Neomezené volání za 500 korun? Když je necháte, ať se o vás poperou

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuálně.cz | 8. 5. 2016 | 3 komentáře
Ceníky „velké trojky“ se neliší. Operátoři se spolu začínají o zákazníka prát až v momentě, kdy ho jeden druhému chce přetáhnout. Podle regulátora je to v pořádku. Firmy přitom od operátorů kupují neomezené volání výrazně levněji.
Neomezené volání za 500 korun? Když je necháte, ať se o vás poperou

Tři roky po „velké tarifové revoluci“ a vstupu prvních virtuálních operátorů se zdá, že paušální ceny mobilního telefonování zamrzly. Všichni tři velcí operátoři totiž lákají na stejnou nabídku neomezeného volání. Za 749 korun měsíčně můžete mít u všech tří neomezené volání, SMS do všech sítí a 1,5 GB dat. Kdo hodně volá a píše SMS, nemusí tedy vůbec řešit, zda je u O₂, T-Mobilu, nebo Vodafonu. Alespoň teoreticky – podle oficiálního ceníku.

Operátoři se spolu začínají o zákazníka prát až v momentě, kdy ho jeden druhému chce převzít. Ukazuje to příběh čtenáře Petra, který volá s T-Mobilem a doma má placenou digitální televizi od O₂. Operátor O₂ mu nabídl k televizi neomezené volání, neomezené SMS a 200 MB dat za 499 korun měsíčně. Na to reagoval T-Mobile a snížil mu cenu neomezeného volání, SMS a 1,5 GB dat na 449 korun měsíčně.

Petr tak u T-Mobile zůstal, ale přetahovaná s operátory pokračovala. T-Mobile mu totiž navíc navrhl, ať k němu převede číslo i někdo z rodiny. Bude mít levné volání, jen 269 korun měsíčně s tím, že si nasdílejí limit na data. Petr tak přesvědčil manželku, která byla u Vodafonu. Ten se ji snažil udržet na neomezený tarif s 500 MB dat za 396 korun.

Haló! Plaťte málo

Měříme spravedlivě

Porovnáme nabídky operátorů, garantujeme správnost cen, pomůžeme s převodem. Potvrdí ti, co už s námi ušetřili.

Dáme cokoli, jen zůstaň? Prý výjimečně

Na neomezený tarif některého z operátorů přešly od dubna roku 2013, kdy jeho cenu jako první srazila na zhruba třetinu původní ceny tehdejší Telefónica (dnes O₂), miliony klientů. Operátoři sice přesná čísla říci nechtějí, ale obrázek si lze udělat z vyjádření Lukáše Hrabala, mluvčího T-Mobilu. „Neomezené volání má téměř 40 procent našich rezidentních zákazníků,“ říká. T-Mobile má přitom zhruba šest milionů klientů, kteří využívají mobilní služby. Podobný poměr budou mít i další operátoři.

Takzvané retenční nabídky, jaké si pro Petra a jeho manželku přichystaly T-Mobile a Vodafone, když jim pohrozili přestupem ke konkurenci, ale nejsou zas tak časté. Lidé je totiž zřejmě aktivně nevyhledávají – například tím, že by se u konkurence ptali na výhodnější podmínky a ty pak chtěli od stávajícího operátora dorovnat. A operátoři je podle svých slov nedávají každému.

„To, že k retenčním nabídkám přistupujeme velmi výjimečně, potvrzuje fakt, že slevu na tarif Free CZ (v úvodu zmíněný tarif za 749 korun měsíčně – poznámka redakce) má pouze 1,2 procenta jeho zákazníků. Žádný z nich přitom nemá tarif Free CZ s neomezeným voláním a 1,5 GB dat za cenu 500 korun. Tarif s měsíčním paušálem 499 korun obsahuje pouze 200 MB dat,“ říká Lucie Pecháčková, mluvčí O₂.

