Počet žádostí o oddlužení prudce narostl. Stále málo, říkají experti

jih | rubrika: Aktuality | 2. 7. 2019

Soudy přijaly během června 3135 žádostí o oddlužení. V prvním měsíci s novými pravidly osobního bankrotu, která ho měla zpřístupnit desítkám tisíc předlužených lidí, tak počet žádostí výrazně narostl. Konkrétně meziročně o 87 procent. Podle lidí, kteří se na dluhovou pomoc zaměřují, je to ale stále málo. Aktuální čísla zveřejnil Institut prevence a řešení předlužení.

„S ohledem na to, že v exekucích se nachází více než 800 tisíc lidí, potřebovali bychom v prvních letech alespoň 70 až 100 tisíc insolvenčních návrhů ročně, abychom zvrátili negativní dopady na ekonomiku a státní rozpočet,” říká Radek Hábl z Institutu.

Téměř 12 procent červnových žádostí o oddlužení bylo společnými návrhy manželů. Celkem tak v červnu o vstup do oddlužení požádalo 3460 osob. „Ačkoli se oproti loňskému červnu počet návrhů zvýšil o 87 procent, optimální hodnota by se měla pohybovat okolo šesti až osmi tisíc návrhů měsíčně,“ říká Hábl.

Některé předlužené lidi může před vstupem do oddlužení brzdit skutečnost, že jim zůstává v porovnáním s exekucí méně peněz. S tím podle Hábla tvůrci insolvenční novely nepočítal a o zvýšení nezabavitelných částek se teprve jedná.

„Setkáváme se s tím, že dlužníci kvůli nižší nezabavitelné částce nechtějí do procesu oddlužení vstupovat a raději setrvávají v režimu exekuce,” říká Pavla Aschermannová z neziskové organizace Rubikon centrum.

Tip: Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc

V Česku bylo ke konci roku 2018 celkem 114 tisíc lidí v osobním bankrotu. Naproti tomu v exekuci bylo 821 tisíc lidí, z čehož 489 tisíc mělo tři a více exekucí.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, oddlužení, osobní bankrot

A tohle už jste četli?

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

23. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.