Hypotéky už nezdražují. Na nižší úrok si ale počkáme, říká expert

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 2. 2023
Hypotéky už nezdražují. Na nižší úrok si ale počkáme, říká expert

Zdroj: Shutterstock

Průměrná nabídková sazba hypoték je 6,37 % p. a., ukazuje statistika Fincentrum Hypoindex. Jde o data z většiny tuzemských bank k 6. únoru a týkají se úvěrů do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV).

Oproti lednu je průměrná sazba jen o 0,03 procentního bodu vyšší. Kolem úrovně 6,3 % stagnuje nabídkový úrok už od loňského července. A zřejmě ještě několik měsíců bude.

„Nabídkové sazby na počátku února mírně vzrostly. Jde o změny spíše kosmetické a celkový trend pokračuje ve stagnaci,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„I nadále můžeme očekávat spíše stagnaci úrokových sazeb hypoték, kterou mohou narušit jen jarní slevové akce některých bank. Rozhodně už nelze očekávat nějaký výraznější růst,“ dodává Sýkora.

Vývoj průměrné nabídkové sazby. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Česká národní banka nechala na začátku února základní úrokové sazby na dosavadní úrovni, nezměnila je už od loňského června. „Přestože guvernér ČNB Aleš Michl po únorovém zasedání nevyloučil, že by bankovní rada na některém z dalších zasedání mohla sazby zvýšit, pravděpodobnost růstu sazeb ale není vysoká,“ připomíná Sýkora.

„Podle současných prognóz by hypoteční sazby letos měly vykazovat stagnaci doprovázenou jen mírnými výkyvy zapříčiněnými konkurenčním bojem bank. A to až do doby, kdy ČNB začne snižovat úrokové sazby. Toto asi nelze čekat dříve než koncem letošního roku. Při optimistických předpovědích by tak sazby hypoték mohly začít klesat koncem letošního roku, při pesimističtějších předpovědích bychom se poklesu mohli dočkat až na jaře 2024. Nicméně půjde o pokles v řádu nízkých desetin procenta,“ upřesňuje Sýkora.

Nastěhujte se do vlastního! Poradíme.

Na nový dům či byt najdeme hypoteční úvěr s nejvýhodnějšími podmínkami. Stejně jako půlmilionu klientů před vámi.

Zájemce o hypotéku ve výši tři a půl milionu korun se splatností 25 let čeká průměrná splátka 23 342 korun měsíčně. Za posledních dvanáct měsíců stoupla splátka o skoro 3850 korun měsíčně, vyplývá z dat Hypoindexu. Průměrná nabídková sazba na začátku loňského února byla 4,52 %.

Kdo si vybere jenom jednoletou fixaci, protože spoléhá na to, že úroky budou v příštím roce nižší, čeká ho teď průměrná nabídková sazba 6,76 %. Naopak desetileté fixace vyjdou „jen“ na 6,05 % p. a., ukazuje statistika Fincentrum Hypoindex.

Stagnaci sazeb potvrzuje také společnost Golem Finance. Ukazatel GOFI 70, který sleduje nabídky hypotečních úvěrů do 70 % LTV (odhadní ceny nemovitosti), klesl v lednu o tři setiny procentního bodu na 6,22 %. Průměrná sazba skutečně sjednaných hypoték naopak stoupla o čtyři setiny procentního bodu na 6,06 %.

„Věříme, že vrchol úrokových sazeb je již za námi a očekáváme pozvolný pokles. Ke konci čtvrtletí se průměrná hypoteční sazba sníží o jednu až dvě desetiny – to není nijak silný pokles, ale posun to je,“ říká Libor Vojta Ostatek, šéf Golem Finance.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Golem Finance

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Hypotéka za poloviční cenu. Vyplatí se sleva od developera?

10. 3. 2023 | Olga Skalková

Hypotéka za poloviční cenu. Vyplatí se sleva od developera?

Developeři nabízejí nové byty za poloviční úrok, než na jaký Češi běžně dosáhnou v bance. Jak se jim to může vyplatit a na co je třeba si dát pozor?

Nájmy půjdou nahoru. Kdo skupuje byty, na které nemáme?

8. 3. 2023 | Jana Divinová

Nájmy půjdou nahoru. Kdo skupuje byty, na které nemáme?

Byty jsou drahé a hypotéky prakticky nedostupné. Přesto existuje skupina kupců, kteří mají o nové byty stále větší zájem. Díky tomu přibude nájemních bytů, cena nájmů ale ještě poroste.... celý článek

Hypotéky zlevnily, ukazují nová čísla z bank

8. 3. 2023 | Petr Kučera

Hypotéky zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Měsíční splátka průměrné hypotéky se vrátila na úroveň loňského léta. Experti ale nevěří, že by úrokové sazby měly do podzimu výrazněji klesnout.

Hypotéky mají nového krále. Žebříček bank podle prodejů

20. 2. 2023 | Olga Skalková

Hypotéky mají nového krále. Žebříček bank podle prodejů

Nejvíce nových hypotečních úvěrů loni poskytla Česká spořitelna. Svého největšího rivala poprvé předběhla také v celkovém žebříčku všech aktivních hypoték.

Finanční produkty roku 2022. Výsledky soutěže webu Finparáda

14. 2. 2023 | Finparáda

Finanční produkty roku 2022. Výsledky soutěže webu Finparáda

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 12. ročníku soutěže Finanční produkt roku. Tu pořádá analytická společnost... celý článek

Partners Financial Services