Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Romové deformují čísla o nezaměstnanosti. Nejen na Slovensku, ale i v Česku

Luboš Palata | rubrika: Komentář | 12. 6. 2013 | 20 komentářů
Nezaměstnanost na Slovensku se v prvním čtvrtletí zvýšila na 14,5 procenta. Premiér Robert Fico veřejně prohlašuje, že vysoká čísla jsou dílem téměř půlmilionové romské menšiny. Nebýt jí, nezaměstnanost by prý byla pod unijním průměrem. V Česku je problém menší, přesto i u nás Romové makroekonomické ukazatele značně ovlivňují.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 6. 2013 7:43, Marky

Problémů u romů je několik, byť nechápu, že se o nich nemluví v pravé podobě, ale pouze o chybě společnosti.
1)nevzdělanost, ale nehledejme chybu v údajném vyčlenění romských dětí do speciálních škol, ale zejména v romských rodinách, které děti neposílají ani do těch speciálních škol a tak roční absence těchto dětí ve výuce několika stovek hodin, není nijak výjimečné. Navíc ve speciálních školách se jim opravdu věnují (moje osobní zkušenost z Brna), mají navíc veškeré pomůcky zdarma a k tomu i možnost zdarma navštěvovat velké množství mimoškolních aktivit, ale když se nechodí do školy, ani chytré dítě nemá možnost se něco naučit.
2)nezaměstnanost rodičů (vychází z výše uvedeného, protože to už je problém několika generací)
3) drogy u romské mládeže a to je delší vyprávění
4) hodně romských dětí vyrůstá v kriminálním prostředí a dnes je problém takové rodině dítě odebrat, neboť to přeci dělali jen komunisti, ale co dál, co může potom vyrůst z negramotného dítěte, který má za vzor v lepším případě jen nezaměstnané rodiče, v horším případě rodiče páchající trestnou činnost? Znám se dobře s několika romskými rodinami, které tyto problémy nemají a děti navštěvují nejen základní školy, ale i střední školy - k problémovým romům se nehlásí, nechtějí s nimi nic mít, ale to neznamená, že popírají vlastní kulturu, ta totiž nemá nic společného s tím, co se nyní děje. A co je nejsmutnější, že většina romů ani nemá ponětí o vlastní kultuře. A hlavní myšlenka mého příspěvku - donutit problémové rodiny, aby jejich děti byly vzdělávány a za tímto účelem bych klidně zvolila totalitní metodu - dohlížení. Nedojde dítě do školy, tak si pro něho okamžitě přijde PČR anebo jiný státní úředník a musí se to ještě za tepla řešit a rodiče pak musí vysvětlovat. Pokud dostanou vzdělání, mají mnohem větší možnost se z toho bahna dostat, jenže to chce přestat hledat chyby u druhých a chtít změnu.

Reagovat

 

+91
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 6. 2013 11:45, Lída

Cikáni jsou taky naši lidi.

Reagovat

 

-29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

12. 6. 2013 2:34

Za současného společenského "naladění" nejde vyřešit otázku fakticky zbytečných existencí, kterých je ale mezi tou tzv. majoritou daleko víc než je cikánů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

12. 6. 2013 6:55 | ST

Zmínili jste taky vzdělání. Pracuju i s dětmi a nastavení školních osnov považuju za neefektivní a často děti deprimující. Podle mě je to nastavené na střední třídu v neprospěch budoucích manuálně pracujicích a pracujících v řemeslech. Za férové bych považovala buď rovné nastavení manuálních a mentálních předmětů pro všechny nebo volbu předmětů podle dispozic dětí. Ta druhá možnost se mi líbí víc, s tím, že nahlédnutí i do oblastí, které člověku nejdou by mělo zůstat. Navíc proč tlačíme děti v předmětech pořád dopředu, když ještě nezvládly předchozí látku - větší nesmysl a neefektivnost se hned tak nenajde. Jak po nich potom můžeme chtít, aby si byly schopny do budoucna vytvořit práci sami a dělat něco smysluplného pro ostatní?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+43
Líbí
Nelíbí

