Byty se neprodávají, developeři zkouší novou cestu k bydlení

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 1. 11. 2022
Byty se neprodávají, developeři zkouší novou cestu k bydlení

Zdroj: Shutterstock

Drahé hypotéky v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí a dvoucifernou inflací teď většině Čechů znemožňují koupit si vlastní bydlení. Developeři proto hledají způsob, jak i za této situace dál stavět a prodávat nové byty. K jejich financování se snaží více využít i model, který kombinuje možnost pronájmu s následným odkupem do vlastnictví.

V zahraničí se tato forma financování označuje termínem rent to buy (pronájmem ke koupi) nebo rent to own (pronájmem k vlastnictví). Nedávno s podobnou službou přišla společnost Ownest, teď chtějí tento model pod názvem Byx uplatnit Syner Group a investiční skupina Kaprain v chystaném projektu v pražských Letňanech.

„Vidíme to pro nás jako alternativu v současné situaci, kdy dochází k zastavování developerských projektů. Může to být zároveň řešení pro lidi, kteří v současné době nemají dostatek hotovosti pro získání hypotéky, nebo na ni kvůli svým příjmů nedosáhnou,“ říká Martin Kubišta, ředitel společnosti Rezidence Letňany 22, který je garantem programu. Projekt má stavební povolení a počítá se 144 byty. Podle Kubišty se má rozjet na jaře 2023 a s dokončením se počítá nejpozději v roce 2024.

Podle Denisy Višňovské, obchodní ředitelky společnosti Lexxus Norton, se model financování rent to buy v Česku doposud využíval především jako řešení pro majitele starších nemovitostí, kteří ji chtěli prodat a přestěhovat se do nového.

„Než prodej své stávající nemovitosti uskutečnili, platili v novém bytě nájem. Do vlastnictví jim tak byt přešel, až s určitým odstupem, ale v meziobdobí v něm už mohli bydlet. Podobnou alternativu nabízel například Central Group, který klientům umožnil odklad úhrady kupní ceny až na dva roky," říká Višňovská.

Financování rent to buy se objevuje i v jiných projektech, například v pražském projektu Kbeličky společnosti Immo Building. „Další developeři se nad využitím této možnosti také aktuálně zamýšlejí,“ dodává Višňovská.

Principem programu Byx je zaplatit předem minimálně pět procent z kupní ceny vybraného bytu, která bude pevná. Současně je daný minimální nájem, když bude člověk platit víc, snižuje si rovnou částku, kterou bude muset na konci nájmu zaplatit za pořízení bytu. Byt může v době nájmu i dále pronajmout.

Kupní cenu je třeba uhradit nejpozději do čtyř let po kolaudaci. V případě, že by zájemce od záměru získat byt do vlastnictví ustoupil, musí si za sebe obstarat jiného investora, který po něm smlouvu převezme. V případě zhodnocení bytu pak bude inkasovat rozdíl mezi fixní kupní a prodejní cenou. Podmínky programu i kalkulačka financování je ode dneška dostupná na webové stránce programu Byx.

Letňanským projektem by program Byx neměl skončit. V prvním čtvrtletí příštího roku ho chce Syner Group spolu s investiční skupinou Lif Group využít v projektu čtvrti Nový Perštýn v Liberci a v samostatném projektu Rezidence na Plachtě v Hradci Králové.

Princip rent to buy je obecně určen pro ty, kdo očekávají rychlý růst příjmů v příštích letech a už nyní si chtějí pořídit byt za tyto očekávané budoucí příjmy. Podrobně jsme tento princip popsali v textu o konkurenční službě Ownest: Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého.

Na tyhle vady si dejte pozor

Stavební inspektoři radí, na jaké technické vady si dát pozor při koupi rodinného domu. Prohlédněte si je ve fotogalerii.

Popisky fotek a jejich autory najdete uvnitř galerie.

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

7. 12. 2022 | Jiří Hovorka

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

Průměrný úrok u nových hypoték, které nabízejí tuzemské banky, na začátku prosince mírně stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

9. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, na začátku listopadu po dvou měsících mírného poklesu opět stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která... celý článek

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

27. 10. 2022 | Olga Skalková

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

Úroky u hypoték jsou rekordně vysoké. Sázka na kratší fixace vypadá logicky. Inflace vrcholí, říká se. Až se bouře přežene, budou úroky klesat. Za jednoleté fixace se ale připlácí.

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

25. 10. 2022 | Petr Kielar | 1 komentář

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

Třetina českých domácností může dosáhnout na výhodný úvěr ze stavebního spoření. Úrokové sazby u smluv sjednaných před rokem 2022 začínají na 2,99 % a končí (ano, končí!) na 4,50 %. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.