Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Krásná nová čísla. Jak nám klesla nezaměstnanost

| rubrika: Komentář | 26. 11. 2012 | 12 komentářů
Má váš stát problém s nezaměstnaností? Nevíte jak z toho ven? Jak přilákat investory? Jak zlepšit náladu občanů? Recept je jednoduchý. Stačí si pohrát s metodikou výpočtu, dát tomu lákavější název – a fronta na úřadech práce je hned poloviční. Nebo ne?

Většina úředníků a politiků si řešení problémů představuje právě tak. Pokles HDP? Nevadí, upravíme výpočet. Je snad hodně lidí bez práce, kteří si nyní stěžují? Ale prosím vás, vždyť nezaměstnanost je pár zanedbatelných procent. To se vám jenom zdá!.

Kdykoli se někde vyskytne problém, zamete se pod koberec, v našem případě se skryje do jiného ukazatele, a pokračujeme dál. Velmi mi to připomíná mé dětství, kdy jsem rozbité hračky schovával pod postel, aby na to nikdo nepřišel. Jenže tady nejde o rozbité hračky, jde o celý stát s miliony občanů, kteří mají žít v iluzi, že všecko je v pořádku. Výborný příklad je Řecko. Nevycházely potřebné údaje? Nevadí, změníme. Na to se určitě nepřijde.

Není to tak dávno, kdy jsme byli za pomoci zmanipulovaných dat, lží a demagogie přesvědčováni, že žijeme v nejlepším zřízení současnosti a že šťastné zítřky jsou nadosah. Snad bychom proto měli být na podobné věci citlivější. Nejsme.

Každá rada levná

Nevíte si rady? Nechejte si poradit

Odborníci v Poradnách serveru Peníze.cz se specializují na

On-line, nemusíte ani hledat správnou tužku!

 

Jak nezaměstnanost počítáme...

Bez větší pozornosti nedávno probublala tiskem a zpravodajskými servery zpráva o novém ukazateli nezaměstnanosti. Je prý šikovnější než dosavadní a má vyšší vypovídací hodnotu.

Vážně?

V České republice se nezaměstnanost poměřuje dvěma ukazateli. Ten první se počítá v Českém statistickém úřadě a nazývá se obecná míra nezaměstnanosti. Vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných k celkové pracovní síle. Ukazatel je konstruován na základě metodiky přejaté z Eurostatu a ILO. Slouží především ke snadnějšímu porovnání nezaměstnanosti mezi jednotlivými státy v Evropské unie Je kompletovaný z údajů „výběrového šetření pracovních sil“, které provádí statistický úřad. S tím se hýbat nebude.

Druhý ukazatel – ten, který půjde v lednu do starého železa – se jmenuje registrovaná míra nezaměstnanosti, počítá a oznamuje ji ministerstvo práce a sociálních věcí. V jeho čitateli je „počet dosažitelných neumístěných uchazečů o zaměstnání“, ve jmenovateli pak součet zaměstnaných, pracujících cizinců a počtu dosažitelných neumístěných uchazečů o zaměstnání. Data o uchazečích o práci pocházejí z Úřadu práce ČR, data o zaměstnaných opět z výběrového šetření ČSÚ. Ukazatel má sloužit „ke snadnějšímu hodnocení politiky zaměstnanosti vyplývající z české legislativy“.

Hlavním důvodem změny je podle ministerstva práce ne úplná přesnost ukazatele. Celorepublikové výběrové šetření pracovních sil je prostě výběrové, pracuje s relativně malým vzorkem. Vzorek zúžený na menší oblast, než je kraj, už je prostě pro statistickou práci příliš malý. Přesto statistický úřad poskytuje ministerstvu pro výpočet registrované míry nezaměstnanosti data rozepsaná až na úroveň okresů. A dál už je problém. Když budeme chtít vypočítat registrovanou míru nezaměstnanosti v obci, nemáme dostatek dat. Ta musí být nahrazena informacemi ze sčítání lidu, které provádí ČSÚ jednou za deset let. Data ze sčítání lidu jsou obecnější – kdežto výběrové šetření je zaměřeno na analýzu aktuální situace na trhu práce – a hlavně zastarávají. Proto ta nepřesnost. Selský rozum by radil, pokud chceme dopočítávat nezaměstnanost na úroveň obcí či městských čtvrtí, ulic a podobně, že nejjednodušší cesta je tedy udělat výběrové šetření pracovních sil méně výběrové, širší, reprezentativnější. Ovšem – stálo by to peníze.

Nabídky zaměstnání

Úřady práce – nabídka pracovních míst na Peníze.cz

Hledáte práci? Připravili jsme pro vás komplexní a pravidelně aktualizovanou nabídku pracovních pozic, nabízených českými úřady práce. Nechcete se za prací stěhovat? Nevadí! Práci můžete hledat také pouze ve svém okolí. Stačí vybrat okres, nebo dokonce obec, kde žijete. Naše nabídka volných pracovních míst se postará o zbytek.

