Přejděte na George klíč, vyzývá spořitelna. Zjednoduší platby

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 9. 2019 | 1 komentář

Česká spořitelna startuje kampaň, při níž chce klienty motivovat k přechodu na George klíč v mobilním telefonu. Potvrzování plateb s ním je bezpečnější, zdůrazňuje. Banka tím reaguje i na unijní směrnici PSD2. Odměnou pro uživatele bude zjednodušení plateb.

Transakce do 12 500 korun zadané přes systém George nově nebude nutné potvrzovat takzvaným silným ověřením. Když klientův požadavek na platbu projde analýzou transakčních rizik, banka ho provede bez požadavku na další autorizaci.

Analýza vychází z chování klienta na internetu: třeba z jakého zařízení nejčastěji platí, v jakou denní dobu a podobně. Když nezjistí nic podezřelého, platbu povolí. Ale když se najednou člověk pokusí platit kartou v zemi, kde zatím nikdy nebyl a která zrovna nepatří mezi běžné cíle českých turistů, banka zpozorní. Zvlášť když z aplikace bude jasné, že mobil zůstal v Česku. Nebo že klient ještě před pár minutami platil na jiném kontinentu. Nebo když platí za něco úplně jiného, než dosud kupoval. Podobné pojistky používaly banky už dřív, teď je ale zdokonalují, aby vyhodnotily riziko ještě před platbou. Právě Česká spořitelna patří v tomto směru k průkopníkům.

Psali jsme podrobně

Online platby kartou mají být od poloviny září ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo ale nemá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, bude to mít složitější než doteď.

Změny v placení na internetu: SMS už nestačí


Jednoduché přihlašování k účtu musí skončit i ve zbývajících bankách. Některé z nich ale našly způsob, jak to klientům příliš nezkomplikovat.

Změny v internetbankingu: Jméno a heslo už k přihlášení nestačí


Zatím málo známý dopad směrnice PSD2: Zkomplikuje i bezkontaktní platby u terminálů v klasickém obchodě.

Při platbě kartou hrozí komplikace. Pravidla se mění i v prodejně

Kdo ještě George klíč nemá nebo nechce mít, bude každou platbu dál potvrzovat ještě SMS kódem. Přechod na klíč tedy nebude povinný – mimo jiné i proto, že pro část lidí s tlačítkovými mobily si takovou aplikaci ani nemůže nainstalovat.

Prostřednictvím klíče můžou klienti zatím potvrzovat odchozí platby, během roku 2020 by se tahle možnost měla rozšířit i na potvrzování online plateb kartou České spořitelny: Kdo bude využívat George klíč, zadá pak na internetu údaje z karty jako doteď, ale místo potvrzovací SMS na něj v mobilní aplikaci vyskočí oznámení. Menší částky nově nebude nutné zvlášť potvrzovat (jednotlivá platba do 30 eur, tedy zhruba 780 korun; nebo víc plateb do součtu 100 eur, zhruba 2500 korun). Vyšší částky pak klient jednoduše potvrdí přímo v klíči místo přepisování SMS kódu.

„Potvrzování v George klíči je bezpečnější než SMS, kód nemůže nikdo „ukrást“ ani vyloudit jeho přeposlání,“ říká Ondřej Pohanka, který je v České spořitelně odpovědný za rozvoj této aplikace.

George klíč České spořitelny má zatím přibližně 210 tisíc klientů z celkem 640 tisíc, kteří využívají mobilní bankovnictví. Každý týden na klíč přechází v průměru dalších 6000 lidí. Celkem má Česká spořitelna přibližně jeden a půl „digitálních klientů“ – tedy těch, kteří ovládají účet přes internet (na počítači nebo mobilu). Banka chce, aby v roce 2022 přešlo na George klíč aspoň 80 procent z nich.

Pohanka také vysvětlil, proč spořitelna nabízí klíč jako samostatnou aplikaci, nikoliv jako součást „hlavní“ aplikace George. Vyšla tím hlavně vstříc těm lidem, kteří si nechtěli stahovat aplikaci k ovládání účtu, ale jenom klíč. Dalším důvodem může být rozdílný vývoj obou systémů: George je společnou aplikací skupiny Erste, zatímco George klíč připravuje přímo Česká spořitelna.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

16. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Air Bank nabízí rozložení plateb bez úroku. I zpětně

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Air Bank nabízí rozložení plateb bez úroku. I zpětně

Klienti Air Bank si nově mohou rozložit platbu na tři měsíční splátky, a to bez úroku. Za využití služby zaplatí jednorázový poplatek 50 korun.

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.