Hypotéky 2009: dostat úvěr bude umění

| rubrika: Analýza | 22. 12. 2008 | 3 komentáře
Hypotéky 2009: dostat úvěr bude umění
Finanční krize letos docela výrazně zamíchala hypotečním trhem. Podívejte se, co se dělo s hypotékami v roce 2008 a přečtěte si, co se dá čekat v roce 2009. Výhled není podle expertů příliš růžový.

Rok s devítkou na konci nepřinese zájemcům o hypotékuani těm, kdo ji budou refinancovat, moc dobrých zpráv. Karty jsou podle expertů i hypotečních bankéřůrozdané jasně: přísnější poskytování úvěrů, zatím stále jen minimálně klesající sazby, omezenější nabídka produktů a celkově horší dostupnost hypoték. Získat v roce 2009 hypotéku tak bude pro některé žadatele obtížnější než letos.

Jak dopadla krize na hypotéky v roce 2008


Průměrný úrok nových hypoték podle Hypoindexu sice již tři měsíce v řadě klesá (v listopadu činil 5,63 procenta), ale k opravdu razantnímu snížení sazeb se zatím tuzemské hypoteční banky nechystají. A to navzdory tomu, že ČNBv prosinci výrazně snížila klíčovou sazbu na nynějších 2,25 procenta. Tuzemská mezibankovní sazba, za níž si bankymezi sebou půjčují peníze a od které se odvíjí i hypoteční sazby, se totiž pohybuje nad čtyřmi procenty. Další vývoj úroků hypoték tak bude i podle odborníků citovaných ČTK „záviset na vývoji mezibankovního trhu, který je kvůli finanční krizi a přetrvávající nedůvěře mezi bankami zamrzlý.“ Důvěra mezi bankami se podle generálního ředitele RaiffeisenbankLubora Žalmana bude postupně vracet nejdříve v prvním čtvrtletí roku 2009.

Hypoteční úrokové sazby zatím snížila jen Raiffeisenbank. Ostatní otálejí. To potvrzuje i nedávné vyjádření generálního ředitele Hypoteční bankyJana Sadila, který se nechal slyšet, že ani razantní snížení sazeb centrální bankou se hypoték v nejbližší době nedotkne.

Tento stav nahrává hypotečním makléřům. Ti si od nepřehledné situace na tuzemském hypotečním trhu i horší dostupnosti hypoték slibují minimálně zvýšení zájmu o poradenské služby. „ Banky ve své opatrnosti nepoleví, což pro některé klienty bude znamenat horší dostupnost hypoték. Opět stoupne počet klientů s potřebou refinancovat, protože mnoha lidem skončí fixace úrokové sazby. Tito klienti se pravděpodobně setkají se skokovým růstem úrokové sazby, protože například před třemi lety byla tříletá fixace kolem 3,5 %. Dnes se úrokové sazby pohybují mezi 5 – 8 %, což se těmto klientům poměrně citelně odrazí v nárůstu měsíční splátky,“ poznamenává Petra Horáková-Krištofová z Asociace hypotečních makléřů. Vývoj úrokových sazeb za půl roku si netroufá odhadovat. Nicméně dodává: „Kdo si hypotékuvyřídil v uplynulých měsících (třeba i s předstihem), udělal velice dobře.“

Dlouhodobé trendy české hypotečního trhu

  1. Začátek roku bývá tradičně nejslabším obdobím: banky se totiž snaží maximální počet žádostí schválit ještě před koncem roku. Zejména také proto, aby splnily obchodní plány. Do ledna kvůli tomu „přeteče“ méně úvěrů. Kolem Vánoc a Nového roku pak lidé většinou řeší jiné problémy než hypotéky – takže i únor bývá velmi slabý.
  2. Zájemci o hypotéku se „probouzí“ vždy na jaře. Jejich zájem už tři roky po sobě vrcholí v červnu. V minulých letech pak zájem v letních měsících rychle ochladl. Letos (2008) avšak byl silný i měsíc červenec a následný pokles byl tak pozvolnější.
  3. Podzimní měsíce se podobají jarním objemům i počtům, přičemž i například prosinec vykazuje slušné výsledky. (Banky se snaží na podzim lákat na zajímavé slevy a „dohnat“, co se dá,tyto hypotéky se pak objevují právě v prosincových statistikách).

Zdroj: Asociace hypotečních makléřů

Bude výhodné si příští rok vzít hypotéku, nebo bude mít smysl si ještě rok počkat? Podělte se o názor.

 

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.