12. 6. 2013 7:43 | Marky

Problémů u romů je několik, byť nechápu, že se o nich nemluví v pravé podobě, ale pouze o chybě společnosti. 1)nevzdělanost, ale nehledejme chybu v údajném vyčlenění romských dětí do speciálních škol, ale zejména v romských rodinách, které děti neposílají ani do těch speciálních škol a tak roční absence těchto dětí ve výuce několika stovek hodin, není nijak výjimečné. Navíc ve speciálních školách se jim opravdu věnují (moje osobní zkušenost z Brna), mají navíc veškeré pomůcky zdarma a k tomu i možnost zdarma navštěvovat velké množství mimoškolních aktivit, ale když se nechodí do školy, ani chytré dítě nemá možnost se něco naučit. 2)nezaměstnanost rodičů (vychází z výše uvedeného, protože to už je problém několika generací) 3) drogy u romské mládeže a to je delší vyprávění 4) hodně romských dětí vyrůstá v kriminálním prostředí a dnes je problém takové rodině dítě odebrat, neboť to přeci dělali jen komunisti, ale co dál, co může potom vyrůst z negramotného dítěte, který má za vzor v lepším případě jen nezaměstnané rodiče, v horším případě rodiče páchající trestnou činnost? Znám se dobře s několika romskými rodinami, které tyto problémy nemají a děti navštěvují nejen základní školy, ale i střední školy - k problémovým romům se nehlásí, nechtějí s nimi nic mít, ale to neznamená, že popírají vlastní kulturu, ta totiž nemá nic společného s tím, co se nyní děje. A co je nejsmutnější, že většina romů ani nemá ponětí o vlastní kultuře. A hlavní myšlenka mého příspěvku - donutit problémové rodiny, aby jejich děti byly vzdělávány a za tímto účelem bych klidně zvolila totalitní metodu - dohlížení. Nedojde dítě do školy, tak si pro něho okamžitě přijde PČR anebo jiný státní úředník a musí se to ještě za tepla řešit a rodiče pak musí vysvětlovat. Pokud dostanou vzdělání, mají mnohem větší možnost se z toho bahna dostat, jenže to chce přestat hledat chyby u druhých a chtít změnu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+91
Líbí
Nelíbí

12. 6. 2013 8:09 | mirek

Pamatujete si ještě na dobu ,kde mezi pořady na nás několik minut svítil z obrazovky nápis : "Nesvítíte někde zbytečně ? " A svítili jsme .Proč ne. Vždyť energie byla za 0,45Kčs / KW Až nám elektrika zdrahla,přestali jsme zbytečně svítit i bez výzvy ...
Chci tím příkladem říct pouze to, že veškeré "morální výzvy " k čemukoliv jsou naprosto zbytečné . A u Romů to platí / většinou / dvojnásob .
Pokud nebude za neplnění např.školní docházky následovat citelná finanční sankce rodičům tak,aby sami měli zájem na tom posílat své děti do školy ,do té doby jsou všechny tzv."morální výzvy " úplně zbytečné.
Naučili se v tomhle našem sociálním systému "plavat " a ve své disciplíně jsou neskuteční mistři . Bohužel ... / pro nás ostatní :o) /
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

12. 6. 2013 9:35

Citace - mirek / 12.06.2013 08:09

Naučili se v tomhle našem sociálním systému "plavat " a ve své disciplíně jsou neskuteční mistři . Bohužel ... / pro nás ostatní :o) /
Bohužel, tomu se nenaučili sami, tomu jsou učení všemi těmi organizacemi hájícími jejich takzvaná práva. Podívejte se, jaké vzdělávací kurzy tyto organizace pro cikány organizují. To jsou jenom tance a školení ve ždímání všech možných dávek. Ničemu kloudnému je nenaučí, žádný problém nevyřeší. A samozřejmě, od těch organizací to je záměr. Jejich zájmem není tzv romskou otázku řešit, ale naopak situaci jen zhoršovat, protože vyřešením oné tzv. romské otázky by ti budižkničemové přišli o chleba.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (mirek 12. 06. 2013 08:09)

12. 6. 2013 10:56 | Nezadat

Oni morové nedeformují,ale vytváří.Kdyby se jim dávalo jen životní minimum jako všem zbylým občanům v tomto státě když se dostanou do problému vypadala by situace jinak.Teď si díky štědrým soc.dávkám udělali s dětí živnost a do práce je nedostane nikdo ani heverem.S počítali si,že kdyby dělali tak by měli podstatně nižší příjem.Proto se jim ani nedivím,že se do práce nehrnou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

12. 6. 2013 11:45 | Lída

Cikáni jsou taky naši lidi.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu

12. 6. 2013 13:24 | Nezadat

Kdyby byli moji tak je seřežu a pošlu do škole či do práce.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Lída 12. 06. 2013 11:45)

12. 6. 2013 13:51

Tak to napřed udělejte s těmi, co vaši jsou, svalovče. S těmihle: "A týká se to i našich lidí,znám mnoho mladých a hlavně kriminálníků co jim je přes 30let a v životě nedělali."
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Nezadat 12. 06. 2013 13:24)

12. 6. 2013 14:37 | natassam

Rád bych ještě doplnil o jeden postřeh. Pracoval jsem s tímto etnikem několik roků a to přímo- já jako řidič, oni jako závozníci. Pracovali velůmi dobře- Jenže, dostali zálohu, stravenky nebo výplatu a nikdo o nich třeba 2-3 dny nevěděl. Kdo si může dsnes dovolit zaměstnávat takové pracovníky??
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Marky 12. 06. 2013 07:43)

12. 6. 2013 14:48 | Petr

Myslím si, že to je omyl. Cikáni nejsou vedeni na úřadech práce a tudíž se nepočítají do oficiálních statistik nezaměstnaných. Prachy berou od sociálky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

12. 6. 2013 14:51

Jsou vedeni na úřadech práce, kdo by za ně platil povinná pojištění? Nedostávají podporu – pokud jsou tedy nezaměstnaní dlouhodobě. (Mimochodem všechny sociální dávky dneska vyplácí úřady práce, ale to je zase jiná story.)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 12. 06. 2013 14:48)

12. 6. 2013 16:05 | Eva

Je to jasné, hned se pozná kdo článek napsal.MF Dnes se pozná hned podle první věty.V Čechách je deformována záměrně statistika nezaměstnaných a to přímo ministerstvem.Nezaměstnaných je mnohem víc než statistika uvádí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

12. 6. 2013 16:14 | Eva

Autor článku vyvolává uměle problém, tam, kde vůbec není. Je totiž z MF Dnes.Živit nesnášenlivost se někomu prostě hodí, protože to je jednoduché. Ale ,že vláda stojí za bačkoru to v MF Dnes nenapíší, protože jsou "Vládní noviny".
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Marky 12. 06. 2013 07:43)

12. 6. 2013 16:59 | Lumík

Neřekl bych, že autor živí nesnášenlivost. Nebo ještě jinak – přiživit ji jistě může, protože většina čtenářů není dostatečně gramotných, aby pochopili, o čem je řeč. Pro ně je slovo Rom červený hadr... Ale nelze říct, že vytváří problém, kde není. Problém je. Chcete popřít, že mezi Romy je vyšší nezaměstnanost, nižší vzdělání, víc problémů s bydlením a podobně? Přitom ale existují programy, které právě toto chtějí potírat. Hlavní v článku je podle mě ta pasáž, kde se mluví o neexistenci statistik, které by dokázaly potvrdit či vyvrátit řekněme hypotézu, že příslušníci jedné menšiny problém mají. Potom ten problém pochopitelně nedokážeme ani dobře pojmenovat, ani řešit. Jen ad hoc hasíme právě propuknuvší požáry, nedohlédnuvše, že vespod pod hlínou doutná kus lesa...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Eva 12. 06. 2013 16:14)

13. 6. 2013 0:03 | Eva

Ty citelné sankce už právně možné jsou, ale kdo to provede, že?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (mirek 12. 06. 2013 08:09)

3. 7. 2013 8:28 | renegade 100

som zo slovenska a preto problematiku nezamestnanosti romov poznám lepšie ako tu diskutujúci. môžem k tomu napísať iba toľko ,že na slovensku nikto z politikov nemá riešenie na vysokú nazamestnanosť. ficove slová treba chápať iba ako výroky populistu,neschopného politika. pravda je taká,že na slovensku nikdy nebola nezamestnanosť nižšia ako 9- 10 percent. na slovensku každým dňom prichádzajú ľudia o prácu,a nie su to romovia. jednoducho fico hľadá viníka za nezamestnanosť,ktorý by vyhovoval aj verejnosti.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

25. 9. 2015 16:52 | romak

no opravdu mě se... těma to kecama proč kradou proč nemakaj a td a td jste rasisti jste přijede Vrnák do prahy a zaparkuje tak hnedkan mu nadávát že zaparkoval takže jste rasisti mezi sebou.
když rom chce pracovat tak pro ně práce není nechci slišet od vás že to tak není vy kdybyjste měli zaměstnat roma nezaměstnáte tak drž hubu .žádné ale
když bude rom prodávat rohlíky a nebo v obchodě půjde te si je kněmu koupyt? ne takže chcípnete hlady.
cikáni romové kradou hm a kdo rozkrat českou republiku cikán asi stěžka dementi ale bílí češi to rozkradli jak mohli že no za pravdu se každej na s.... ale je tot ak
když si stěžujete že rom se má dobře a td a td a nemusí makat tak si nabal a ži z romkou nebo romem nebudeš muset makat a nestěžuj si
jo a když teda nemáte rádi romy no tak skrátka neprc.... a nedělejte dědi vy vychcí.... a bude klid
nebo se seberte a táhněte do p.... rom na to peníze nemá aby se sebral a jel doo p....
kde domov můj no nikde protože čr stavěli ukrajinci a slovácia verbeš a vy jste hrdi na země českou domov můj no to znamená že není domov můj.
cikáni do práce ok ale vedle sebe cikána nechceš tak si makej sam sama a nestěžuj si nikam to nebede blbouni

no cikán dělá vše podle pravidel oficiálně nic nejde nikde nic skrátkan je velký Hov... ale jak myle to udělá neploechou nebo neoficiálně podvodem vše mu projde no opět demence čechů a opět nic neuděláte

takže má rada je nemnožtese češi vychcípá... a to nejdůležitější nestojíto nic a bude te mít klid na konec jsme ze stejného těsta
využívání dávek hm a kolik zvás je využívá to už držíte huby že no tak slováci velcí bratři notak at se nastěhujou do čr cikání na sl a bude klid a basta jo a nevyhazuj cikána ze země čr ty jsi zami nestvořil tak nerozhoduj anoaní jediný člověk to nestvořil tak nevyhazuj . maximálně 60let a pak jdem stejně všichni do hrobu a vy stoho děláte takové šilenosti že to opravdu není normální no kdyby cikáni nedělali bordel tak už dávno chcípnou ale udělaj bordel a hned jde vše jak to má to je vše máte tu dost možností tak si vyberte na 1000% aní jednu tak o tom není třeba komentova t čus pelalo

no a ještě učení učitelka to romovy vysvětlí 1x ale bilému 10 takže opět učitelky placené za co ? za h...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

28. 10. 2015 7:23 | Jaryn

At stát vyčlení mimořádnu sociální dávku na welnes pobyt do indie,bez možnosti návratu a skončí několika set leté problémi.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Marky 12. 06. 2013 07:43)

27. 1. 2016 23:58 | Petr

Otázkou je, kdo jsou vůbec čistokrevní Cikáni. ( historické zmínky př. 1410- měli svého krále, armádu , soudy a takto přišli do Čech...) To co je v ČR nejsou Cikáni, ale sběr veškeré chudoby z Balkánu, která sem nakočovala po 2. světové válce.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 500 695 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jaroslav Havel

advokát

Dara Rolins

zpěvačka a podnikatelka

Jaroslav Havel
ÚSPĚŠNOST
69,57 %

z 23 duelů
×
Dara Rolins
ÚSPĚŠNOST
88,89 %

z 108 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK