Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Klamavá reklama fondů?

Klamavá reklama fondů?
Před nedávnem si Komise pro cenné papíry vyžádala od českých investičních společností i bank, prodávajících zahraniční fondy, kopie jejich propagačních materiálů. Co se za touto netradiční akcí skrývá?

Co vedlo Komisi k tomu, aby si vyžádala veškeré propagační materiály (letáky, inzerci, nahrávky a podobně) od všech českých investičních společností a od kontaktních bank zahraničních investičních společností za listopad 2001 až leden 2002? Podle tiskové mluvčí Komise Radky Procházkové šlo o plošnou kontrolu dodržování zákona a příslušné metodiky k propagaci prodeje akcií nebo podílových listů. "Zatím to byla jednorázová akce, nicméně nelze vyloučit, že ji Komise v budoucnu zopakuje," dodala na naši otázku Radka Procházková.

Jako vždy, když se ptáte na názory lidí na činnost Komise, oficiálně se nic nedozvíte z obavy z pomsty Komise za její kritiku. Čtenáři proto odpustí, budeme-li o této akci spekulovat bez uvedení dalších jmen. První zvláštností je načasování akce: konec roku a začátek nového není obdobím, ve kterém by se podílové fondy příliš intenzivně propagovaly, neboť lidé peníze spíše vybírají na vánoční dárky. Vzhledem k čekání na nová povolení Komise neinzerovaly ani zahraniční fondy, takže sebraných materiálů muselo být výrazně méně než kdyby si Komise počkala ještě pár měsíců na jarní kampaně investičních společností a způsoby představení nově povolených zahraničních fondů.

Problematický je také rozsah požadovaných materiálů. Většina oficiálních reklamních materiálů jistě všechny požadavky zákona splňuje a pokud ne, půjde spíše o drobnosti. Komisi tak hrozí nebezpečí, že začne řešit umístění nebo velikost fontu varování, že hodnota investice může stoupat i klesat… To mimochodem není nějaký zlomyslný úšklebek, ale zážitek z jedné tiskové konference, na které se komisař František Jakub, pod kterého kolektivní investování spadá, rozčiloval právě nad tím, že ono povinné varování bylo na letáku jedné investiční společnosti uvedeno menším písmem než zbytek textu… Jenže největší zvěrstva, prominete-li mi tento výraz, nenajdete v oficiálních reklamách a letácích, ale v materiálech pro dealery. V těchto materiálech najdete spousty "dobrých" rad, jak neinformovaným klientům vnutit ten který fond, jak je přesvědčit slovy o garantovaných výnosech, minimálním riziku, jak použít grafy padesátileté výkonnosti k získání peněz, které jejich majitel chce do roka vybrat,… Osobně velmi pochybuji, že by investiční společnosti a banky takovéto materiály dobrovolně odevzdaly Komisi, nemluvě o tom, že tyto materiály často dále upravují manažeři dealerských sítí - a na tyto upravené materiály už nemá Komise vůbec žádnou šanci dosáhnout.

Na první pohled je také zvláštní, že tuto kontrolní akci provádí Komise a nikoliv etické výbory Unie investičních společností (UNIS) a Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Proč? Odpověď na tuto otázku je dvojí. Nejprve ta oficiální: podle Radky Procházkové jde o to, že propagace prodeje podílových listů je jedním z předmětů dozorové činnosti Komise a navíc ne všichni účastníci trhu jsou členy UNIS nebo AKAT (a zlé jazyky by dodaly, že UNIS a AKAT stejně nejsou schopny provést společnou a koordinovanou akci). Vedle toho existuje ještě druhá odpověď na otázku z úvodu tohoto odstavce - neefektivnost etických orgánů UNIS a AKAT při monitorování svých členů. Zatímco etický výbor UNIS se snaží případné problémy řešit velmi tiše, razantní kroky nahrazovat debatou o obecných pravidlech a vše pokud možno uchovat "uvnitř rodiny", AKAT je na tom ještě hůř - hlavním smyslem jeho etického výboru je totiž ukazovat, že členové AKAT jsou ti dobří a nečlenové ti špatní. Obě organizace tak sice mohou nadšeně mluvit o tom, že mají samoregulační orgány jako podobné organizace ve světě, ale jejich efektivita je v postatě nulová. A tak i když se domníváme, že Komise mohla podobnou kontrolní akci naplánovat poněkud lépe, je dobře, že ji provádí ona a nikoliv "samoregulační" orgány českého trhu.

Fondy v minulém týdnu

Minulý týden byl z pohledu čísel pro fondy jedním z těch lepších. České fondy získaly celkem 158 nových milionů korun a až na několik málo výjimek svým podílníkům připsaly kladné zhodnocení. Nejlépe na tom z pohledu týdenního zhodnocení byli podílníci fondu ČSOB světový akciový (profil, názory) s nárůstem o čtyři procenta, ISČS Eurotrend (profil, názory) s 3,4 procenta a ŽB-akciový (profil, názory) s 2,3 procenta.

Uvidíme ovšem, zdali si akciové fondy udrží slibný růst dlouhodoběji, neboť zatím je v top ten fondů s nejvyšší roční výkonností pouze jeden akciový fond, Citicorp OPF akcií (OFCITAKC). Na druhou stranu je pravdou, že tento fond vykazuje meziroční zhodnocení přesahující 10,7 procenta, zatímco další fondy v tabulce desíti nejlepších se pohybují pouze mezi čtyřmi a pěti procenty. Na druhém místě je fond investAGe AG2000 (profil, názory) ze skupiny J&T Banky a na třetím Sporobond (profil, názory), který tak po dlouhé době překonal svého rivala, IKS Dluhopisový (profil, názory). O problémech s posilující korunou, která sužuje právě dluhopisové fondy, jsme ostatně psali již minulý týden.

