Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ošetřovné 2017: Kdo má nárok a kolik dostane

Potřebujete pečovat o nemocné dítě nebo člena rodiny? S naší kalkulačkou lehce spočítáte, kolik za péči o maroda dostanete, a poradíme i s pravidly čerpání ošetřovného.

Ošetřovné je vedle nemocenské a peněžité pomoci v mateřství jednou z dávek nemocenského pojištění. Nárok na něj mají zaměstnanci, kterým péče o nemocného člena rodiny brání ve výkonu zaměstnání. S ošetřovným naopak nemůžou počítat osoby samostatně výdělečně činné – ani když si dobrovolně platí nemocenské pojištění. Stejně tak vám sociálka ošetřovné nepřizná, pokud pracujete na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, přestože váš příjem z těchto dohod účast na nemocenském pojištění zakládá (výdělek přesahuje hranici deseti tisíc měsíčně u DPP a dva a půl tisíce měsíčně při práci na DPČ).

Propojeno!

Pokud pracujete na DPP či DPČ nárok na ošetřovné sice nemáte, ale pokud za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění, můžete alespoň čerpat nemocenskou i náhradu mzdy. Podrobná pravidla a kalkulačku platnou pro rok 2017 najdete v článku:

Náhrada mzdy a nemocenská 2017

Péče o děti i příbuzné

Kdy přesně je možné ošetřovné čerpat, upravuje zákon o nemocenském pojištění. Zůstat doma takzvaně na paragraf můžete, pokud se staráte o dítě mladší deseti let, které onemocnělo nebo utrpělo úraz. Důvodem pro čerpání ošetřovného ovšem nemusí být jen nemoc. Zákon pamatuje i na rodiče, kteří potřebují zůstat doma s dítětem, kterému zavřeli školku či školu kvůli nepředvídatelné události jako je chřipková epidemie či havárie vody. I tady ale platí, že musí jít o dítě, kterému ještě nebylo deset let.

Nárok na ošetřovné naopak nemáte, pokud omarodí potomek, se kterým je jeden z rodičů na mateřské či rodičovské a pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek. Výjimkou jsou pouze situace, kdy rodič, který dávky pobírá, onemocní nebo třeba znovu čerstvě porodí.

Čerpat ošetřovné pak samozřejmě můžete, i pokud se staráte o dítě, kterému je víc jak deset let, případně jiného člena domácnosti – typicky partnera nebo vlastní rodiče. Ovšem jen za předpokladu, že s nimi žijete ve společné domácnosti. V obou případech ale musí nezbytnost ošetřování potvrdit ošetřující lékař nemocného. Pokud jste rozvedení a dítě máte ve střídavé péči, považují se za společnou domácnost obě vaše domácnosti.

Chystá se

Ministerstvo sociálních věcí přišlo s návrhem, který prodlouží dobu ošetřovatelského volna, respektive s novou dávkou – dlouhodobým ošetřovným. Počítá se s dávkou vyplácenou až 90 dní, návrh navíc rozšiřuje okruh osob, které by mohly ošetřovné pobírat.

Dlouhodobé ošetřovné

Jak dlouho a kolik dělá

Pokud podmínky nároku na ošetřovné splníte, čerpat ho můžete už od prvního dne, kdy nemocný vaši péči potřebuje. Maximálně ale po dobu devíti kalendářních dní. Výjimku má pouze rodič, který sám pečuje o dítě do šestnácti let věku, které ještě neukončilo školní docházku. V takovém případě je možné čerpat ošetřovné šestnáct kalendářních dní.

Při výpočtu ošetřovného se stejně jako u nemocenské vychází z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se jednoduše vypočítá jako součet hrubých výdělků za předcházejících 12 kalendářních měsíců vydělených počtem kalendářních dní v roce. Denní vyměřovací základ se nicméně ještě sníží pomocí redukčních hranic, které pro rok 2017 vypadají následovně:

Redukční hranice

  • z částky do 942 Kč se počítá 90 procent
  • nad částku 942 Kč do částky 1412 Kč se počítá 60 procent
  • nad částku 1412 Kč do částky 2824 Kč se počítá 30 procent
  • k částce nad 2824 Kč se už nepřihlíží

Z výsledného denního vyměřovacího základu se pak započítá pouze šedesát procent. S výpočtem si ale nemusíte lámat hlavu. Naše kalkulačka si s ním lehce poradí za vás.

Dávky ošetřovného 2017

dní

Nezapomeňte, že v průběhu devíti dní se můžete v péči o nemocného jednou vystřídat, například s druhým rodičem.

Ošetřovné: Jak žádat

Nárok na dávku je potřeba uplatnit prostřednictvím tiskopisu Rozhodnutí o potřebě ošetřovní (péče), který vystaví ošetřující lékař. Formulář pak musíte předat zaměstnavateli a později doložit ještě Rozhodnutí o ukončení potřeby ošetřování (péče), které opět vydá ošetřující lékař nemocného.

Pokud se musíte starat o dítě, kterému zavřeli školu či školku, potřebovat budete Žádost o ošetřovné při péči o dítě do deseti let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy), kterou dostanete přímo ve školském zařízení. Když se budete při poskytování péče střídat, doručíte zaměstnavateli Žádost o ošetřovné osoby, která převzala ošetřování (péči).

Zaměstnavatel všechny potřebné dokumenty předá okresní správě sociálního zabezpečení, která ošetřovné vyplácí. Samotná dávka by vám měla dorazit nejpozději do měsíce následujícího po dni, kdy sociálka obdržela doklad pro nárok na výplatu dávky.

Porovnejte si nabídky finančních produktů

Končí vám povinné ručení, potřebujete půjčit nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+24
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 4. 2017 13:53

Dobrý den,chci se zeptat mám nárok na nejaké přídavky od státu,když jsem dlouhosobe nemocného.Dekuji Kovarčík.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

24. 7. 2017 | 10:27

Pokud jste nastoupila po mateřské, tak vám poté začne běžet rodičovská a proto nemáte na OČR nárok. více

20. 7. 2017 | 14:47 | Pavlina

Dobry den, vratila jsem se zpet do prace po rodicovske dovolene(den po 3tich dcerinych narozeninach jak je dle zakoniku prace), dcera hned dalsi den onemocnela a tak jsem si musela vzit osetrovacku a jsem s ni doma. Jeste...více

10. 7. 2017 | 12:03 | jitka

Prosim mam narok na cerpani ocr se synem meho pritele,kteteho ma ve stridave peci a bydlime ve spolecne domacnosti? více

16. 6. 2017 | 17:31 | kellnerova hana

Mám syna 16 let lékařka mi napsala ošetření osoby v domácnosti muže me zaměstnavatel odvolat do prace nebo ne když musím zůstat na řadu lékařky doma více

1. 6. 2017 | 23:26

Nemuzete více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK