Byty se neprodávají, developeři zkouší novou cestu k bydlení

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 1. 11. 2022
Byty se neprodávají, developeři zkouší novou cestu k bydlení

Zdroj: Shutterstock

Drahé hypotéky v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí a dvoucifernou inflací teď většině Čechů znemožňují koupit si vlastní bydlení. Developeři proto hledají způsob, jak i za této situace dál stavět a prodávat nové byty. K jejich financování se snaží více využít i model, který kombinuje možnost pronájmu s následným odkupem do vlastnictví.

V zahraničí se tato forma financování označuje termínem rent to buy (pronájmem ke koupi) nebo rent to own (pronájmem k vlastnictví). Nedávno s podobnou službou přišla společnost Ownest, teď chtějí tento model pod názvem Byx uplatnit Syner Group a investiční skupina Kaprain v chystaném projektu v pražských Letňanech.

„Vidíme to pro nás jako alternativu v současné situaci, kdy dochází k zastavování developerských projektů. Může to být zároveň řešení pro lidi, kteří v současné době nemají dostatek hotovosti pro získání hypotéky, nebo na ni kvůli svým příjmů nedosáhnou,“ říká Martin Kubišta, ředitel společnosti Rezidence Letňany 22, který je garantem programu. Projekt má stavební povolení a počítá se 144 byty. Podle Kubišty se má rozjet na jaře 2023 a s dokončením se počítá nejpozději v roce 2024.

Podle Denisy Višňovské, obchodní ředitelky společnosti Lexxus Norton, se model financování rent to buy v Česku doposud využíval především jako řešení pro majitele starších nemovitostí, kteří ji chtěli prodat a přestěhovat se do nového.

„Než prodej své stávající nemovitosti uskutečnili, platili v novém bytě nájem. Do vlastnictví jim tak byt přešel, až s určitým odstupem, ale v meziobdobí v něm už mohli bydlet. Podobnou alternativu nabízel například Central Group, který klientům umožnil odklad úhrady kupní ceny až na dva roky," říká Višňovská.

Financování rent to buy se objevuje i v jiných projektech, například v pražském projektu Kbeličky společnosti Immo Building. „Další developeři se nad využitím této možnosti také aktuálně zamýšlejí,“ dodává Višňovská.

Principem programu Byx je zaplatit předem minimálně pět procent z kupní ceny vybraného bytu, která bude pevná. Současně je daný minimální nájem, když bude člověk platit víc, snižuje si rovnou částku, kterou bude muset na konci nájmu zaplatit za pořízení bytu. Byt může v době nájmu i dále pronajmout.

Kupní cenu je třeba uhradit nejpozději do čtyř let po kolaudaci. V případě, že by zájemce od záměru získat byt do vlastnictví ustoupil, musí si za sebe obstarat jiného investora, který po něm smlouvu převezme. V případě zhodnocení bytu pak bude inkasovat rozdíl mezi fixní kupní a prodejní cenou. Podmínky programu i kalkulačka financování je ode dneška dostupná na webové stránce programu Byx.

Letňanským projektem by program Byx neměl skončit. V prvním čtvrtletí příštího roku ho chce Syner Group spolu s investiční skupinou Lif Group využít v projektu čtvrti Nový Perštýn v Liberci a v samostatném projektu Rezidence na Plachtě v Hradci Králové.

Princip rent to buy je obecně určen pro ty, kdo očekávají rychlý růst příjmů v příštích letech a už nyní si chtějí pořídit byt za tyto očekávané budoucí příjmy. Podrobně jsme tento princip popsali v textu o konkurenční službě Ownest: Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého.

Na tyhle vady si dejte pozor

Stavební inspektoři radí, na jaké technické vady si dát pozor při koupi rodinného domu. Prohlédněte si je ve fotogalerii.

Popisky fotek a jejich autory najdete uvnitř galerie.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

7. 2. 2024 | Martin Vlnas

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

Nemovitostní fond Trigea získal pražské obchodní centrum Arkády Pankrác. Jak se mu to podařilo a jaké s ním má další plány? Rozhovor s Tomášem Trčkou, zakladatelem a generálním ředitelem... celý článek

Soutěž Realiťák roku zná vítěze. Titul získal už potřetí

1. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Soutěž Realiťák roku zná vítěze. Titul získal už potřetí

Vítězem šestého ročníku soutěže Realiťák roku, který každoročně oceňuje nejlepší realitní makléře v Česku, se letos stal Adam Šimoník z Olomouckého kraje. 

Partners Financial Services