Na Západě žijou bohatí v nájmu. Tak proč u nás bydlet ve vlastním?

Vladimír Zuzák | rubrika: Polemika | 3. 6. 2014 | 41 komentářů
Chcete si pořídit bydlení? Kašlete na to, nemusíte si potvrzovat prestiž vlastním bytem. Buďte světoví a bydlete v nájmu. Zní vám to jako provokace? Mně taky, a proto s tímto názorem chci vést polemiku. Investice do nemovitosti dává pořád smysl, ať už myslíme na vlastní bydlení, nebo na investiční byt, který nám má přinášet zisk z pronájmu.
Na Západě žijou bohatí v nájmu. Tak proč u nás bydlet ve vlastním?

Sociolog Martin Lux se v Hospodářských novinách v článku Je koupě bytu opravdu tou nejlepší investicí ohradil proti ekonomům, kteří „zpívají odrhovačku“ o investicích do nemovitostí. Rád bych se nás ekonomů zastal.

Martin Lux poukazuje na dvě věci. Na rozdíl od Švýcarska, Německa, Francie a Británie je v Česku vlastní bydlení chápáno jako součást společenské prestiže bohatších. Příjmově slabší skupiny obyvatel zůstávají v nájmu. Na západ od nás přitom platí, že čím vyšší hrubý domácí produkt, tím víc lidí žije v nájemním bydlení. Za druhé Lux připomíná propad cen nemovitostí v důsledku ekonomické krize: v Irsku nebo Španělsku stále platí, že mnoho lidí, kteří do bydlení před krizí investovali, nyní dluží bance víc, než jaká je aktuální hodnota jejich nemovitosti. Lux proto horuje za vyrovnaný bytový systém, který by navíc neodrážel sociální nerovnosti ve společnosti.

Proč přesto dál doporučuji investovat do nemovitostí? 

V první řadě odlišme dvě různé věci: jednou je otázka koupě vlastního bydlení, kdy přemýšlím jako hlava rodiny, druhou je koupě bytu, o které přemýšlím jako investor.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Hlavně klid a v teple nejen nohy

Jako hlava rodiny potřebuji naplnit základní potřebu svých blízkých mít střechu nad hlavou. Na vlastní byt se pak můžu spolehnout bez ohledu na svůj aktuální příjem. Budeme mít kde bydlet třeba i v době ekonomické krize, kdy můžu být nezaměstnaný, nebo ve stáří, kdy pravděpodobně dostanu od státu velmi nízký důchod. Právě hrozba nezaměstnanosti a chybějícího zabezpečení ve stáří jsou pravděpodobnými kořeny touhy po vlastním bydlení, která je charakteristická pro jižní státy i Českou republiku, státy s nižším HDP. U nás se navíc k těmto obavám zřejmě přidává touha mít konečně – po letech, kdy všechno bylo všech a ničí – věci v osobním vlastnictví.

Zjištění, že na vlastní bydlení nedosáhnou nízkopříjmové skupiny – které rovněž straší nezaměstnanost a nízké důchody – je poměrně banální. Těžko s tím něco uděláme a bezesporu to platí i pro země na západ od nás. Navíc hypoteční úvěry nebyly nikdy dostupnější než letos na jaře, kdy každý měsíc klesají hlouběji a hlouběji pod tříprocentní hranici.

Hypotéky: Vývoj úrokových sazeb

Indexy průměrných úrokových sazeb hypoték GOFI 70, 85, které vám přinášíme ve spolupráci se společností GOLEM FINANCE, jsou sestavovány na základě nabídkových úrokových sazeb hypoték s 5letou fixací a LTV (loan-to-value ratio) 70 a 85 %. Podklady jsou čerpány ze standardních nabídek všech bank poskytujících hypotéky.

Index GOFI 70
Index GOFI VAR 85
Index GOFI VAR 70
FINCENTRUM HYPOINDEX

Zdroj: GOLEM FINANCE logo

Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák

Má za sebou kariéru obchodního ředitele a ředitele pro finanční služby v developerské společnosti Finep. V roce 2013 se rozhodl postavit se na stranu kupujících a založil vlastní poradenskou společnost Home Institute. Vystudoval finance a ekonomii na Bankovním institutu VŠ a pořádá bezplatné kurzy pro kupující a investory do nemovitostí. Má vlastní blog a pravidelně přispívá na zavedené servery o bydlení a financích.

Je krize za námi, nebo za dveřmi?

Martin Lux nedává odpověď na otázku, jaký bude další vývoj. Stane se v následujících letech Česko jednou z ekonomicky vyspělých zemí s vysokým domácím produktem? Anebo přijde další krize a měli bychom se vztáhnout raději k situaci v Irsku nebo Španělsku?

Příchodu další krize, kdy by se ceny nemovitostí propadly pod současné hodnoty, nic nenasvědčuje. Naopak odrazily ode dna a rostou, podle údajů statistického úřadu to letos za první čtvrtletí bylo meziročně o tři procenta.

Kdyby přece jenom krize přišla a ceny nemovitostí klesly, budou mít vlastníci nemovitostí před sebou povinnost splácet hypotéku. Výše splátky ovšem většinou odpovídá nájmu, který by stejně zaplatit museli. Ale pokud byt koupí v dobré lokalitě, lze očekávat, že jeho cena po skončení krize opět poroste, jak se to děje u nás právě teď. Přechodný propad ceny bytu, v němž bydlí, se jich tedy nemusí nijak dotknout.

Anketa

Byt jako investice, zisky z nájmu. Je to rozumná cesta?

Nájemníci budou

A nyní pojďme uvažovat jako investoři, kteří mají vlastní bydlení vyřešené a peníze by rádi vložili do nemovitosti, kterou budou pronajímat. Vzhledem k růstu ekonomiky u nás takových lidí bude čím dál víc. Zpráva, že ve vyspělých zemích s vyšším domácím produktem existuje trend bydlení v nájmu i mezi bohatšími lidmi, hraje investorům do karet. Aktuálně je možné předpokládat ekonomický růst také u nás, majitelé investičních bytů se tedy podle OECD můžou těšit na solventní nájemníky.

Je ovšem třeba dodat, že pokud má nemovitost naplnit nějaký investiční záměr, je třeba její koupi dobře naplánovat. Zdaleka neplatí, že všechny byty jsou dobrá investice a přinesou zajímavý roční výnos. Martin Lux píše, že šanci na výdělek budou mít jen pronajímatelé, kteří své nájemníky rozmazlují. Já bych viděl jako nejdůležitější správnou volbu lokality a také dispozice – ideálně 2 + kk nebo 2 + 1, kam nastěhujete úspěšné singles, mladé páry nebo třeba cizince, kteří k nám přišli za prací.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 41 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 6. 2014 16:58, kamil dankl

My nežijeme na západě a to by si měl dotyčný uvědomit
zde jsou nastaveny úplně jiné bytové ,sociální i finanční možnosti!
NELZE SROVNÁVAT.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 6. 2014 5:37, MM

Gramatika:
"...žijou..."

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (41 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nástrahy katastru: Nemovitost kupujte od toho, komu opravdu patří!

21. 5. 2014 | Vladimír Zuzák | 4 komentáře

Nástrahy katastru: Nemovitost kupujte od toho, komu opravdu patří!

Koupíte dům, zaplatíte za něj – a pak zjistíte, že jste nic nekoupili, protože prodávajícímu dům vůbec nepatřil. Nejen že je to možné, dokonce to není ani ojedinělé. A do nedávna platilo,... celý článek

Nájemci versus pronajímatelé: Na čí straně je nový občanský zákoník?

1. 4. 2014 | Daniel Kotula | 29 komentářů

Nájemci versus pronajímatelé: Na čí straně je nový občanský zákoník?

Nový občanský zákoník přinesl několik novinek, měnících zaběhané zvyklosti, i do vztahů mezi nájemci a pronajímateli. Kdo na nich vydělá?

Nový občanský zákoník: Novinky v nájmu bytu a domu

28. 11. 2013 | Richard Gürlich | 1 komentář

Nový občanský zákoník: Novinky v nájmu bytu a domu

V minulém díle našeho seriálu o změnách spojených s novým občanským zákoníkem jsme hovořili obecně o nájemní smlouvě. A vyjmenovali jsme několik kategorií, kterým se nový kodex věnuje... celý článek

Jaká investice vás jistí, jaká vám vydělá: Udělejte si přehled

18. 11. 2013 | Jan Traxler | 4 komentáře

Jaká investice vás jistí, jaká vám vydělá: Udělejte si přehled

Když začínáte uvažovat o tom, jak rozmnožit nebo aspoň zajistit svoje peníze, nevystačíte jen s hrubým povědomím o akciích a dluhopisech. Nabízím názorné rozdělení, které dobře poslouží... celý článek

Partners Financial Services