Desetina lidí platí jen hotově. Ubývá jich, ukazuje průzkum

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 5. 2020 | 13 komentářů
Desetina lidí platí jen hotově. Ubývá jich, ukazuje průzkum

Zdroj: Shutterstock

Platební karty už Češi používají v obchodech častěji než hotovost. Zatímco debetní kartou v obchodě platí 77 procent a kreditní kartou 20 procent, hotovost využívá 70 procent lidí. Ukázal to dnes zveřejněný průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci. Lidé mohli uvést víc způsobů placení současně.

Podíl lidí, pro které je hotovost jedinou variantou placení v obchodě, klesl na deset procent z loňských patnácti. Jde hlavně o nejstarší věkovou skupinu.

Nejmodernější způsob placení – přiložením mobilu k terminálu – používá 12 procent lidí. Další tři procenta pak zmínila platbu hodinkami. Z lidí, kteří platí chytrým telefonem, používá 48 procent aplikaci Google Pay (Android), 39 procent Apple Pay a 13 procent jinou, speciální aplikaci jejich banky. 

Zdroj: ČBA

Jak Češi platí v obchodech?

Zhruba šestina lidí (17 procent) si vůbec nevybírá hotovost z bankomatu – hlavně senioři. Nejvíc účastníků průzkumu – 59 procent – si vybírá z bankomatu jednou měsíčně. Jednou týdně si vybírá 21 procent lidí, několikrát týdně tři procenta. Podíl lidí, kteří si vybírají denně nebo dokonce několikrát denně, je podle průzkumu nulový.

Mladí lidé sice častěji využívají platební karty, mobily a další bezkontaktní technologie, přesto si vybírají z bankomatů obecně častěji než střední generace. Zvykli si totiž vybírat menší částky.

Už skoro dvě pětiny lidí (38 procent) využívají bezkontaktní výběry z bankomatů, před rokem to bylo 18 procent. Podíl stoupá i díky tomu, že roste počet bankomatů umožňujících výběr bez vkládání karty.

Průzkum probíhal v lednu, tedy ještě před hrozbou koronavirovou krizí. Agentura ho doplnila o další zjištění během koronavirových omezení. „Platit bezkontaktně v posledních měsících začali i ti, kteří tuto možnost předtím příliš nevyužívali,“ říká Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C. Češi také častěji nakupují na internetu, navíc i věci, které předtím nenakupovali.

Zdroj: ČBA

Bezkontaktní platby během hrozby koronaviru.

Čtvrtina Čechů přiznala, že během pandemie přestala úplně vybírat hotovost z bankomatů. Jenom menší část k tomu ale vedl strach z přenosu viru prostřednictvím bankovek. Častějším důvodem bylo, že v této době hotovost prostě nepotřebovali.

Zdroj: ČBA

Výběry z bankomatů po příchodu koronaviru.

Banky zvažovaly, že podobně jako v některých jiných státech zvýší limit pro bezkontaktní platby bez zadávání PIN, nakonec se ale rozhodly zachovat současnou hranici 500 korun. Ta podle průzkumu vyhovuje 58 procentům Čechů, naopak 19 procentům nevyhovuje. Víc než pětina (23 procent) tuto hranici vůbec neřeší. „Změna limitu by vyvolala náklady jak na straně obchodníků, tak i bank, kterým by navíc přinesly i zvýšení rizika ztrát plynoucích ze zneužití bezkontaktních karet,“ říká Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost.

Pro 64 procent Čechů se nicméně s pandemií nic nezměnilo. Polovina z nich upřednostňovala bezkontaktní placení (bez ohledu na výši částky) už předtím a druhá polovina odpověděla, že platí stále stejně, klidně i v hotovosti.

Oproti loňsku stoupl podíl lidí, kteří by případné „zrušení hotovosti“ považovalo za omezení své svobody spíše než zjednodušení života.

Zdroj: ČBA

Názory na hrozbu zrušení hotovosti.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 5. 2020 21:45, M.M.

I po platbě kartou nákupu např.v Dubaji byla provedena blokace částky i s konverzí na Kč okamžitě a částka stržena z účtu max.druhý den. Nějak mi ten měsíc v Tescu neštymuje. Bůh ví, čím platíte a jestli si to nepletete s úrokem na kreditce.

Zobrazit celé vlákno

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 5. 2020 5:16, Michal

Já na karty zásadně pouze-inkasuji !!! A to jich mám-32 !!!

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Bulharsko se chystá na euro. Takhle vypadají nové mince

16. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Bulharsko se chystá na euro. Takhle vypadají nové mince

Od příštího roku by se v Bulharsko mělo platit společnou evropskou měnou. Podobu bulharských euromincí teď schválila Rada Evropské unie. Takzvaná národní strana euromincí vychází z... celý článek

Máte rádi samoobslužné pokladny? Průzkum ukázal, jak Češi nakupují

16. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Máte rádi samoobslužné pokladny? Průzkum ukázal, jak Češi nakupují

Tři čtvrtiny lidí vnímají samoobslužné pokladny v obchodech jako pozitivum. Nejčastěji jim fandí mladí ve věku 18 až 29 let, kteří je zároveň preferují nejvíce. Vyplývá to z lednového... celý článek

Partners Financial Services