Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zahraniční fondy mají pětinu trhu

Zahraniční fondy mají pětinu trhu
Asociace pro kapitálový trh ve středu zveřejnila údaje o velikosti majetku českých investorů v zahraničních fondech. Podle statistiky asociace bylo v polovině roku obyvateli ČR investováno u zahraničních fondů 23 mld. Kč, tedy asi pětina celkového majetku uloženého u podílových fondů.

Včerejší tisková konference Asociace pro kapitálový trh (AKAT) tak prolomila období spekulací kolem skutečné výše a rozdělení majetku českých investorů v zahraničních podílových fondech. To bylo doposud způsobeno neochotou několika členů asociace poskytovat údaje o velikosti majetku klientů v zahraničních fondech. Zatímco v případě Unie investičních společností (UNIS), která sdružuje především investiční společnosti spravující české fondy, je pravidelné poskytování těchto údajů standardem, asociací předložená statistika zahraničních fondů je teprve jakási "první vlaštovka". Každopádně podle uvedené statistiky bylo obyvateli České republiky k 30. 6. 2002 v zahraničních podílových fondech, jejichž distributorem je některý z 45 členů AKAT, uloženo celkem 23,15 mld. Kč. V porovnání s tím objem majetku spravovaný českými fondy, tedy fondy sdruženými v UNIS, činil ke stejnému datu 83,46 mld. Kč. Fondy sledované AKAT a UNIS tvoří téměř 100 % trhu podílových fondů. Podíl zahraničních fondů tak činí 21,7 %.

Zajímavé je na statistice také rozdělení majetku v zahraničních fondech podle jednotlivých druhů fondů (viz graf). Překvapivě největší zájem je o zahraniční fondy dluhopisové (7,87 mld.), dále fondy peněžního trhu (5,83 mld.) a poměrně vysoký je i zájem o fondy akciové (4,84 mld. Kč). 

V porovnání s tím je u českých fondů (dle statistiky UNIS) největší zájem o fondy peněžního trhu (37,44 mld.), dále smíšené fondy (30,83 mld.) a až poté následují fondy dluhopisové (13,02 mld. Kč).  Uvedené údaje tak vyvracejí jakousi vžitou představu, že český konzervativní investor volí zejména domácí dluhopisové fondy, zatímco sofistikovanější investor vybírá ze zahraničních fondů akciových. 

Vedle rozdělení majetku podle druhu fondu nabízí předložená statistika také členění podle jednotlivých  distributorů z řad bank a investičních společností. Zdaleka největší podíl na distribuci zahraničních fondů má  skupina KBC/ČSOB, která využívá široké sítě vlastních poboček. Prostřednictvím ní klienti zhodnocovali k 30.6. majetek v souhrnné výši 9,38 mld. Kč. Jinou formu distribuce volí ING Investment Management, která vedle vlastní banky využívá zejména sítě externích prodejců. U ní bylo v polovině roku investováno ve fondech ING 5,61 mld. Kč. Zajímavý je i údaj jinak v oblasti fondů méně sledované HVB, která v minulosti nabízela či nabízí fondy Capital Invest, Activest a Bank von Ernst. Zde zhodnocují klienti majetek v celkové výši 3,51 mld. Kč.

Překvapily vás údaje o podílu zahraničních fondů na celkovém majetku ve fondech. Dá se předpokládat, že zájem o zahraniční fondy dále poroste? O své názory se můžete podělit zde.


HSBC Zajištěné fondy

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

1. 11. 2002 | 17:08 | Honzajs

A to ještě má řada lidí peníze ve fondech, které nemají povolení k prodeji u nás (Invesco, Fidelity...) více

31. 10. 2002 | 15:09 | TGP

ING má dost běhačů a dealerů, aby to natlačila, kam se dá. Ovšem na rozdíl od Pioneeru nabízí kvalitní fondy se slušnými výsledky, takže je to jen dobře! více

31. 10. 2002 | 15:09 | TGP

To bude právě ten problém, neboť řada firem v AKATu se poskytování statistik bránila a bude bránit zuby nehty... více

31. 10. 2002 | 14:36 | PavelQ

Ano čísla mě překvapila, čekal jsem jsem tak 15 mld. Překvapením je pro mě úspěch ING a velice malý objem HSBC. více

31. 10. 2002 | 8:42 | SkrivanekT

Ale že to Akatu trvalo, než z něj tato velmi dobrá čísla vypadla. Teď už jen je dávat pravidelně. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK