Krásná nová čísla. Jak nám klesla nezaměstnanost

Jan Beníšek | rubrika: Komentář | 26. 11. 2012 | 12 komentářů
Má váš stát problém s nezaměstnaností? Nevíte jak z toho ven? Jak přilákat investory? Jak zlepšit náladu občanů? Recept je jednoduchý. Stačí si pohrát s metodikou výpočtu, dát tomu lákavější název – a fronta na úřadech práce je hned poloviční. Nebo ne?
Krásná nová čísla. Jak nám klesla nezaměstnanost

Většina úředníků a politiků si řešení problémů představuje právě tak. Pokles HDP? Nevadí, upravíme výpočet. Je snad hodně lidí bez práce, kteří si nyní stěžují? Ale prosím vás, vždyť nezaměstnanost je pár zanedbatelných procent. To se vám jenom zdá!.

Kdykoli se někde vyskytne problém, zamete se pod koberec, v našem případě se skryje do jiného ukazatele, a pokračujeme dál. Velmi mi to připomíná mé dětství, kdy jsem rozbité hračky schovával pod postel, aby na to nikdo nepřišel. Jenže tady nejde o rozbité hračky, jde o celý stát s miliony občanů, kteří mají žít v iluzi, že všecko je v pořádku. Výborný příklad je Řecko. Nevycházely potřebné údaje? Nevadí, změníme. Na to se určitě nepřijde.

Není to tak dávno, kdy jsme byli za pomoci zmanipulovaných dat, lží a demagogie přesvědčováni, že žijeme v nejlepším zřízení současnosti a že šťastné zítřky jsou nadosah. Snad bychom proto měli být na podobné věci citlivější. Nejsme.

Každá rada levná

Nevíte si rady? Nechejte si poradit

Odborníci v Poradnách serveru Peníze.cz se specializují na

On-line, nemusíte ani hledat správnou tužku!

 

Jak nezaměstnanost počítáme...

Bez větší pozornosti nedávno probublala tiskem a zpravodajskými servery zpráva o novém ukazateli nezaměstnanosti. Je prý šikovnější než dosavadní a má vyšší vypovídací hodnotu.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Vážně?

V České republice se nezaměstnanost poměřuje dvěma ukazateli. Ten první se počítá v Českém statistickém úřadě a nazývá se obecná míra nezaměstnanosti. Vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných k celkové pracovní síle. Ukazatel je konstruován na základě metodiky přejaté z Eurostatu a ILO. Slouží především ke snadnějšímu porovnání nezaměstnanosti mezi jednotlivými státy v Evropské unie Je kompletovaný z údajů „výběrového šetření pracovních sil“, které provádí statistický úřad. S tím se hýbat nebude.

Druhý ukazatel – ten, který půjde v lednu do starého železa – se jmenuje registrovaná míra nezaměstnanosti, počítá a oznamuje ji ministerstvo práce a sociálních věcí. V jeho čitateli je „počet dosažitelných neumístěných uchazečů o zaměstnání“, ve jmenovateli pak součet zaměstnaných, pracujících cizinců a počtu dosažitelných neumístěných uchazečů o zaměstnání. Data o uchazečích o práci pocházejí z Úřadu práce ČR, data o zaměstnaných opět z výběrového šetření ČSÚ. Ukazatel má sloužit „ke snadnějšímu hodnocení politiky zaměstnanosti vyplývající z české legislativy“.

Hlavním důvodem změny je podle ministerstva práce ne úplná přesnost ukazatele. Celorepublikové výběrové šetření pracovních sil je prostě výběrové, pracuje s relativně malým vzorkem. Vzorek zúžený na menší oblast, než je kraj, už je prostě pro statistickou práci příliš malý. Přesto statistický úřad poskytuje ministerstvu pro výpočet registrované míry nezaměstnanosti data rozepsaná až na úroveň okresů. A dál už je problém. Když budeme chtít vypočítat registrovanou míru nezaměstnanosti v obci, nemáme dostatek dat. Ta musí být nahrazena informacemi ze sčítání lidu, které provádí ČSÚ jednou za deset let. Data ze sčítání lidu jsou obecnější – kdežto výběrové šetření je zaměřeno na analýzu aktuální situace na trhu práce – a hlavně zastarávají. Proto ta nepřesnost. Selský rozum by radil, pokud chceme dopočítávat nezaměstnanost na úroveň obcí či městských čtvrtí, ulic a podobně, že nejjednodušší cesta je tedy udělat výběrové šetření pracovních sil méně výběrové, širší, reprezentativnější. Ovšem – stálo by to peníze.

Nabídky zaměstnání

Úřady práce – nabídka pracovních míst na Peníze.cz

Hledáte práci? Připravili jsme pro vás komplexní a pravidelně aktualizovanou nabídku pracovních pozic, nabízených českými úřady práce. Nechcete se za prací stěhovat? Nevadí! Práci můžete hledat také pouze ve svém okolí. Stačí vybrat okres, nebo dokonce obec, kde žijete. Naše nabídka volných pracovních míst se postará o zbytek.

