Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Do konce března lze žádat o hypotéku se starým daňovým přiznáním

| rubrika: Jak na to | 23. 2. 2009
Do konce března lze žádat o hypotéku se starým daňovým přiznáním
Na přelomu března a dubna může správné načasování žádosti o hypotéku živnostníkům a lidem kombinujícím zaměstnání se samostatně výdělečnou činností, výrazně zvýšit šance na získání úvěru.

Finanční krize a hospodářské problémy mohou výrazně snížit živnostníkům šanci na získání hypotéky. Pokud za loňský rok vykážou nižší zisk než za rok 2007, nebo dokonce ztrátu, bankase na ně nebude dívat, jako na příliš bonitního klienta. I když ve skutečnosti může mít žadatel dostatečné příjmy na splácení úvěru.

Do konce března ovšem mají živnostníci a lidé kombinující zaměstnání se samostatně výdělečnou činností šanci, jak se špatné známce od banky vyhnout. Mohou totiž s žádostí o hypotéku bance předložit jako doklad o příjmech daňové přiznáníza rok 2007, tedy za dobu, kdy Češi o krizi slyšeli jen z médií. Je však třeba termín nepromeškat.

Od 1. dubna už bude banka vyžadovat daňové přiznání nové, a to i v případě, kdy ho za klienta vyplňuje daňový poradce, a finančnímu úřadu ho lze odevzdat na konci června. Banky tento posunutý termín neakceptují a v žádném případě nelze počítat s tím, že by žadatelům o hypotéku v období od dubna do června udělaly výjimku a vystačily by s předložením příjmů za rok 2007.

Pokud živnostníkbance nemůže poskytnout přiznání za rok 2008, banka raději žádost odloží. Z uvedených skutečností vyplývá, že pokud byl pro žadatele rok 2007 finančně úspěšný a za rok 2008 počítá spíše s horšími výsledky, měl by si s žádostí o hypotéku pospíšit.

Bonitu žadatele banka hodnotí podle několika kritérií. U zaměstnanců se hodnotí především příjmy z hlavního a vedlejšího pracovního poměru. Bance se dokládá potvrzení zaměstnavatele o příjmech na speciálním formuláři banky a výplatními páskami. Problematické mohou být smlouvy na dobu určitou, kdy banky zpravidla vyžadují, aby byly alespoň jednou prodlouženy u téhož zaměstnavatele.

U smluv na dobu neurčitou neakceptují banky příjmy, pokud je zaměstnanec ve tříměsíční zkušební době nebo naopak ve výpovědní lhůtě. Relevantní jsou pro banku také rodičovské příspěvky. Naproti tomu přídavky na děti, ani peněžitou pomoc v mateřstvívyplácenou prvních šest měsíců po narození dítěte bonitu neovlivní. Po sečtení banka příjmy porovná s výdaji žadatele, do nichž započítá všechny pravidelné platby, splátky úvěrů, půjček, hypoték, pojistného na životní pojištěnía další pojistné produkty. Na základě rozdílu rozhodne, zda je klient schopen splácet další úvěr.

Vše o daních za rok 2008


Pokud o hypotéku žádá podnikatel, je třeba, aby bance předložil minimálně jedno až dvě daňová přiznání z posledních období. V nich musí vykazovat zisk. Podnikatel, který začal podnikat až v roce, kdy žádá o hypotéku nebo jehož daňové přiznání z předchozího roku nebylo ziskové, má minimální šanci úvěr od banky dostat. V případě zisku banka přepočítá jeho výši na čistý měsíční příjem a dále pak postupuje v hodnocení podobně jako u zaměstnanců.

Autor pracuje ve společnosti Broker Consulting.

Podnikáte a brali jste si hypotéku? Je to podle vás těžší než u zaměstnanců? Podělte se o zkušenosti.

 

Ideální nájemce
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK