Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Romové deformují čísla o nezaměstnanosti. Nejen na Slovensku, ale i v Česku

| rubrika: Komentář | 12. 6. 2013 | 20 komentářů
Nezaměstnanost na Slovensku se v prvním čtvrtletí zvýšila na 14,5 procenta. Premiér Robert Fico veřejně prohlašuje, že vysoká čísla jsou dílem téměř půlmilionové romské menšiny. Nebýt jí, nezaměstnanost by prý byla pod unijním průměrem. V Česku je problém menší, přesto i u nás Romové makroekonomické ukazatele značně ovlivňují.

V minulých dnech se pod patronátem slovenských Hospodárských novin, nejnovějšího přírůstku v rodícím se mediálním koncernu česko-slovenského miliardáře Andreje Babiše, sešli premiéři Petr Nečas a Robert Fico. Při srovnávání stavu obou zemí vytáhl český premiér Nečas jedno z mála čísel, které v porovnání se Slovenskem vypadá i dnes ještě dobře – nezaměstnanost. Jeho slovenský protějšek Robert Fico se však jen tak nedal a rozkryl, v čem podle něj spočívá příčina slovenské nezaměstnanosti, jedné z největších v rámci Evropské unie.

Propojeno

Cesta ke krásným číslům: kreativní statistika

Má váš stát problém s nezaměstnaností? Nevíte jak z toho ven? Jak přilákat investory? Jak zlepšit náladu občanů? Recept je jednoduchý. Stačí si pohrát s metodikou výpočtu, dát tomu lákavější název – a fronta na úřadech práce je hned poloviční. Nebo ne?

Nebýt Romů...

„Celá eurozóna mluví o rekordní nezaměstnanosti, není to fenomén jedné země. Kdyby nebyla na Slovensku míra nezaměstnanosti deformovaná velkým počtem romských spoluobčanů, tak Slovensko má dnes osmi- nebo devítiprocentní nezaměstnanost,“ prohlásil Robert Fico. „Dobře víme, že jde o lidi, pro které se těžko hledá práce, kteří jsou těžko rekvalifikovatelní, kde jsou velmi špatné pracovní návyky a pracovní disciplína,“ dodal šéf slovenské vlády, která odhadl, že se jedná o tři sta až čtyři sta tisíc lidí. Některé odhady počtu Romů ovšem mluví až o půl milionu lidí. To je zhruba deset procent všech obyvatel Slovenska. Jde ovšem jen o odhady, oficiální statistiky hovoří jinak – k romské národnosti se při sčítání lidu přihlásil jen zlomek Romů, drtivá většina si zapsala národnost slovenskou a část maďarskou.

Ani podle představitelů slovenské opozice nejsou Ficovy odhady přehnané. „Romů bez práce je přibližně polovina ze všech nezaměstnaných,“ uvádí dokonce exministr práce a sociálních věcí Jozef Mihál z opoziční strany Svoboda a Solidarita. „Problém Romů je historický, vleče se dlouhé roky a nebude lehké najít recepty, které by dokázaly z roku na rok zlepšit životní situaci sociálně vyloučených Romů,“ uvedl Mihál pro server Romovia.sme.sk. Podle některých studií by v případě, že by se podařilo Romy zaměstnávat podobně jako „majoritu“ stoupl slovenský hrubý domácí produkt o pět až sedm procent.

Problém je, že se nelepší ani vzdělanostní situace slovenských Romů. Vzhledem k extrémně vysoké porodnosti jsou romské školy na východě Slovenska přeplněné a učí normálně na „dvě směny“. Není divu, že výsledky romských žáků jsou pak katastrofální, polovina z nich v první a druhé třídě propadne.

Roztříděno

Úřady práce – nabídka pracovních míst na Peníze.cz

Hledáte práci? Připravili jsme pro vás komplexní a pravidelně aktualizovanou nabídku pracovních pozic, nabízených českými úřady práce. Nechcete se za prací stěhovat? Nevadí! Práci můžete hledat také pouze ve svém okolí. Stačí vybrat okres, nebo dokonce obec, kde žijete. Naše nabídka volných pracovních míst se postará o zbytek.

Anketa

Jsme na tom po dvaceti letech od rozdělení líp než Slovensko?

Ve statistikách nejsou, přesto je i naši Romové ovlivňují

V Česku však není situace výrazně jiná. Situace českých Romů je obecně lepší než na Slovensku. I díky tomu, že většinou nežijou v „osadách“, ale v rámci měst, nejsou přes špatný vývoj posledních let zcela izolovaní a také úroveň jejich vzdělání i míra zaměstnanosti jsou výrazně vyšší než na Slovensku.

