Licenci od ČNB získala druhá fintechová firma

pk | rubrika: Aktuality | 30. 5. 2019

Český fintechový startup BudgetBakers, který vyvíjí aplikaci pro správu osobních financí Wallet, získal licenci od České národní banky k napojení do bankovního rozhraní API.

Přestože firma požádala o licenci už na začátku loňského roku, je dosud teprve druhá, která ji od ČNB obdržela. Jako první se to loni v prosinci podařilo společnosti Spendee, jejíž aplikace láká také na snadnější správu osobních a rodinných financí – analyzuje například strukturu příjmů a výdajů.

„Propojení s bankovním účtem uživatele aplikace Wallet nabízela již v minulosti. Licence ČNB nám poskytne možnost napojit se přímo na data v API rozhraní bank, a to pod kontrolou centrální banky. Po souhlasu klienta tak informace o transakcích získá Wallet automaticky přímo od banky, a ne pouze zapojením pomocných aplikací,“ říká Michal Kratochvíl, výkonný ředitel společnosti BudgetBakers.

„Momentálně je ale na nový postup připravena pouze část českých bank, zbytek má čas do září letošního roku, kdy má unijní směrnice PSD2 začít platit naostro,“ dodává Kratochvíl.

Právě zmíněná směrnice přinesla od poloviny loňského ledna nové možnosti pro takzvané fintechové firmy. Banky musí „pustit k účtům“ jak konkurenci, tak i nebankovní společnosti (pokud dostanou licenci od ČNB a zároveň získají souhlas klienta). Lidé se pak už nebudou muset přihlašovat ke každému účtu zvlášť, ale budou moci ovládat všechny své účty z jediného rozhraní. Díky takzvanému otevření bankovních dat se rozšíří i služby, které se snaží pomoci se správou osobních či firemních financí.

Jak už dříve uvedl Deník N, Česká národní banka ladila podrobnosti k novému typu licence až „za pochodu“ a teprve v průběhu řízení přicházela s dalšími požadavky na dodání některých podkladů. Komplikací byla zejména podmínka, aby nebankovní firma měla sjednáno speciální pojištění nebo srovnatelné zajištění.

Startup BudgetBakers funguje od roku 2014, v jeho čele stojí vývojář Jan Muller a současný výkonný ředitel Michal Kratochvíl. Firma uvádí, že poskytuje služby po celém světě, většina klientů pochází z USA, Ruska nebo Indonésie. Aplikace má už přes tři miliony stažení, aktivně ji v současnosti využívá 300 tisíc lidí.

„V dubnu 2019 jsme získali investici od skupiny Rockaway, která bude primárně sloužit k vývoji nové verze aplikace pro B2B trh,“ dodává Kratochvíl.

Už před víc než rokem požádal o licenci od ČNB také třetí zájemce – služba Roger řešící podnikové finance (zejména správu a proplácení pohledávek, provozní financování, ověřování partnerů).

Aplikaci Wallet představil Michal Kratochvíl v rozhovoru ze září 2016:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

aplikace, banky, fintechy, psd2, start-upy

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

18. 1. 2023 | Petr Kučera

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

Air Bank ke konci března zruší možnost bezúročného čerpání kontokorentu do výše 3000 korun. Tu nabízela klientům od srpna 2021.

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

16. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.