Konec podfuků s nemovitostmi? Realitky konečně dostanou pravidla

Podnikání realitních kanceláří v Česku nemá pravidla ani meze. Makléřem se může stát každý, trhu vládnou zákony džungle. Spotřebitelé i renomé solidních realitek kvůli tomu dostávají na frak. Teď mají roky bez pravidel skončit.
Konec podfuků s nemovitostmi? Realitky konečně dostanou pravidla

Počet realitních makléřů v Česku atakuje dvacetitisícovou hranici. V přepočtu na počet obyvatel patříme v Evropě ke špičce. Na rozdíl od většiny evropských zemí u nás taky není podnikání realitních kanceláří a makléřů nijak regulováno. Výsledek? Soudcům se na stolech kupí stohy sporů mezi klienty a makléři. O několika případech, kdy postup realitky nebyl zrovna košer, jste četli i na Peníze.cz:

Neprofesionální přístup, neoprávněné zadržování a zpronevěra peněz klientů, klamání klienta – třeba tím, že mu nastrčí falešného „vážného zájemce“ o nemovitost, zprostředkování podmíní podpisem exkluzivní smlouvy, po kterém ale „vážný zájemce“ přestane jevit vážný zájem. To je jen malý výčet problémů, se kterými se lidé setkávají, když využijí služeb realitního makléře.  Poškozuje to spotřebitele a i důvěru v realitní kanceláře jako celek – bity jsou na tom ty kvalitní a slušné.

Změnit by to měl nový zákon. Ministerstvo pro místní rozvoj ho chystá už roky. Teď štafetu převzala ministryně Věra Jourová, která nechala připravit dotazník pro spotřebitele i realitní zprostředkovatele – chce z něj zjistit, co obě strany skutečně tíží a pálí, a při přípravě zákona se tím nechat inspirovat.

Smyslem nového zákona je ochránit kupující, prodávající i solidní realitní kanceláře a makléře. Vybíráme to základní z jeho pravděpodobných kontur. Co z toho byste uvítali, čeho je nejvíc třeba? A co se vám naopak zdá jako krok vedle? Můžete hlasovat.

Mluviti zlato!

Za dobré slovo knížku

Minulý týden jsme v rubrice Co si o tom myslíte? bili na poplach, co všechno musí stihnout firmy, společenství (třeba vlastníků bytů), družstva a další uskupení do července.

Budíček! Když do úterý nezměníte listiny, můžou vám zrušit firmu i družstvo

Knížku bychom rádi poslali Vladimíru Jiráskovi, za jeho upozornění, že nemáme docela pravdu, když říkáme, že se lidé mohli připravit, když zákon je sice účinný od ledna, ale jeho znění je známo už dávno: „Ještě v únoru tohoto roku státní správa neměla jasno,“ píše pan Jirásek, „jakým způsobem dělat zápisy do veřejného rejstříku, avizovaná změna k 1. 1. 2014, spočívající v přímém vkládání změn do veřejného rejstříku notáři, se rozeběhla v dubnu letošního roku (!), školení notářů a dalších odborníků rovněž probíhala až do jara...“

+115
+
-

Jasná kvalifikace a registr

Dnes může být realitním makléřem každý. Práh vstupu do oboru je hodně nízký: stačí dosáhnout osmnácti let, mít čistý trestní rejstřík a obstarat si živnostenský list - volnou živnost. Nově by měl vzniknout veřejný registr realitních zprostředkovatelů. Aby mohli profesi vykonávat, měli by doložit odbornou způsobilost – museli by tedy dosáhnout určitého vzdělání nebo složit zkoušku odbornosti.

+82
+
-

Povinné pojištění odpovědnosti

Pro řadu profesí vyplývá povinnost uzavřít pojistku pro případ odpovědnosti za škodu přímo ze zákona. Platí to pro advokáty, notáře, daňové poradce, insolvenční správce nebo poskytovatele zdravotní či sociální péče. Smysl je jasný: ochrana klientů, kteří by mohli být od člověka vykonávajícího natolik odbornou profesi poškozeni. Pro realitní makléře a zprostředkovatele zatím nic podobného neplatí. Nový zákon by to mohl změnit.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohla zaujmout třeba řada věnovaná právní revoluci – novému občanskému zákoníku.

+97
+
-

Peníze klientů nepůjdou ke dnu s firmou

A další potíž. Zaplatíte realitce zálohu za nemovitost. A peníze putují na stejný účet, který kancelář zároveň využívá pro svůj provoz. Když se dostane do trablů a zkrachuje, vaše peníze jsou ke dnu s ní. Chystaný zákon proto počítá s oddělenou správou finančních prostředků klientů od provozních financí realitní kanceláře. Když bude realitka vybírat od klientů peníze a neuloží je v notářské, advokátní nebo bankovní úschovně – což je ostatně pojistka, kterou můžete využít už dnes – bude je muset vést na odděleném firemním účtu.

+91
+
-

Jasnější pravidla pro nabízení nemovitostí

Konkurenční boj je tvrdý a realitní makléři nezřídka sahají k nefér metodám. Nabízejí k prodeji nemovitost bez souhlasu majitele, ponechávají v nabídce dávno prodané domy a byty nebo klientům prezentují zcela fiktivní nabídku – aby navodili dojem, že mají široké portfolio. Nový zákon chce proto zavést pravidla pro přijímání zakázek do nabídky realitek – kupříkladu by měly mít zajištěný jasný mandát od majitele nemovitosti. 

Očima odborníka

Přitvrdit!

Závěrem nabízíme pohled člověka, který zná problémy realitního trhu z blízka. Vladimír Zuzák, někdejší obchodní ředitel a ředitel pro finanční služby v developerské společnosti Finep, dnes vede vlastní poradenskou společnost Home Institute.  Na Peníze.cz právě prvním dílem odstartoval jeho seriál Kupujeme byt.

„Regulace realitního trhu je nezbytná, současný stav je pro kupujícího nejen matoucí, ale přímo nebezpečný. Obávám se, že současný návrh zákona není dostatečný, byl bych pro poměrně přísnou regulaci,“ komentuje Vladimír Zuzák.

Realitní makléř by podle něj měl mít aspoň maturitu, získat praxi a být zaučen, než dostane na starosti vlastní klienty. „Nezávislá instituce by měla zajišťovat testy, které by prověřovaly orientaci realitního makléře v problematice realit. Není možné svěřit testy samotným realitkám,“ míní Vladimír Zuzák. Rozhodně by se podle něj také nemělo jednat o volnou živnost.

Velmi důležitá je podle něj plánovaná ochrana finančních prostředků svěřených realitní kanceláři, které se nesmí míchat s provozním účtem. „Realitní kanceláře by neměly spravovat klientské peníze. Nebo za velmi přísných podmínek, povinného pojištění atd. Prosazoval bych také určitou standardizaci smluvní dokumentace, a to nejen kupní smlouvy, ale hlavně rezervační smlouvy. Tak by měl být kupující chráněn před současnou praxí, kdy rezervační poplatek prakticky vždy propadne realitní kanceláři, ať už ke koupi nedojde z důvodů na straně kupujícího, nebo prodávajícího. To není fér,“ říká Zuzák.

Důležité jsou podle něj také tvrdé sankce za chyby nebo nedodržení povinností. „Protože jen tehdy se dá očekávat, že je budou realitní kanceláře respektovat,“ uzavírá odborník na realitní trh.

Co si o tom myslíte vy? Jaké máte s realitkami a realitními makléři zkušenosti? Zdá se vám navrhovaná regulace dostatečná? Nebo by měli zákonodárci ještě přitvrdit? Své názory a postřehy pište do diskuze. Ten nejzajímavější odměníme knížkou. Tak nám nezapomeňte nechat mail, ať se můžeme domluvit, kam ji pošleme

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+54
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

20. 11. 2015 14:04

Taková zkušenost mne velmi mrzí, i když s touto společností nemám nic společného. Doufám, že příště narazíte na profesionála.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 11. 2015 14:01 | David Pátek

Absolutně souhlasím s regulací a zlepšení kvality realitních makléřů. Podvodných realitek a praktik bylo dost a poškozují i nás kvalitní a čisté společnosti. V našich standartech je samozřejmostí vedení peněz odděleně a dokud není obchod ukončen jsou majetkem toho, kdo je složil. Vždy máme pro klienta zajištěnou úschovu u pojištěného advokáta a děláme maximum pro jeho spokojenost.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 8. 2015 9:20 | Fares

Mam vzdicky problem najit pronajem bez realitky. Jedine misto je bezrealitky.cz a tam ceka na inzeraty cela ceska republika asi. Nevim proc bychom mel platit 10,000+ za provize kdyz realitka vlastne nic za to nedela. Je jen prekazkou a chtit za to stejnou cenu nemovitosti je velka kradez. Doufam ze se to brzi zmeni!
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 7. 2014 13:01 | pavla2014

Souhlasím. Citlivé téma je zejména poskytování právních služeb a oddělení peněz klienta od majetku realitky. Klient se často musí chránit najmutím si vlastního advokáta. Většina realitek odmítá poskytnout jistotu notářské úschovy a kupní smlouvy sepsané notářem, neboť by si krátili marži, v lepším případě spolupracují s advokátem, v horším případě poskytují právní služby bez jakékoliv licence.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 7. 2014 19:09 | k

stát má urcit kolik jich muže bejt tak jako u stanic STK na počet ob.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 7. 2014 12:40 | Monika Maděrová

Dobrý den,
všechno je to o lidech a ani ta největší a nejférovější firma nemůže zajistit, že se někdo z jejich makléřů nebude chovat proti pravidlům. Od toho máte ale u Remaxu Reklamační formulář. Využil jste této možnosti? Pokud je Vaše reklamace oprávněná a pokud to je tak, jak píšete, tak asi ano, mohl Vám být přidělen jiný makléř a nepoctivý makléř by byl potrestán. To je právě ta férovost, kterou Remax nabízí.
-11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 7. 2014 16:35

Ten hlupák jsi tady ty. Vyžadování odborné způsobilosti, dodržování zákonů a stanovení pravidel není regulace. To ale hlupák nepochopí, jak vidět.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 7. 2014 6:49 | F.

:-) KAŽDÝ nemusí ocenit. Podle mě je obchod s realitami poměrně vážná věc, ale v národě panelákových realit se prostě stalo, že k majetku přišli i hloupí lidé.
Otázkou tedy je, jestli stát má kvůli hloupým regulovat nebo nechat vše zase přírodě. A protože i chytří i hloupí jsou voliči a hloupých je více, rozhodla se ministryně zvednout hozenou rukavici.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 7. 2014 6:46 | F.

Možná hloupě, ale zeptám se. Kde tedy podle Vás nastala největší chyba, která způsobila to, že se jednalo o špatnou zkušenost?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 7. 2014 6:44 | F:

Podle mého je regulace ze strany státu blbost. Trh a pověst se musí odvinout od suverénního zákazníka, nikoliv restrikcí. Kdyby raději ministryně místo dotazníku spustila diskusní web, bude mít podnětů na další čtyři životy. Chápu, že je poptávka po tom, aby se lidé cítili bezpečnější při realitních obchodech, ale tak, jako je panelákový byt nesmyslná realita, je i obchod s ním rizikem, jako každý jiný.
-11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 7. 2014 13:55 | Radim Fichtner

Každý rozumný člověk ať je to klient, nebo realiťák musí ocenit to, že budou dané pravidla. Jen se bojím, že stane to už častokrát. Nejdříve přijdou sankce, které způsobí problémy kvalitním makléřům a ti "Šmejdi" najdou cestu jak je obejít. Výsledek bude nulový a možná bude přesně opačný. Také je standard, že jsou všude vidět pouze věci špatné a o dobrých se nemluví. Každopádně doufám, že se to brzy změní a špatných bude ubývat. Tomu se dá pomoci třeba i tím, že pokud klient má dobrou zkušenost bude dávat reference.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 7. 2014 15:05 | Jarda

