Stačí letmý pohled na rušnou ulici a nikomu nemůže uniknout, že většina mladých lidí má telefon neustále přilepený u ucha, píše na něm jednu SMS zprávu za druhou nebo aspoň brouzdá po internetu. Ať už si dotyční platí účet za telefon sami, nebo jim ho hradí rodiče, často se jedná o sumy, ze kterých se člověku pořádně protočí panenky. Aby také ne, služby mobilních operátorů v České republice jsou jedny z nejdražších v celé Evropě. S tím, že si tři hlavní operátoři pevně drží své pozice na trhu a zároveň také ceny proklatě vysoko, bohužel asi jen tak něco neuděláme. Můžeme se ale podívat na to, jaký výběr vůbec mladí lidé mají a které tarify a služby jsou pro ně nejvýhodnější.
Telefónica O2 – tarif O2 [:kůl:]
Telefónica dřív mívala studentský tarif. To znamená tarif určený studentům, kteří museli dokládat, že jsou studenti – prostě nemilá byrokracie. Tarif O2 [:kůl:] je v tomto směru posun. Jde prostě o tarif pro mladé, bez ohledu na to, jestli si trápí hlavy v nějakém vzdělávacím zařízení. Limity jsou dané pouze věkem: tarif si může pořídit každý od 6 do 26 let. Tedy – to není úplně přesné: smlouvu může u společnosti O2 uzavřít jen plnoletý zákazník, s mladším zájemcem musí na pobočku jeho zákonný zástupce. V případě, že den před svými šestadvacátými narozeninami uzavřete smlouvu na dva roky, můžete výhod tarifu využívat až do jejího vypršení, tedy téměř do osmadvacíti roků.
Tarif O2 [:kůl:] stojí měsíčně 250 korun, při nákupu ve firemním eShopu je první rok měsíční paušál jen 200 Kč. Za mládežnické výhody se u Telefóniky platí svobodou: pokud chcete být O2 [:kůl:], musíte se upsat na dva roky. Pokud přestanete chtít být O2 [:kůl:], můžete se vyplatit takzvaným paušálním odškodněním. To je ovšem stanovené tak, že Telefónice naráz zaplatíte tolik, kolik byste jí do konce oněch dvou let dali na měsíčních paušálech. Naštěstí máte chvíli na rozmyšlenou: první dva měsíce fungují jako zkušební doba, během které může zákazník od smlouvy odstoupit nebo změnit tarif. Po uplynutí prvních dvou let pokračujete za stejných podmínek, ale již bez závazku.
V rámci tarifu máte k dispozici 60 volných minut na hovory do všech sítí, po jejich vyčerpání vám Telefónica naúčtuje 4,60 Kč za minutu. Výhodou tarifu je neomezené posílání SMS zpráv v síti O2 zdarma, cena SMS do ostatních sítí je 1,60 Kč. Za odeslanou MMS zaplatíte 5,90 Kč. Nevyčerpané volné minuty je možné převést do dalšího měsíce. V něm už je ale musíte využít, jinak propadnou. Nepříjemné je u tohoto tarifu to, že se účtuje každá započatá minuta, takže pokud bude délka vašeho hovoru například 65 vteřin, budete platit za dvě minuty.
Málokdo se dnes obejde bez internetu v mobilu, což pro mladší generaci platí dvojnásob. S tarifem O2 [:kůl:] si klient může objednat mobilní internet s limitem objemu přenesených dat (FUP) 150 MB za akční cenu 100 Kč. Tato akce O2 platí do konce roku 2011.
T-Mobile – tarify BAV SE a BAV SE s Mých5
Tarify BAV SE a BAV SE s Mých5 si může pořídit každý ve věku od 6 do 27 let. Výhodou je, že si smlouvu na jeden či dva roky můžete vyřídit i den před tím, než vám bude sedmadvacet, takže tarif pro mladé jde využívat maximálně do 29. narozenin.
Podobně jako u společnosti O2 může až do zákazníkových 18 let s tarifem disponovat jen jeho zákonný zástupce.
Základní tarif pro mladé BAV SE vás přijde na 228 Kč. Pokud si ho zakoupíte přes eShop, první tři měsíce budete platit jen 159,60 Kč. V rámci tarifu máte 50 volných minut do všech sítí, po jejich vyčerpání platíte za minutu volání v síti T-Mobile 4,20 Kč ve špičce (tzn. pondělí až pátek od 8 do 21 hodin) a 2,28 Kč mimo špičku. Minuta volání k ostatním operátorům vás přijde na 5,40 Kč. Dále má klient v rámci tohoto tarifu 100 volných SMS, po jejich vyčerpání se za jednu SMS účtuje 1,20 Kč. Jedna MMS vás přijde na 9,84 Kč. Výhodou tarifu BAV SE je, že se po první provolané minutě účtuje po vteřinách. Neprovolané volné minuty však nejdou převést do dalšího měsíce.
