Desetina lidí platí jen hotově. Ubývá jich, ukazuje průzkum

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 5. 2020 | 13 komentářů
Desetina lidí platí jen hotově. Ubývá jich, ukazuje průzkum

Zdroj: Shutterstock

Platební karty už Češi používají v obchodech častěji než hotovost. Zatímco debetní kartou v obchodě platí 77 procent a kreditní kartou 20 procent, hotovost využívá 70 procent lidí. Ukázal to dnes zveřejněný průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci. Lidé mohli uvést víc způsobů placení současně.

Podíl lidí, pro které je hotovost jedinou variantou placení v obchodě, klesl na deset procent z loňských patnácti. Jde hlavně o nejstarší věkovou skupinu.

Nejmodernější způsob placení – přiložením mobilu k terminálu – používá 12 procent lidí. Další tři procenta pak zmínila platbu hodinkami. Z lidí, kteří platí chytrým telefonem, používá 48 procent aplikaci Google Pay (Android), 39 procent Apple Pay a 13 procent jinou, speciální aplikaci jejich banky. 

Zdroj: ČBA

Jak Češi platí v obchodech?

Zhruba šestina lidí (17 procent) si vůbec nevybírá hotovost z bankomatu – hlavně senioři. Nejvíc účastníků průzkumu – 59 procent – si vybírá z bankomatu jednou měsíčně. Jednou týdně si vybírá 21 procent lidí, několikrát týdně tři procenta. Podíl lidí, kteří si vybírají denně nebo dokonce několikrát denně, je podle průzkumu nulový.

Mladí lidé sice častěji využívají platební karty, mobily a další bezkontaktní technologie, přesto si vybírají z bankomatů obecně častěji než střední generace. Zvykli si totiž vybírat menší částky.

Už skoro dvě pětiny lidí (38 procent) využívají bezkontaktní výběry z bankomatů, před rokem to bylo 18 procent. Podíl stoupá i díky tomu, že roste počet bankomatů umožňujících výběr bez vkládání karty.

Průzkum probíhal v lednu, tedy ještě před hrozbou koronavirovou krizí. Agentura ho doplnila o další zjištění během koronavirových omezení. „Platit bezkontaktně v posledních měsících začali i ti, kteří tuto možnost předtím příliš nevyužívali,“ říká Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C. Češi také častěji nakupují na internetu, navíc i věci, které předtím nenakupovali.

Zdroj: ČBA

Bezkontaktní platby během hrozby koronaviru.

Čtvrtina Čechů přiznala, že během pandemie přestala úplně vybírat hotovost z bankomatů. Jenom menší část k tomu ale vedl strach z přenosu viru prostřednictvím bankovek. Častějším důvodem bylo, že v této době hotovost prostě nepotřebovali.

Zdroj: ČBA

Výběry z bankomatů po příchodu koronaviru.

Banky zvažovaly, že podobně jako v některých jiných státech zvýší limit pro bezkontaktní platby bez zadávání PIN, nakonec se ale rozhodly zachovat současnou hranici 500 korun. Ta podle průzkumu vyhovuje 58 procentům Čechů, naopak 19 procentům nevyhovuje. Víc než pětina (23 procent) tuto hranici vůbec neřeší. „Změna limitu by vyvolala náklady jak na straně obchodníků, tak i bank, kterým by navíc přinesly i zvýšení rizika ztrát plynoucích ze zneužití bezkontaktních karet,“ říká Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost.

Pro 64 procent Čechů se nicméně s pandemií nic nezměnilo. Polovina z nich upřednostňovala bezkontaktní placení (bez ohledu na výši částky) už předtím a druhá polovina odpověděla, že platí stále stejně, klidně i v hotovosti.

Oproti loňsku stoupl podíl lidí, kteří by případné „zrušení hotovosti“ považovalo za omezení své svobody spíše než zjednodušení života.

Zdroj: ČBA

Názory na hrozbu zrušení hotovosti.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 5. 2020 21:45, M.M.

I po platbě kartou nákupu např.v Dubaji byla provedena blokace částky i s konverzí na Kč okamžitě a částka stržena z účtu max.druhý den. Nějak mi ten měsíc v Tescu neštymuje. Bůh ví, čím platíte a jestli si to nepletete s úrokem na kreditce.

Zobrazit celé vlákno

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 5. 2020 5:16, Michal

Já na karty zásadně pouze-inkasuji !!! A to jich mám-32 !!!

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.