Mzdy rychle rostou i v roce 2019, ukazují nová data

| rubrika: Aktuality | 4. 6. 2019 09:27

Průměrná mzda v Česku na začátku roku 2019 rychle rostla. V prvním čtvrtletí se zvýšila o 7,4 procenta na 32 466 korun. Po odečtení inflace dělal reálný růst 4,6 procenta. Stejně rychle rostl i medián hrubé mzdy, který se zvýšil na 27 582 korun. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

U mužů dosáhl mzdový medián výše 29 936 korun, u žen byl 24 982 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 14 566 a 51 420 korunami.

„Současný růst nominální průměrné mzdy je výraznější než v předchozích třech měsících. Zásadní podíl na růstu má navýšení minimální mzdy a platů státním zaměstnancům, především učitelům. K pokračujícímu růstu i nadále přispívá stále dobrý výkon české ekonomiky spojený s téměř plnou zaměstnaností, kvůli které musí zvyšovat mzdy soukromé podniky“ komentuje nejnovější data Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO.

Minimální mzda 2019: Vyšší o 1150 korun. Co stoupne s ní?

Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí roku 2019 po očištění od sezónních vlivů 1,9 procenta.

Nejvyšší průměrnou mzdu pobírají Pražané, a to 41 450 korun. Naopak nejnižší mzdy mají lidé v Karlovarském kraji, kde průměrná mzda dělá 28 385 korun. „Výrazné mzdové rozdíly mohou prohloubit vnitrostátní migraci, při které se lidé stěhují za vyšším výdělkem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Spočítejte si: První tři dny nemoci už nebudou bez peněz. Kolik dostanete?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.