Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy ČSOB mají polovinu trhu

Fondy ČSOB mají polovinu trhu
Živo bylo počátkem měsíce na fondové scéně. Dva fondy změnily jméno a investiční strategii. Nově je k dispozici též množství dat o zahraničních fondech ČSOB, respektive mateřské KBC.

"Budeme uveřejňovat data o fondech distribuovaných našimi členy v podobném rozsahu jako do dělá UNIS ČR," říkali krátce po založení představitelé Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Rok se s rokem sešel, a data nevidět. Zdá se, že publikovat skutečná čísla o prodejích a odkupech se nezdá všem členům Asociace výhodné – vždyť ani HSBC, ve které distribuci fondů organizuje šéf AKAT Martin Fuchs, nejde příkladem, data o prodejích svých fondů v ČR HSBC nad rámec zákonné informační povinnosti nepublikuje.

Není divu, že leadrům trhu situace nevyhovuje. V minulém týdnu se proto pravděpodobná fondová jednička rozhodla jednat: "Stále platí, že AKAT zatím nerozhodla o poskytování statistických údajů za zahraniční fondy distribuované svými členy; do doby než padne finální rozhodnutí Vám tyto údaje budu poskytovat "pouze" za fondy KBC," napsal v emailu rozeslaném většině fondové odborné veřejnosti Radko Semančík z ČSOB. Tato banka se má skutečně čím chlubit. Týdenní čisté prodeje fondů ze skupiny KBC se pohybují kolem 300 milionů korun a většinou tak překonávají prodeje nejúspěšnějších tuzemských investičních společností – ISČS (profil, názory) a IKS Komerční banky (profil, názory). Celkově skupina ČSOB – tedy KBC, OB Investu (ISOBI) a První investiční (profil, názory) prodala v květnu dohromady více podílových listů než ISČS a IKS Komerční banky dohromady.

Bude zajímavé sledovat, kdo se k informování o svých prodejích přidá další, zdali to budou jednotlivý distributoři, či zda se k činu odhodlá celý AKAT. Osobně tipuji, že pozitivního příkladu KBC se chytí Pioneer. Vždyť zatímco prodeje v tuzemsku registrovaného fondu Pioneer Trust (profil, názory) ke chlubení nejsou, u zahraničních fondů skupiny je tomu naopak. “Partyzánské“ akce nejsilnějších distributorů v zahraničí registrovaných fondů určitě přispějí k tomu, že se AKAT v horizontu měsíců s úplnými čísly přidá.

Dvě nová jména

Zdá se, že PPF konsolidaci svého fondového byznysu myslí vážně. Dne 4. 6. 2002 totiž nabylo právní moci rozhodnutí KCP o změně statutu a jména fondu PPF Smíšený (OFPPFSMI), který již dříve ČPI převzala od PPF IS. Nové jméno fondu je Univerzální fond ČP Invest. Změny zasáhly také ŽB – Trust (profil, názory). Již týden společnost odkupuje podílové listy Obligačního fondu. Přejmenování a změna investiční strategie postihla též bývalý Mezinárodní akciový fond (OFZBTMAF) ŽB – Trust. Ten se nově jmenuje Živnobanka - růstový fond. Fond se proměnil z akciového na smíšený. Investiční strategie byla nově omezena následujícím způsobem:

  • akcie a s nimi spojené cenné papíry 10 % - 80 %
  • dluhopisy 10 % - 80 %
  • hotovost a instrumenty peněžního trhu min. 2 %
  • ostatní majetkové hodnoty v rozsahu povolených investic max. 30 %

Celkové čisté prodeje v červeném

Celkové čisté prodeje jsou tentokrát kvůli vysokým odkupům (-373 milionů korun) z ČSOB výnosového (profil, názory) záporné. Všechny ostatní fondy peněžního trhu ale dohromady prodaly nové podíly za více než 700 milionů korun. Nejvíce peněz za poslední týden získal v tuzemské distribuční síti KBC Multi Cash ČSOB s čistými prodeji za 263 milionů korun. Až za ním s odstupem zhruba čtyřiceti milionů korun je Sporoinvest ISČS (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory), následovaný s notným odstupem Sporobondem ISČS (profil, názory) a Sporokontem ŽB- Trust (profil, názory). Souhrnný ukazatel přírůstku peněz pod správu za týden vedou s 311 miliony korun fondy KBC. Druhá ISČS zaostala jen o 1,4 milionu korun. Třetí IKS Komerční banky "nabobtnala" o 131 milionů korun.

Mizérie na akciových trzích

Týdenní výkonnosti všech kategorií fondů s výjimkou dluhopisových a peněžního trhu jsou záporné.

Akciové fondy za poslední týden poklesly o 2,02 procenta. V měsíčním horizontu znehodnotily majetek připadající na jeden podíl v průměru o minus 4,34 procenta, za poslední čtvrt rok ale poklesl majetek každého podílníka v průměru o 12,23 procenta a za rok propadl o plnou třetinu. Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil, pomineme - li živoucí mrtvolu Akro Svět (profil, názory) (+0,95 procenta), zhodnotil nejvíce portfolio Trendbond ISČS (+0,92 procenta). Skoro stejně úspěšný byl také podobně zaměřený IKS Plus bondový (profil, názory) (+0,86 procenta.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Které zahraniční fondy jsou v tuzemsku nejúspěšnější? Je to KBC? Kdo je podle vás mezi prvními pěti? Kdy začne tvrdá data rozesílat AKAT? Prospěje změna investiční strategie fondu ŽB- Trustu? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

10. 6. 2002 | 12:13 | pjt

Pokud vim, tak krome AKATu shromazduje udaje o zahranicnich fondech i UNIS CR. Za spolecnost Pioneer mohu uvest, ze tyto udaje jsou na UNIS jiz delsi dobu k dispozici a v soucasne dobe se pripravuje konsolidace datove zakladny....více

10. 6. 2002 | 11:21 | SkrivanekT

Rád věřím, že i ostatní členové AKAT mají zájem komunikovat své výsledky a uvědomuji si, jaké problémy jsou s tvorbou jednotné databáze spojené. Děkuji za reakci. více

10. 6. 2002 | 10:10 | Radko Semančik

Rád bych doplnil, že i ostatní členové AKATu rozhodně mají zájem poskytovat údaje o týdenních objemech obchodů se zahraničními fondy. V některých případech však tomu brání technické problémy - přece jenom se jedná o různorodé...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK