Obce budou stavět byty. Peníze jim dá stát, plánuje Bartoš

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 9. 2. 2023 | 1 komentář
Obce budou stavět byty. Peníze jim dá stát, plánuje Bartoš

Zdroj: Shutterstock

Od dubna budou moct obce, spolky, charity i další právnické osoby žádat u Státního fondu podpory investic o dotace a výhodné úvěry na výstavbu bytů. V dotačním programu Nájemní bydlení je pro ně připraveno 800 milionů korun.

O běh dotačního programu se stará Státní fond podpory investic. Podpora bude dvojí: jednak dotace do maximální výše 25 procent a jednak úvěry. Proti dřívějším dotačním programům bude program Nájemní bydlení nabízet úrok výrazně nižší, než jsou úroky tržní.

Celkem může podpora krýt až 90 procent nákladů. Žádat o ni můžou obce, jimi zřizované organizace, charitativní organizace, církve a další právnické osoby, ale fond prý bude dbát, aby podporu získávaly především samosprávy. Obce ale mají mít prospěch i z projektů, na které získá podporu soukromý investor: budou mu moct určit, komu se část bytů pronajme.

Jednou z podmínek získání dotace a úvěru je, že minimálně 20 let nebude majitel požadovat nájem vyšší, než je v místě, kde nemovitost chce stavět, běžné. K určování výše místně obvyklého nájmu mají v budoucnu sloužit cenové mapy, které připravuje ministerstvo financí.

Program připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, které doufá, že pomůže nastartovat výstavbu dostupných bytů k pronájmu. „Nedostupnost bydlení v Česku je komplexní problém, který zasahuje čím dál širší skupinu lidí a bohužel nemá jednoduché a rychlé řešení. Tímto a dalšími programy chceme nastartovat dlouhodobý trend výstavby dostupných nájemních bytů,“ řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. 

Mezi dalšími novinkami je připravovaný program dostupných nájemních bytů, který bude určený výhradně pro obce. O něm ale ministerstvo pro místní rozvoj teprve jedná s Evropskou komisí. Výstavbu nového bydlení chce resort podpořit také z Národního plánu obnovy, požaduje z něj pro tento účel osm miliard korun. Tyto peníze plánuje navázat na prostředky z Evropské investiční banky a soukromé zdroje. Tím bychom do systému mohli dostat dalších několik desítek miliard.

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! Už jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Stát hledá majitele 150 tisíc nemovitostí. Možná jste něco zdědili

11. 3. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Stát hledá majitele 150 tisíc nemovitostí. Možná jste něco zdědili

Na území Česka jsou desítky tisíc nemovitostí, z nichž některá může patřit třeba i vám. Mnozí z majitelů zemřeli a stát teď hledá dědice. Čas se přihlásit máte do konce roku.

Nájmy půjdou nahoru. Kdo skupuje byty, na které nemáme?

8. 3. 2023 | Jana Divinová

Nájmy půjdou nahoru. Kdo skupuje byty, na které nemáme?

Byty jsou drahé a hypotéky prakticky nedostupné. Přesto existuje skupina kupců, kteří mají o nové byty stále větší zájem. Díky tomu přibude nájemních bytů, cena nájmů ale ještě poroste.... celý článek

Výnos 12 procent nad inflací. Investoři skupují pozemky

1. 3. 2023 | Jana Divinová

Výnos 12 procent nad inflací. Investoři skupují pozemky

Zatímco ceny bytů a domů v druhé polovině roku 2022 přestaly růst, stavební pozemky dál zdražují. Ne na všech pozemcích se ale staví. Čím dál častěji je kupují lidé kvůli výhodnému... celý článek

Česko je šampion ve zdražení bytů. Dostupnost se prudce zhoršila

22. 2. 2023 | Hynek Just

Česko je šampion ve zdražení bytů. Dostupnost se prudce zhoršila

Nárůst cen nemovitostí v Česku byl za poslední tři roky nejrychlejší v Evropské unii, za posledních pět let nás předběhlo jen Maďarsko. Za posledních deset let ceny nemovitostí v Česku... celý článek

Byty poprvé po deseti letech zlevnily, ukazují nová čísla

13. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Byty poprvé po deseti letech zlevnily, ukazují nová čísla

Zdražování bytů se v posledním čtvrtletí roku 2023 zastavilo. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru... celý článek

Partners Financial Services