Licenci od ČNB získala druhá fintechová firma

pk | rubrika: Aktuality | 30. 5. 2019

Český fintechový startup BudgetBakers, který vyvíjí aplikaci pro správu osobních financí Wallet, získal licenci od České národní banky k napojení do bankovního rozhraní API.

Přestože firma požádala o licenci už na začátku loňského roku, je dosud teprve druhá, která ji od ČNB obdržela. Jako první se to loni v prosinci podařilo společnosti Spendee, jejíž aplikace láká také na snadnější správu osobních a rodinných financí – analyzuje například strukturu příjmů a výdajů.

„Propojení s bankovním účtem uživatele aplikace Wallet nabízela již v minulosti. Licence ČNB nám poskytne možnost napojit se přímo na data v API rozhraní bank, a to pod kontrolou centrální banky. Po souhlasu klienta tak informace o transakcích získá Wallet automaticky přímo od banky, a ne pouze zapojením pomocných aplikací,“ říká Michal Kratochvíl, výkonný ředitel společnosti BudgetBakers.

„Momentálně je ale na nový postup připravena pouze část českých bank, zbytek má čas do září letošního roku, kdy má unijní směrnice PSD2 začít platit naostro,“ dodává Kratochvíl.

Právě zmíněná směrnice přinesla od poloviny loňského ledna nové možnosti pro takzvané fintechové firmy. Banky musí „pustit k účtům“ jak konkurenci, tak i nebankovní společnosti (pokud dostanou licenci od ČNB a zároveň získají souhlas klienta). Lidé se pak už nebudou muset přihlašovat ke každému účtu zvlášť, ale budou moci ovládat všechny své účty z jediného rozhraní. Díky takzvanému otevření bankovních dat se rozšíří i služby, které se snaží pomoci se správou osobních či firemních financí.

Jak už dříve uvedl Deník N, Česká národní banka ladila podrobnosti k novému typu licence až „za pochodu“ a teprve v průběhu řízení přicházela s dalšími požadavky na dodání některých podkladů. Komplikací byla zejména podmínka, aby nebankovní firma měla sjednáno speciální pojištění nebo srovnatelné zajištění.

Startup BudgetBakers funguje od roku 2014, v jeho čele stojí vývojář Jan Muller a současný výkonný ředitel Michal Kratochvíl. Firma uvádí, že poskytuje služby po celém světě, většina klientů pochází z USA, Ruska nebo Indonésie. Aplikace má už přes tři miliony stažení, aktivně ji v současnosti využívá 300 tisíc lidí.

„V dubnu 2019 jsme získali investici od skupiny Rockaway, která bude primárně sloužit k vývoji nové verze aplikace pro B2B trh,“ dodává Kratochvíl.

Už před víc než rokem požádal o licenci od ČNB také třetí zájemce – služba Roger řešící podnikové finance (zejména správu a proplácení pohledávek, provozní financování, ověřování partnerů).

Aplikaci Wallet představil Michal Kratochvíl v rozhovoru ze září 2016:

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Partners Financial Services