To však neznamená, že oněch dvě stě až tři sta tisíc českých Romů (oficiální odhad Úřadu vlády České republiky, statistiky opět neexistují a je otázka, zda je možné je v demokracii našeho nastavení vůbec získat) nemá na makroekonomické ukazatele Česka vliv. Samozřejmě Romů je u nás v poměru k celkovému počtu obyvatelstva podstatně méně než u našich východních sousedů, ale přesto... Podle studie Světové banky z roku 2010 (a dnešní čísla budou spíš horší) je v Česku nezaměstnaných 65 procent Romů; na Slovensku víc než 90 procent. Mezi romskými ženami dosahuje v Česku nezaměstnanost „slovenských“ rozměrů a blíží se devadesáti procentům. Osm z deseti Romů má jen základní vzdělání a víc než čtvrtina dokonce jen školu zvláštní. I pokud jde o nezaměstnanost, dá se předpokládat, že se na celkových necelých osmi procentech Romové podílejí přibližně jednou pětinou až čtvrtinou.

S ohledem na to, o jak závažný problém se jedná a jak velký růstový (respektive brzdicí) potenciál v sobě (ne)úspěšné zapojení Romů do pracovního trhu a české společnosti vůbec skrývá, mu české vlády trvale věnují jen velmi okrajovou pozornost. To nesvědčí o dobrém stavu české politiky a nedává dobré vyhlídky do budoucna. Utěšovat se tím, že na Slovensku je přístup nejvyšších míst víceméně stejný a problémy hlubší, by samozřejmě bylo bláhové.

Autor je redaktor MF DNES a Lidových novin

Jaká by byla vaše podpora v nezaměstnanosti?

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2014

platů
let
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+21
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 6. 2013 7:43, Marky

Problémů u romů je několik, byť nechápu, že se o nich nemluví v pravé podobě, ale pouze o chybě společnosti.
1)nevzdělanost, ale nehledejme chybu v údajném vyčlenění romských dětí do speciálních škol, ale zejména v romských rodinách, které děti neposílají ani do těch speciálních škol a tak roční absence těchto dětí ve výuce několika stovek hodin, není nijak výjimečné. Navíc ve speciálních školách se jim opravdu věnují (moje osobní zkušenost z Brna), mají navíc veškeré pomůcky zdarma a k tomu i možnost zdarma navštěvovat velké množství mimoškolních aktivit, ale když se nechodí do školy, ani chytré dítě nemá možnost se něco naučit.
2)nezaměstnanost rodičů (vychází z výše uvedeného, protože to už je problém několika generací)
3) drogy u romské mládeže a to je delší vyprávění
4) hodně romských dětí vyrůstá v kriminálním prostředí a dnes je problém takové rodině dítě odebrat, neboť to přeci dělali jen komunisti, ale co dál, co může potom vyrůst z negramotného dítěte, který má za vzor v lepším případě jen nezaměstnané rodiče, v horším případě rodiče páchající trestnou činnost? Znám se dobře s několika romskými rodinami, které tyto problémy nemají a děti navštěvují nejen základní školy, ale i střední školy - k problémovým romům se nehlásí, nechtějí s nimi nic mít, ale to neznamená, že popírají vlastní kulturu, ta totiž nemá nic společného s tím, co se nyní děje. A co je nejsmutnější, že většina romů ani nemá ponětí o vlastní kultuře. A hlavní myšlenka mého příspěvku - donutit problémové rodiny, aby jejich děti byly vzdělávány a za tímto účelem bych klidně zvolila totalitní metodu - dohlížení. Nedojde dítě do školy, tak si pro něho okamžitě přijde PČR anebo jiný státní úředník a musí se to ještě za tepla řešit a rodiče pak musí vysvětlovat. Pokud dostanou vzdělání, mají mnohem větší možnost se z toho bahna dostat, jenže to chce přestat hledat chyby u druhých a chtít změnu.

Reagovat

 

+91
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 6. 2013 11:45, Lída

Cikáni jsou taky naši lidi.

Reagovat

 

-29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

27. 1. 2016 | 23:58 | Petr

Otázkou je, kdo jsou vůbec čistokrevní Cikáni. ( historické zmínky př. 1410- měli svého krále, armádu , soudy a takto přišli do Čech...) To co je v ČR nejsou Cikáni, ale sběr veškeré chudoby z Balkánu, která sem nakočovala...více

28. 10. 2015 | 7:23 | Jaryn

At stát vyčlení mimořádnu sociální dávku na welnes pobyt do indie,bez možnosti návratu a skončí několika set leté problémi. více

25. 9. 2015 | 16:52 | romak

no opravdu mě se... těma to kecama proč kradou proč nemakaj a td a td jste rasisti jste přijede Vrnák do prahy a zaparkuje tak hnedkan mu nadávát že zaparkoval takže jste rasisti mezi sebou.
když rom chce pracovat tak...
více

3. 7. 2013 | 8:28 | renegade 100

som zo slovenska a preto problematiku nezamestnanosti romov poznám lepšie ako tu diskutujúci. môžem k tomu napísať iba toľko ,že na slovensku nikto z politikov nemá riešenie na vysokú nazamestnanosť. ficove slová treba chápať...více

13. 6. 2013 | 0:03 | Eva

Ty citelné sankce už právně možné jsou, ale kdo to provede, že? více

Oblíbená témata

nezaměstnanost, romové

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK