Počet žádostí o oddlužení prudce narostl. Stále málo, říkají experti

| rubrika: Aktuality | 2. 7. 2019 12:04

Soudy přijaly během června 3135 žádostí o oddlužení. V prvním měsíci s novými pravidly osobního bankrotu, která ho měla zpřístupnit desítkám tisíc předlužených lidí, tak počet žádostí výrazně narostl. Konkrétně meziročně o 87 procent. Podle lidí, kteří se na dluhovou pomoc zaměřují, je to ale stále málo. Aktuální čísla zveřejnil Institut prevence a řešení předlužení.

„S ohledem na to, že v exekucích se nachází více než 800 tisíc lidí, potřebovali bychom v prvních letech alespoň 70 až 100 tisíc insolvenčních návrhů ročně, abychom zvrátili negativní dopady na ekonomiku a státní rozpočet,” říká Radek Hábl z Institutu.

Téměř 12 procent červnových žádostí o oddlužení bylo společnými návrhy manželů. Celkem tak v červnu o vstup do oddlužení požádalo 3460 osob. „Ačkoli se oproti loňskému červnu počet návrhů zvýšil o 87 procent, optimální hodnota by se měla pohybovat okolo šesti až osmi tisíc návrhů měsíčně,“ říká Hábl.

Některé předlužené lidi může před vstupem do oddlužení brzdit skutečnost, že jim zůstává v porovnáním s exekucí méně peněz. S tím podle Hábla tvůrci insolvenční novely nepočítal a o zvýšení nezabavitelných částek se teprve jedná.

„Setkáváme se s tím, že dlužníci kvůli nižší nezabavitelné částce nechtějí do procesu oddlužení vstupovat a raději setrvávají v režimu exekuce,” říká Pavla Aschermannová z neziskové organizace Rubikon centrum.

Tip: Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc

V Česku bylo ke konci roku 2018 celkem 114 tisíc lidí v osobním bankrotu. Naproti tomu v exekuci bylo 821 tisíc lidí, z čehož 489 tisíc mělo tři a více exekucí.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, oddlužení, osobní bankrot

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.