Z pohledu čistých prodejů na tom byl minulý týden nejlépe Sporoinvest (profil, názory) ISČS, který dokázal získal 230 nových milionů. IKS Peněžní trh (profil, názory) tentokrát zůstal s "pouhými" 94 miliony korun daleko pozadu. Třetí skončil ŽB-Balancovaný fond nadací (profil, názory) se 47 miliony korun. Souboj dluhopisových fondů minulý týden vyhrál IKS Dluhopisový (profil, názory), který získal o tři miliony korun více než jeho věčný rival, Sporobond (profil, názory) ze stáje ISČS (profil, názory). Větší sumu peněz získaly ještě ŽB-Sporokonto (profil, názory) a fond peněžního trhu První investiční (profil, názory).

V tabulce fondů s vysokými čistými prodeji tentokrát chybí korporátní ČSOB výnosový (profil, názory). Ten totiž s mínus 156 miliony korun tentokrát najdete v čele tabulky fondů s nejnižšími čistými prodeji, následovaný 1.IN restitučním fondem (OFPISRES) s mínus 117 miliony korun. Kromě těchto dvou fondů byli minulý týden podílníci disciplinovaní a z fondů příliš nevybírali.

A jak se změnila tržní pozice investičních společností? Největší nárůst majetku minulý týden zaznamenala ISČS (profil, názory), a to 309 milionů korun. Druhý byl s nárůstem 264 milionů Citicorp (profil, názory), následovaný IKS KB (profil, názory) se 179 miliony. Čtvrtý ŽB-Trust (profil, názory) si k dobru připsal 87 milionů a pátý Pioneer (profil, názory) 54 milionů.

Z pohledu tržního podílu jde jen o drobné změny, jinak se nic nemění na již nějakou dobu ustáleném modelu tři plus tři plus zbytek. Jinak řečeno, o více než osmdesát procent trhu (měřeno objemem majetku pod správou) se dělí ISČS (profil, názory) s 35 procenty, IKS KB (profil, názory) s 25 procenty a První investiční (profil, názory) s 21 procenty. Po této "silné trojce" je zde trojice "čtyřprocentních" investičních společností, jejichž tržní podíl kolísá mezi čtyřmi a pěti procenty - ŽB-Trust (profil, názory), Pioneer (profil, názory) a OB Invest (ISOBI). Další investiční společnosti již mají podíl nepřesahující dvě procenta spravovaného majetku.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Co si myslíte o reklamních kampaních investičních společností? Která se vám líbila a která ne? Měla by se na tuto oblast Komise zaměřit nebo jde o zbytečné plýtvání energií? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 4. 2002 16:23, TGP

Nevím, zdali jsou naše poznámky nejapné, ale obávám se, že jiná možnost téměř není. Etický výbor UNIS totiž v podstatě odmítá komunikovat a věcně informovat o své činnosti a Vy jste v podstatě jedinou členkou výboru, která se snaží jeho činnost hájit. Navíc se domnívám, že jednou z rolí UNIS je výchova investorů a snaha o zprůhledňování trhu - a pocit, že je zde silný samoregulační orgán, který dokáže nekompromisně zastavit nekalé či neobvyklé praktiky, je podle mne jedním z velmi důležitých nástrojů pro posílení důvěry veřejnosti v kolektivní investování. Etický výbor UNIS ani AKAT podle mého názoru tuto roli bohužel neplní a i když umím pochopit poklidná řešení problémů, domnívám se, že by se o nich mělo veřejně mluvit.

Reagovat

 

+28
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 04. 2002 15:01)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 4. 2002 12:56, TGP

Velmi trefná poznámka o kvalitě "samoregulace" v Unisu a Akatu. Jenom by se to spíš mělo jmenovat jánabráchismus...

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

25. 4. 2002 | 16:23 | TGP

Nevím, zdali jsou naše poznámky nejapné, ale obávám se, že jiná možnost téměř není. Etický výbor UNIS totiž v podstatě odmítá komunikovat a věcně informovat o své činnosti a Vy jste v podstatě jedinou členkou výboru, která...více

25. 4. 2002 | 15:01

Upřímně řečeno mě nejapné poznámky na adresu etického výboru UNIS vždy trochu mrzí, byť sama uznávám, že diskuse vedené na půdě EV bývají často zbytečně dlouhé. Nicméně bych ráda uvedla na obhajobu, že vzhledem k vzájemně...více

25. 4. 2002 | 10:08 | SYROVY

zejména když prvořadým úkolem tzv. samoregulačních orgánů je vybrat nekřesťanské poplatky za účast. Jó, takový provoz něco stojí... více

22. 4. 2002 | 12:56 | TGP

Velmi trefná poznámka o kvalitě "samoregulace" v Unisu a Akatu. Jenom by se to spíš mělo jmenovat jánabráchismus... více

22. 4. 2002 | 12:56 | TGP

Naprostý souhlas, ale jak už píše autor v článku - KCP nemá nástroje, jak to zkontrolovat. Bohužel - pro Komisi i pro klienty... více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK