Obce budou stavět byty. Peníze jim dá stát, plánuje Bartoš

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 9. 2. 2023 | 1 komentář
Obce budou stavět byty. Peníze jim dá stát, plánuje Bartoš

Zdroj: Shutterstock

Od dubna budou moct obce, spolky, charity i další právnické osoby žádat u Státního fondu podpory investic o dotace a výhodné úvěry na výstavbu bytů. V dotačním programu Nájemní bydlení je pro ně připraveno 800 milionů korun.

O běh dotačního programu se stará Státní fond podpory investic. Podpora bude dvojí: jednak dotace do maximální výše 25 procent a jednak úvěry. Proti dřívějším dotačním programům bude program Nájemní bydlení nabízet úrok výrazně nižší, než jsou úroky tržní.

Celkem může podpora krýt až 90 procent nákladů. Žádat o ni můžou obce, jimi zřizované organizace, charitativní organizace, církve a další právnické osoby, ale fond prý bude dbát, aby podporu získávaly především samosprávy. Obce ale mají mít prospěch i z projektů, na které získá podporu soukromý investor: budou mu moct určit, komu se část bytů pronajme.

Jednou z podmínek získání dotace a úvěru je, že minimálně 20 let nebude majitel požadovat nájem vyšší, než je v místě, kde nemovitost chce stavět, běžné. K určování výše místně obvyklého nájmu mají v budoucnu sloužit cenové mapy, které připravuje ministerstvo financí.

Program připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, které doufá, že pomůže nastartovat výstavbu dostupných bytů k pronájmu. „Nedostupnost bydlení v Česku je komplexní problém, který zasahuje čím dál širší skupinu lidí a bohužel nemá jednoduché a rychlé řešení. Tímto a dalšími programy chceme nastartovat dlouhodobý trend výstavby dostupných nájemních bytů,“ řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. 

Mezi dalšími novinkami je připravovaný program dostupných nájemních bytů, který bude určený výhradně pro obce. O něm ale ministerstvo pro místní rozvoj teprve jedná s Evropskou komisí. Výstavbu nového bydlení chce resort podpořit také z Národního plánu obnovy, požaduje z něj pro tento účel osm miliard korun. Tyto peníze plánuje navázat na prostředky z Evropské investiční banky a soukromé zdroje. Tím bychom do systému mohli dostat dalších několik desítek miliard.

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! Už jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

7. 2. 2024 | Martin Vlnas

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

Nemovitostní fond Trigea získal pražské obchodní centrum Arkády Pankrác. Jak se mu to podařilo a jaké s ním má další plány? Rozhovor s Tomášem Trčkou, zakladatelem a generálním ředitelem... celý článek

Arkády Pankrác mění majitele. Obchodní centrum kupují Češi

1. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Arkády Pankrác mění majitele. Obchodní centrum kupují Češi

Pražské obchodní centrum Arkády Pankrác koupil nemovitostní fond Trigea. Jde o největší transakci uskutečněnou tuzemským fondem tohoto typu v Česku, její výše přesáhla šest miliard... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Partners Financial Services