mají 2 zástupce v Představenstvu, což odpovídá jejich podílu na financování asociace. Dozorčí rada byla sloučena s Kontrolním výborem a má funkci čistě kontrolní. Plnou odpovědnost za činnost AFIZ nese Představenstvo, proto má i plné kompetence - tedy i právo schválit rozpočet.
Ke členství pana Gardavského v Představenstvu mi nepřísluší se vyjadřovat, je to věc pouze OVB Allfinanz, koho navrhne a Valné hromady AFIZ, koho zvolí.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

AFIZ

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.