Počet žádostí o oddlužení prudce narostl. Stále málo, říkají experti

jih | rubrika: Aktuality | 2. 7. 2019 12:04

Soudy přijaly během června 3135 žádostí o oddlužení. V prvním měsíci s novými pravidly osobního bankrotu, která ho měla zpřístupnit desítkám tisíc předlužených lidí, tak počet žádostí výrazně narostl. Konkrétně meziročně o 87 procent. Podle lidí, kteří se na dluhovou pomoc zaměřují, je to ale stále málo. Aktuální čísla zveřejnil Institut prevence a řešení předlužení.

„S ohledem na to, že v exekucích se nachází více než 800 tisíc lidí, potřebovali bychom v prvních letech alespoň 70 až 100 tisíc insolvenčních návrhů ročně, abychom zvrátili negativní dopady na ekonomiku a státní rozpočet,” říká Radek Hábl z Institutu.

Téměř 12 procent červnových žádostí o oddlužení bylo společnými návrhy manželů. Celkem tak v červnu o vstup do oddlužení požádalo 3460 osob. „Ačkoli se oproti loňskému červnu počet návrhů zvýšil o 87 procent, optimální hodnota by se měla pohybovat okolo šesti až osmi tisíc návrhů měsíčně,“ říká Hábl.

Některé předlužené lidi může před vstupem do oddlužení brzdit skutečnost, že jim zůstává v porovnáním s exekucí méně peněz. S tím podle Hábla tvůrci insolvenční novely nepočítal a o zvýšení nezabavitelných částek se teprve jedná.

„Setkáváme se s tím, že dlužníci kvůli nižší nezabavitelné částce nechtějí do procesu oddlužení vstupovat a raději setrvávají v režimu exekuce,” říká Pavla Aschermannová z neziskové organizace Rubikon centrum.

Tip: Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc

V Česku bylo ke konci roku 2018 celkem 114 tisíc lidí v osobním bankrotu. Naproti tomu v exekuci bylo 821 tisíc lidí, z čehož 489 tisíc mělo tři a více exekucí.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, oddlužení, osobní bankrot

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

27. 9. 2021 | Veronika Hejná

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

Kdo a kdy může žádat o oddlužení? Na co si dát pozor při sepsání návrhu? Jak probíhá osobní bankrot? Tady je aktuální průvodce.

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

Stovky tisíc lidí dostanou tři měsíce na to, aby se za zvýhodněných podmínek vykoupili z některých dluhů. Jaké jsou podmínky a co je potřeba udělat? Připravili jsme průvodce.

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

Před vstupem do oddlužení stále číhá na dlužníky past v podobě nepoctivých firem, které na nich chtějí vydělat. Agentura pro sociální začleňování spadající pod ministerstvo pro místní... celý článek

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 67 komentářů

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

Epidemie výrazně zhoršila situaci rodičům malých dětí. Museli s nimi zůstat doma kvůli zavřené škole, klesl jim příjem a často úplně přišli o práci. Do dluhů se dostali i malí podnikatelé.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.