Mladým zákazníkům, kteří volají stále stejným lidem, by mohl vyhovovat tarif BAV SE s Mých5, jenž stojí 99 korun. Opět platí, že při zakoupení v eShopu jsou první tři měsíce s třicetiprocentní slevou, tedy za 69,30 Kč. Pěti vybraným číslům ze všech sítí pak můžete volat za 2,90 Kč za minutu a psát neomezené množství SMS. Pokud budete komunikovat ještě s někým jiným, pak za minutu volání zaplatíte 4,90 Kč a za SMS jednu korunu. Při posílání MMS vám bude účtováno 5,95 Kč. V rámci tarifu BAV SE s Mých5 platíte po první provolané minutě za každou započatou půlminutu.
Při výběru internetu do mobilu si můžete vybírat ze tří balíčků, které se odlišují limitem objemu přenesených dat (FUP). Za 100 MB zaplatíte 139 Kč, 300 MB bude stát 239 Kč a 1 GB vás přijde na 499 Kč. Zajímavá možnost může být také u telefonů se sloty na dvě simky, jedna karta na volání a jedna datová SIM.
Smlouva k tarifům BAV SE a BAV SE s Mých5 se po vypršení automaticky prodlužuje o rok. Pokud vám tarif vyhovuje, možní oceníte, že nemusíte nikam chodit. Jestliže však o její prodloužení nemáte zájem, nesmíte zapomenout včas zažádat o její ukončení. Jinak byste museli za svůj tarif platit další rok. Předčasné vyvázání ze smlouvy totiž není možné.
Vodafone – tarif Student na míru
Mobilní operátor Vodafone sice ke svému tarifu pro mladé jako jediný vyžaduje, aby byl klient studentem, v praxi však stačí jen ústní (telefonické) prohlášení.
Tarif Student na míru můžou využívat všichni studenti ve věku 15 až 26 let. Přesněji: o tarif můžete zažádat do 26 let včetně, tedy klidně den před 27. narozeninami. A využívat ho pak můžete dvanáctkrát třicet dní – téměř do 28 let. K objednání tarifu nepotřebují ani nezletilí zákonného zástupce, můžou ho sami aktivovat již od 15 roků. Výhodou je, že u společnosti Vodafone nemusíte uzavírat žádnou smlouvu, takže nejste nijak dlouhodobě vázáni. Při objednávání tarifu musíte složit takzvanou volací jistinu, která činí 500 Kč a po třech měsících vám bude vrácena (nebo si ji necháte přičíst k dobru a budete od ní odečítat, co provoláte a proesemeskujete)..
Studentský tarif u Vodafonu se od konkurence poměrně odlišuje. Umožňuje totiž kombinaci tří balíčků – Student volání, Student SMS a Student Internet. Klient si může vybrat jen jeden z nich nebo je libovolně kombinovat. V rámci balíčku Student volání, který stojí 150 Kč, máte 50 volných minut do všech sítí, po překročení tohoto limitu platíte 3 Kč za minutu. Neprovolané volné minuty je možné převést do dalšího měsíce, ve kterém je ale už musíte využít. Atraktivní je na tarifu také to, že po první provolané minutě je volání účtováno po vteřinách. Esemeska je za korunu padesát.
Pokud textujete víc, za sto korun můžete mít balíček Student SMS, se kterým dostanete 200 textových zpráv zdarma a za každou další SMS zaplatíte 50 haléřů. Internet do mobilu v rámci balíčku Student internet stojí 89 Kč a k dispozici budete mít FUP 150 MB. Při nákupu přes eShop můžete počítat se slevou 10 procent na všechny zmiňované balíčky. Odeslání MMS stojí vždy 4,50 Kč.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
16. 10. 2011 14:08, Martin
Chtěl jsem jít do Vodafounu s inkartou, ale nakonec jsem nelenil a pořídil jsem si SIP, který je ještě výhodnější a bez paušálu. Mám to asi měsíc a spokojenost. Hovor není tak kvalitní jako v GSM (subjektivně hodnoceno), zato neplatím paušál, jednotkové volání mám za pakatel vůči nabídkám operátorů a volal jsem i do zahraničí za pakatel... www.odorik.cz ,stačilo mi jen nahrát do Nokia E52 fring (programů a možností se připojit je samozřejmně celá řada...).
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
11. 10. 2011 10:40, Gabriel Pleska
Díky, ta nabídka s ČD je spíš kuriozita, ale šediváky jsme trochu opomněli, zkusíme věnovat článek obecně tomuhle principu, jak v telefonii, tak i v jiných službách...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (26 komentářů) příspěvků.