... a jak si ji spočítáme hezčí

Jiné řešení je zbrusu nový ukazatel. Jmenuje se podíl nezaměstnaných osob. Čitatel zůstává stejný jako u registrované míry nezaměstnanosti – počet dosažitelných neumístěných uchazečů, ale bude se jich počítat míň. Starý ukazatel počítal s nezaměstnanými ve věku 15 až 74, nový je jen pro mladší – 15 až 64 let. Jmenovatel nahradí celkový počet obyvatel. Vyjadřuje tedy podíl nezaměstnaných ze všech obyvatel v daném věkovém rozmezí. A jak vypadá výsledek? Nezaměstnanost nám – překvapení – vyjde nižší. Sláva. Podle mého názoru taky méně přesná.

Proč menší? Čitatel se zmenší díky nižšímu rozsahu věku. Jmenovatel se naopak zvýší – bere v úvahu všechny obyvatele a ne jen uchazeče o práci. A proč nepřesná? Nepoměřujeme jen uchazeče, nýbrž všechny obyvatele.

Pro zajímavost přikládám graf, o kolik nám bude líp.

Zdroj: MSPV

Dokud se nám bude líbit

Normální člověk se vcelku pochopitelně nezajímá o to, jak se většina hospodářských ukazatelů spočítá. A do novinového titulku nejde napsat registrovaná míra nezaměstnanosti ani podíl nezaměstnaných osob – protože pak už by se do něj nevešlo nic jiného. To, o čem noviny budou psát, co bude hlásit rádio, co řeknou v televizi je nezaměstnanost. A číslo. Nižší číslo.

Čísla nelžou. A kdyby náhodou třeba za deset let to číslo začalo být nepříjemně vysoké... poručíme větru, dešti, statistice a zařídíme si nějaké pěknější.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+67
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 11. 2012 7:22, Johny

Já blbec jsem si myslel, že když čtu, že nezaměstnanost je 8%, tak je to 8% práceschopného obyvatelstva. Počet práceschopných občanů se přece dá zjistit z evidence obyvatel ne? Na každé obci ji vedou a počítám, že je to vedeno i centrálně. A ejhle ono je to jinak a evidentně těch 8% podle výpočtu je vlastně mnohem víc, než jsem si já doteď myslel. Takhle se na nás musí! V jednoduchosti je síla, pochopí to každý a taky je v tom přehled - a to přece nechceme!

+44
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 11. 2012 11:59, Johny

Fousek+Pavel: v globále s vámi souhlasím, situace je horší, než byla před pár lety. Ale není o moc horší než v druhé polovině devadesátých let - to byla taky bída. Ono je to otázka nabídky a poptávky, sice slyším od lidí, jak práce není, ale zároveň slyším od druhých lidí, že kvalitního (pracovitého a poctivého) zaměstnance, aby pohledal. A na tom něco pravdy bude - sám jsem několik lidí vyhodil: chtěli moc peněz za málo muziky. Práce je všude dost (jen na veřejných prostranstvích je stále co uklízet), ale obyčejnou práci za obyčejný plat nikdo dělat nebude.

-17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nefunguje ti stát? Vezmi to do rukou sám! Co si o tom myslíte?

15. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 12 komentářů

Nefunguje ti stát? Vezmi to do rukou sám! Co si o tom myslíte?

Ve čtvrteční rubrice Co si o tom myslíte často šijeme do nepravostí, upozorňujeme na přešlapy a zlobíme se na neřády. A občas si z nich děláme i trochu škodolibou legraci. Ovšem ne... celý článek

Drábkovo úřadování, Kalouskův rozpočet: co se dělo, zatímco Nečas spal

30. 10. 2012 | Tomáš Prouza | 3 komentáře

Drábkovo úřadování, Kalouskův rozpočet: co se dělo, zatímco Nečas spal

Nejvtipnějším oznámením minulého týdne bylo premiérovo odvolání boje proti švarcsystému. Nejsmutnějším pak přiznání ministerstva financí, že návrh státního rozpočtu stál na uměle nafouknutých... celý článek

ODS roku 2012: Hochštapleři s ratingem A1

27. 7. 2012 | Michal Kašpárek | 11 komentářů

ODS roku 2012: Hochštapleři s ratingem A1

Koalice „rozpočtové odpovědnosti“ není odpovědná ke svým voličům – ale ke svým věřitelům. Uvěřitelné ideály ODS schází už dlouho, poslední týden z ní ale přesto padá brada.

Vláda nás nešetří, budeme šetřit! A neměl by víc šetřit taky stát? Co si o tom myslíte?

12. 4. 2012 | Ondřej Tůma | 48 komentářů

Vláda nás nešetří, budeme šetřit! A neměl by víc šetřit taky stát? Co si o tom myslíte?

Koalice vydržela, vláda přežije. Možná až do roku 2014. Nefunkční manželství se udržují kvůli dětem. Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných tu zůstává kvůli „nezbytným reformám“ a „nutným... celý článek

Partners Financial Services