Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 4. 12. 2023
Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Zdroj: Shutterstock

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický úřad.

Po započtení vysoké inflace (růst spotřebitelských cen o osm procent) ale reálná mzda ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 0,8 %, dodali statistici.

„Češi si vydělávají nominálně stále více, ale inflace takový růst přetlačí. Špatné je, že tato situace trvá už osm čtvrtletí, což působí na zaměstnance výrazně demotivačně,“ říká Tomáš Volf, hlavní analytik skupiny Citfin. „Naposledy reálná mzda v ČR vzrostla ve třetím čtvrtletí roku 2021. Od té doby kontinuálně klesá,“ připomíná Volf.

„Čeští zaměstnanci meziročně zchudli již v osmém kvartále v řadě, což v novodobé historii nemá obdoby. Po příšerném roce 2022, kdy jejich reálné výdělky klesly dokonce nejvíce ze všech zemí OECD, míří do záporu i letos, byť se bude jednat pravděpodobně ‚pouze‘ o zhruba -2,5 %. S minusem totiž s největší pravděpodobností dopadne i poslední letošní čtvrtletí,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

„Je ovšem nutné zdůraznit, že chudnutí pracujících již ve skutečnosti nepokračuje. V mezičtvrtletním vyjádření totiž české mzdy narostly o 1,5 %, zatímco spotřebitelské ceny pouze o 0,7 % a průměrný Čech tak velmi mírně zbohatl. I to je ovšem zřejmě jen slabá útěcha, jelikož reálná kupní síla zůstává přibližně na úrovni roku 2018,“ dodává Hradil.

Zhruba dvě třetiny lidí na průměrnou mzdu nedosáhnou, připomínají statistici. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo za červenec až září mzdu mezi 19 835 Kč a 66 998 Kč.

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

Medián mezd ve třetím čtvrtletí dosáhl 37 492 Kč, proti stejnému období předchozího roku vzrostl nominálně o 7,1 %. U mužů byl 40 153 Kč, u žen 34 705 Kč. Medián ukazuje, kolik si vydělá člověk uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami.

V krajském porovnání jsou jednoznačně nejvyšší průměrné mzdy v Praze: 51 925 Kč. Na druhém místě se drží Středočeský kraj (42 990 Kč), třetí je Jihomoravský (41 812 Kč) a čtyřicetitisícovou hranici překonal ještě Plzeňský (41 220 Kč). Naopak krajem s nejnižší mzdovou úrovní zůstává Karlovarský, průměr za třetí čtvrtletí tam dosáhl jen 37 164 Kč. 

„Ve většině odvětví růst mezd zaostal za inflací. Existují však čtyři výjimky. Reálně si přilepšila odvětví, která buď profitují z vysokých cen energií, nebo jsou dostatečně zisková, aby si mohla dovolit rychlejší růst mezd. Jde o tato odvětví: výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, informační technologie, stravování a ubytování, a realitní kanceláře,“ upřesňuje David Marek, hlavní ekonom Deloitte ČR.

Meziroční nárůsty nominálních mezd podle odvětví. Zdroj: ČSÚ

Za celá tři čtvrtletí letošního roku (leden až září) byla průměrná mzda v Česku 42 427 Kč. Meziročně je to o 7,9 % více (3110 Kč), ale po odečtení inflace (11,7 %) klesla reálná mzda o 3,4 %.


O kolik dostanete méně? Spočítejte si čistou mzdu po vládních změnách

Zaměstnanci začnou znovu odvádět nemocenské pojištění. A kdo vydělává víc jak trojnásobek průměrné mzdy, zaplatí vyšší sazbu daně. Kalkulačka ukáže, jak se vládní balíček projeví na výdělku:

Výpočet čisté mzdy 2024 po vládní reformě

+
Čistá mzda 2023:24 770 Kč
Čistá mzda po reformě:24 590 Kč
Rozdíl:180 Kč
Základ daně:30 000 Kč
Pojistné zaměstnavatel:-10 140 Kč
     - z toho sociální pojištění7 440 Kč
     - z toho zdravotní pojištění2 700 Kč
Hrubá mzda:30 000 Kč
Pojistné:-3 480 Kč
     - z toho sociální pojištění1 950 Kč
     - z toho zdravotní pojištění1 350 Kč
     - z toho nemocenské pojištění180 Kč
Daň celkem:-4 500 Kč
     - daň:4 500 Kč
Daňová sleva:2 570 Kč
Daňové zvýhodnění na děti:0 Kč
Záloha na daň po zvýhodnění a slevách:-1 930 Kč
Daňový bonus:0 Kč
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Fotogalerie: Kanceláře roku

Tady by chtěl pracovat každý. Nebo ne? Prohlédněte si oceněné projekty ze soutěže Kanceláře roku!

Zdroje obrázků najdete v galerii

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

23. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

Od července mají platit nová pravidla u dohod o provedení práce. Počítají se zavedením dvou limitů, nad které se bude odvádět pojistné. Kvůli kritice z řad odborníků a zaměstnavatelů... celý článek

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více pracujících důchodců, zvýší proto jejich finanční motivaci. Do návrhu důchodové reformy přidá slevu na sociální pojištění, která bude... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Partners Financial Services