Mám taky zkušenost, jak jinak než špatnou. A to se realitkou, řekl bych si zavedenou a snad férovou Remax. To je ovšem jeden velký omyl! Nejhorší snad bylo, když makléř řekne, že on už má mojí provizi z prodeje v podobě rezervační smlouvy a že je mu to už fuk. On vydělal a zákazník ať si klidně *****. Nakonec to musela dodělat paní, která nám pomáhala s financováním. Několik měsíců trápení, které bych již nerad prožil. To bych si asi už žádnou nemovitost raději nekoupil. Takže budťe maximálně obezřetní a opatrní s realitkami.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 7. 2014 8:43 | MaraKM

Mě osobně neuvěřitelně iritují ty "vaty" a balamucení v inzerátech.. Všechny nemovitosti jsou ve vyhledávaných lokalitách, blízko centra s vynikající dostupností a skýtají nízké náklady u všeho... Pak ještě přidat fotky ideálně z úhlů a nic neříkající kvalitou, abyste (pokud Vás to přece jen neodradilo) nakonec zjistili, že to je zase jedna z nabídek co nabízí i všichni ostatní kolem už několik měsíců za stejnou, přemrštěnou cenu (a Vaši případnou "drzou" nabídku nereflektují).
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazeno všech 13 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Kupujeme byt: Vyberte byt, který se vám vejde do rozpočtu

24. 6. 2014 | Vladimír Zuzák | 21 komentářů

Kupujeme byt: Vyberte byt, který se vám vejde do rozpočtu

Zdají se vám všechny ideální byty finančně nedostupné? Koupě bytu je vždycky kompromis. Jde o to, abyste ho udělali chytře, vlk se nažral a koza zůstala celá. Seriál o koupi bydlení... celý článek

Očima expertů: Nejvhodnější čas na koupi nemovitosti je tu. Už zas?

6. 6. 2014 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Očima expertů: Nejvhodnější čas na koupi nemovitosti je tu. Už zas?

Ceny nemovitostí i úrokové sazby úvěrů na bydlení jsou proklatě nízko. Je právě teď správný čas na pořízení bytu či domu, nebo se ještě vyplatí chvíli počkat? Ptáme se ekonomů, úvěrových... celý článek

Na Západě žijou bohatí v nájmu. Tak proč u nás bydlet ve vlastním?

3. 6. 2014 | Vladimír Zuzák | 41 komentářů

Na Západě žijou bohatí v nájmu. Tak proč u nás bydlet ve vlastním?

Chcete si pořídit bydlení? Kašlete na to, nemusíte si potvrzovat prestiž vlastním bytem. Buďte světoví a bydlete v nájmu. Zní vám to jako provokace? Mně taky, a proto s tímto názorem... celý článek

Rekordní pokuta pro realitku: Prolux Consulting to má za pět (milionů)

21. 9. 2012 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Rekordní pokuta pro realitku: Prolux Consulting to má za pět (milionů)

Stát se hvězdou v oboru, kterému se vlastně ani nevěnujete, je mistrovský kousek. Na trhu realit se podařil společnosti Prolux Consulting. Za popularitu vděčí televizním reportážím,... celý článek

Zase ty realitky! Mexx Reality zadržuje peníze klientů. A nebojí se ani exekutora!

8. 2. 2012 | Petra Dlouhá | 52 komentářů

Zase ty realitky! Mexx Reality zadržuje peníze klientů. A nebojí se ani exekutora!

Investice do bydlení bývá tou největší v životě. A tak vybíráme důkladně. Snad ještě důkladněji než vysněné hnízdečko byste ale měli vybírat realitní kancelář, která vám jeho koupi... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.