Oba zbylí konkurenti svůj postoj k retenčním nabídkám komentovat nechtějí, ani neposkytují podrobná čísla, kolik lidí má neomezený tarif se slevou. Jen obecně mluví o tom, že pokud za nimi klient přijde s levnější nabídkou od konkurence, postupují při vyřizování jeho požadavku na podobnou slevu individuálně. „U každého se snažíme porozumět jeho potřebám a hledáme pro něj alternativní řešení z naší nabídky. Například rodinný tarif se čtyřmi neomezenými tarify za 1499 korun, ke kterému nyní přidáváme i Wi-Fi síť domů a na chalupu,“ říká Markéta Kuklová, mluvčí Vodafonu.

Anketa

Zkusili jste si u operátora vyštěkat lepší tarif?

ČTÚ: Stejná cena? Nic neobvyklého

Český telekomunikační úřad, který na trh dohlíží, není stejným ceníkem neomezených tarifů u všech tří operátorů překvapen a nevidí v něm nic špatného. „Obecně platí, že podobnost či shodnost cen sama o sobě není přesvědčivým důkazem o existenci zakázané (kartelové) dohody mezi operátory,“ říká mluvčí úřadu Martin Drtina.

Podle něj je pro oligopolní trh (na němž působí jen pár dominantních hráčů) typické, že dochází k takzvanému cenovému následování. Je to podle něj dáno tím, že lidé si o cenách několika málo nabídek mohou udělat snadno přehled a stejně snadno a za nízké náklady mohou operátora i změnit. Pokud by tedy jeden z operátorů nabídl výrazně lepší cenu, pak by zbylí dva, kdyby nezareagovali, přišli o velkou část klientů.

Mobilní operátoři se tak podle Drtiny chovají v souladu s ekonomickou teorií a nebojují cenou, ale kvalitou služeb, reklamou nebo věrnostními programy. To podle něj potvrzují i reklamní kampaně. „Například T-Mobile nyní nabízí aplikace určené pro mobilní zařízení – třeba služby Mobilní televize, T-Mobile Hudba nebo oficiální českou aplikaci letních olympijských her v Riu. Vodafone například nabízí službu Vodafone Protect, určenou k zabezpečení mobilního zařízení. Společnost O2 pak nabízí Extra výhody v podobě slev na různé produkty a služby,“ vyjmenovává.

Podle mluvčího regulačního úřadu je tak patrné, že soutěž mezi operátory stále probíhá. Nejde zde však primárně o soutěž cenovou, ale o soutěž různých benefitů nabízených společně s jednotlivými tarify.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Na shledanou! Jak a kdy můžete odejít od operátora

8. 9. 2015 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Na shledanou! Jak a kdy můžete odejít od operátora

S mobilním operátorem na věčné časy? Kdepak, klidně můžete zvednout kotvy a jít hledat štěstí jinam. Přečtěte si, jak a kdy je možné operátorovi vypovědět smlouvu.

Změnil vám operátor smlouvu? Nebojte se ji vypovědět

13. 7. 2015 | Ondřej Tůma | 1 komentář

Změnil vám operátor smlouvu? Nebojte se ji vypovědět

Případů, kdy telefonní operátoři zasahují do uzavřených smluv a mění jejich podmínky, stále přibývá. Poradíme vám, na co byste si měli dávat největší pozor a jak se můžete bránit.

Očima expertů: Jak vybrat mobil pro dítě?

1. 8. 2014 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Očima expertů: Jak vybrat mobil pro dítě?

Kdy pořídit dítěti jeho první mobilní telefon? Vyplatí se kupovat dražší přístroj, nebo stačí levný se základními funkcemi? A jak řešit placení? Dnes radí odborníci a zkušení rodičové. celý článek

Ukradený mobil vám policie nelokalizuje. Nejde o závažný trestný čin

26. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Ukradený mobil vám policie nelokalizuje. Nejde o závažný trestný čin

Na konci loňského roku vlastnilo mobilní telefon přes šest miliard lidí. V Česku máme aktivních SIM karet víc než obyvatel – čtrnáct milionů. Operátoři od začátku října všechna data... celý článek

Jak neprotelefonovat majlant: obejděte operátora!

12. 6. 2012 | Jiří Hlavenka | 9 komentářů

Jak neprotelefonovat majlant: obejděte operátora!

Možná už tento týden budou zveřejněny podmínky aukce, jejíž vítěz by se mohl stát čtvrtým mobilním operátorem. Možná ale není potřeba čekat, jestli z něj vyroste štika mezi línými kapříky.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.