Licenci od ČNB získala druhá fintechová firma

pk | rubrika: Aktuality | 30. 5. 2019 13:30

Český fintechový startup BudgetBakers, který vyvíjí aplikaci pro správu osobních financí Wallet, získal licenci od České národní banky k napojení do bankovního rozhraní API.

Přestože firma požádala o licenci už na začátku loňského roku, je dosud teprve druhá, která ji od ČNB obdržela. Jako první se to loni v prosinci podařilo společnosti Spendee, jejíž aplikace láká také na snadnější správu osobních a rodinných financí – analyzuje například strukturu příjmů a výdajů.

„Propojení s bankovním účtem uživatele aplikace Wallet nabízela již v minulosti. Licence ČNB nám poskytne možnost napojit se přímo na data v API rozhraní bank, a to pod kontrolou centrální banky. Po souhlasu klienta tak informace o transakcích získá Wallet automaticky přímo od banky, a ne pouze zapojením pomocných aplikací,“ říká Michal Kratochvíl, výkonný ředitel společnosti BudgetBakers.

„Momentálně je ale na nový postup připravena pouze část českých bank, zbytek má čas do září letošního roku, kdy má unijní směrnice PSD2 začít platit naostro,“ dodává Kratochvíl.

Právě zmíněná směrnice přinesla od poloviny loňského ledna nové možnosti pro takzvané fintechové firmy. Banky musí „pustit k účtům“ jak konkurenci, tak i nebankovní společnosti (pokud dostanou licenci od ČNB a zároveň získají souhlas klienta). Lidé se pak už nebudou muset přihlašovat ke každému účtu zvlášť, ale budou moci ovládat všechny své účty z jediného rozhraní. Díky takzvanému otevření bankovních dat se rozšíří i služby, které se snaží pomoci se správou osobních či firemních financí.

Jak už dříve uvedl Deník N, Česká národní banka ladila podrobnosti k novému typu licence až „za pochodu“ a teprve v průběhu řízení přicházela s dalšími požadavky na dodání některých podkladů. Komplikací byla zejména podmínka, aby nebankovní firma měla sjednáno speciální pojištění nebo srovnatelné zajištění.

Startup BudgetBakers funguje od roku 2014, v jeho čele stojí vývojář Jan Muller a současný výkonný ředitel Michal Kratochvíl. Firma uvádí, že poskytuje služby po celém světě, většina klientů pochází z USA, Ruska nebo Indonésie. Aplikace má už přes tři miliony stažení, aktivně ji v současnosti využívá 300 tisíc lidí.

„V dubnu 2019 jsme získali investici od skupiny Rockaway, která bude primárně sloužit k vývoji nové verze aplikace pro B2B trh,“ dodává Kratochvíl.

Už před víc než rokem požádal o licenci od ČNB také třetí zájemce – služba Roger řešící podnikové finance (zejména správu a proplácení pohledávek, provozní financování, ověřování partnerů).

Aplikaci Wallet představil Michal Kratochvíl v rozhovoru ze září 2016:

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 4 komentáře

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Spořitelna přichází s novou značkou. Erste Premier zpřísňuje

6. 9. 2021 | Olga Skalková | 10 komentářů

Spořitelna přichází s novou značkou. Erste Premier zpřísňuje

Česká spořitelna oživuje speciální obsluhu pro nadprůměrně vydělávající klienty, kteří nedosáhnou na služby Erste Premier.

UniCredit přichází s novými účty. Prozkoumali jsme je

2. 9. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

UniCredit přichází s novými účty. Prozkoumali jsme je

Standardní i prémiová varianta osobního účtu v UniCredit Bank je pro nové zájemce od září dostupnější. Za cenu mírného omezení nabídky, které se však většiny klientů příliš nedotkne. celý článek

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

Bankovní identitu pro jednoduché ověření při online komunikaci s veřejnou správou mohou začít využívat i první klienti Raiffeisenbank. Službu jim banka zpřístupní postupně během září... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.