... a jak si ji spočítáme hezčí

Jiné řešení je zbrusu nový ukazatel. Jmenuje se podíl nezaměstnaných osob. Čitatel zůstává stejný jako u registrované míry nezaměstnanosti – počet dosažitelných neumístěných uchazečů, ale bude se jich počítat míň. Starý ukazatel počítal s nezaměstnanými ve věku 15 až 74, nový je jen pro mladší – 15 až 64 let. Jmenovatel nahradí celkový počet obyvatel. Vyjadřuje tedy podíl nezaměstnaných ze všech obyvatel v daném věkovém rozmezí. A jak vypadá výsledek? Nezaměstnanost nám – překvapení – vyjde nižší. Sláva. Podle mého názoru taky méně přesná.

Proč menší? Čitatel se zmenší díky nižšímu rozsahu věku. Jmenovatel se naopak zvýší – bere v úvahu všechny obyvatele a ne jen uchazeče o práci. A proč nepřesná? Nepoměřujeme jen uchazeče, nýbrž všechny obyvatele.

Pro zajímavost přikládám graf, o kolik nám bude líp.

Zdroj: MSPV

Dokud se nám bude líbit

Normální člověk se vcelku pochopitelně nezajímá o to, jak se většina hospodářských ukazatelů spočítá. A do novinového titulku nejde napsat registrovaná míra nezaměstnanosti ani podíl nezaměstnaných osob – protože pak už by se do něj nevešlo nic jiného. To, o čem noviny budou psát, co bude hlásit rádio, co řeknou v televizi je nezaměstnanost. A číslo. Nižší číslo.

Čísla nelžou. A kdyby náhodou třeba za deset let to číslo začalo být nepříjemně vysoké... poručíme větru, dešti, statistice a zařídíme si nějaké pěknější.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+53
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 11. 2012 7:22, Johny

Já blbec jsem si myslel, že když čtu, že nezaměstnanost je 8%, tak je to 8% práceschopného obyvatelstva. Počet práceschopných občanů se přece dá zjistit z evidence obyvatel ne? Na každé obci ji vedou a počítám, že je to vedeno i centrálně. A ejhle ono je to jinak a evidentně těch 8% podle výpočtu je vlastně mnohem víc, než jsem si já doteď myslel. Takhle se na nás musí! V jednoduchosti je síla, pochopí to každý a taky je v tom přehled - a to přece nechceme!

Reagovat

 

+43
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 11. 2012 11:59, Johny

Fousek+Pavel: v globále s vámi souhlasím, situace je horší, než byla před pár lety. Ale není o moc horší než v druhé polovině devadesátých let - to byla taky bída. Ono je to otázka nabídky a poptávky, sice slyším od lidí, jak práce není, ale zároveň slyším od druhých lidí, že kvalitního (pracovitého a poctivého) zaměstnance, aby pohledal. A na tom něco pravdy bude - sám jsem několik lidí vyhodil: chtěli moc peněz za málo muziky. Práce je všude dost (jen na veřejných prostranstvích je stále co uklízet), ale obyčejnou práci za obyčejný plat nikdo dělat nebude.

Reagovat

 

-16
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

12. 5. 2013 | 19:16 | názor

Práce není. Nebo možná i je,ale většinou za málo peněz. Většina lidí musí dojíždět. Jsou tací kterým je jedno co budou dělat,ale když si spočítají kolik by projeli odečtou zdravotní a sociální nakonec se rozhodnou ,že na...více

28. 3. 2013 | 15:34 | Pajda

Moje hlava vůbec nebere složité výpočty.Nedalo by se to spočítat součtem vyplácených podpor v nezaměstnanosti a vyplácených sociálních dávek ( v hmotné nouzi?)práce schopné populaci. Předpokládám,že různé druhy dávek jsou...více

29. 12. 2012 | 20:18 | Roman

JOHNY ty chytráku dělal by jsi obyčejnou práci za obyčejných 7t?? Dnes i na uklízečku potřebuješ životopis. A , že ti nedělali lidi??? no asi jsi měl zjistit u předchozího zaměstnavatele jak pracovali a nebo jsi jim platil...více

27. 11. 2012 | 11:06 | milan

No jasně,valná většína invalidních důchodců by jednoduchou práci za minimální mzdu sehnala, ale jim se to při nastaveni dávek jaksi nevyplatí. Mluvím o Praze. více

26. 11. 2012 | 17:45

Nezaměstnanost je v porovnání s okolními státy nízká - cca 8,5% = cca 0,5 mil. lidí. Jenže máme taky cca 0,5 mil. invalidních důchodců. Čert ví, jestli by mnohé z nich třeba ve Španělsku nevykazovali v kolonce nezaměstnaných....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK