Koruna dnes dopoledne na trzích posílila těsně pod hranici 26 korun za euro, kde se naposledy nacházela loni v březnu.
„Nestojí za tím žádné nové domácí makroekonomické statistiky nebo události. Nelze z toho proto dělat výraznější závěry a pravděpodobnost, že se obchodování v nejbližších dnech vrátí zpět nad hranici 26 CZK/EUR je poměrně vysoká,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
Ještě na konci loňského října koruna oslabovala nad hranici 27 korun.
„Důvody k posilování koruny nelze hledat v dobrých datech z domácí ekonomiky. Na jedné straně jednotlivé země nyní prodlužují uzavření ekonomik, rozšiřují restriktivní opatření a zpřísňují přeshraniční pohyb osob. Na straně druhé probíhá očkování a trhy doufají, že bude dostatečně rychlé a především funkční. S měnící se náladou na trzích se pohybují také rizikovější aktiva, mezi které patří i koruna. Zhoršení nálady vede k oslabení koruny a posílení amerického dolaru a naopak,“ vysvětluje analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.
I k dolaru koruna od konce října posílila a nyní se kurz pohybuje kolem úrovně 21,43 CZK/USD.
Podle Nováka by koruna v příštích měsících mohla hranici 26 CZK/EUR prorazit nejen jednorázově.
„Důvodem je primárně měnová politika České národní banky, kdy čeští centrální bankéři i nadále signalizují scénář zvyšování úrokových sazeb. To, jestli ke zvýšení sazeb dojde ve druhé polovině letošního roku nebo až v roce 2022 není vlastně až tolik podstatné. Klíčové je to, že zvýšení sazeb domácí centrální bankéři vnímají jako reálný scénář, což je velký rozdíl oproti dalším centrálním bankám v regionu nebo evropské ECB, kde je v dohledné době jakýkoliv pohyb sazeb směrem vzhůru mimo hru,“ říká ekonom.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem