Cena bitcoinu vystřelila nahoru. Může za to jenom aprílový žert?

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 3. 4. 2019 | 5 komentářů
Hvězda roku 2017 se nečekaně probudila. Bitcoin i další virtuální měny náhle posílily na letošní maxima. Proč?
Cena bitcoinu vystřelila nahoru. Může za to jenom aprílový žert?

Zdroj: Shutterstock

Největší a nejznámější virtuální měna posílila během úterý až o pětinu a překročila hranici 5000 dolarů. Ve zbytku dne pak sice mírně spadla na zhruba 4700 dolarů, což je ale pořád nejvýše od konce loňského listopadu.

Až dosud se přitom letošní cena bitcoinu pohybovala jen velmi klidně (na poměry virtuálních měn) zhruba v pásmu 3300 až 4000 dolarů. Proč najednou tak rychle vyskočila? Jako téměř vždy u kryptoměn to nikdo přesně neví. Mluví se dokonce i o výsledku aprílového žertu.

„Spekulace tržních insiderů má za to, že důvodem strmého vzestupu bitcoinu je pondělní aprílový žertík. Na jednom z méně významných finančních zpravodajských serverů se objevila informace, že americká Komise pro burzy a cenné papíry schválila první burzovně obchodovatelný bitcoinový fond,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

„Pokud by se tak stalo, bitcoin by se zpřístupnil masové veřejnosti, což by podpořilo investice do něj, a tedy jeho cenu. Nic takového se ale zatím neděje. Jednalo se opravdu o aprílový žertík,“ vysvětluje Kovanda.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Podle ekonoma Josefa Tětka, který virtuální měny dlouhodobě sleduje, lze ale důvod současného růstu určit těžko. „Nicméně vzhledem k tomu, že trh se za poslední rok a půl již poměrně úspěšně očistil o dumb money (v překladu hloupé peníze – pozn. red.), si nemyslím, že by s tím měl něco společného aprílový žert. Může se jednoduše jednat o konec krypto zimy, kdy byl bitcoin v posledních měsících podle různých indikátorů přeprodaný,“ říká Tětek.

„V polovině příštího roku také přijde plánované půlení odměn bitcoinovým těžařům a s tím spojené odpovídající snížení přísunu nových bitcoinů. Lze spekulovat, že i to může mít vliv na cenu rok dopředu, obdobně jako tomu bylo v letech 2015 až 2016,“ dodává Tětek. Snížení odměny pro těžaře je – stejně jako postupné snižování těžby – dané pravidly bitcoinu, která nejde obejít.

Na cenu podle Tětka tlačí to, že počet nově vytěžených bitconů v příštím roce klesne. „Nyní je inflace přes čtyři procenta ročně, po roce 2020 to bude pod dvěma procenty ročně,“ vysvětluje. Dnes pustí těžaři na trh 1800 bitcoinů denně, což je ekvivalent zhruba osmi milionů dolarů, které si musí každý den najít kupce, aby cena nešla dolů. V příštím roce by to při stejné ceně bitcoinu byl poloviční objem. Pokud zůstane poptávka stejná, musí logicky růst cena.

Připomeňme, že cena virtuálních měn raketově rostla na konci roku 2017, kdy se zdálo, že kdo neinvestuje do bitcoinu, okrádá rodinu. Tehdy stoupla cena až těsně pod hranici 20 tisíc dolarů. Pak ale přišel rychlý pád ceny všech virtuálních měn.

Na začátku letošního roku se cena stabilizovala na zmíněné úrovni mezi 3300 a 4000 dolary. Co bude následovat po nečekaném úterním skoku, nikdo neví. Je klidně možné, že se cena během pár dnů vrátí na předchozí letošní hladinu.

Bitcoin i další virtuální měny dál polarizují investory. Zatímco někteří věří, že jsme díky nim na prahu lepší budoucnosti, jiní varují, že jde o bublinu, která nemá reálný základ.

Kurz bitcoinu

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy kryptoměn na Peníze.cz

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Bitcoin má za sebou milník. A padá

8. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Bitcoin má za sebou milník. A padá

Virtuální měna bitcoin má za sebou špatný den. Za posledních 24 hodin ztratila přes 13 % hodnoty a její cena se teď pohybuje podle dat webu coinmarketcap.com kolem 45 500 dolarů.

Bitcoin je zpátky nad 50 tisíci dolary

23. 8. 2021 | Jiří Hovorka

Bitcoin je zpátky nad 50 tisíci dolary

Hodnota virtuální měny Bitcoin je zpět nad úrovní 50 tisíc dolarů. V pondělí kolem čtrvt na devět se cena největší kryptoměny světa pohybovala podle webu coinmaketcap.com na úrovni... celý článek

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

2. 8. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

Jaká jsou největší úskalí investice do kryptoměn? Co by se stalo, kdyby bitcoin stál milion dolarů? Budeme s ním opravdu někdy platit? Poslechněte si záznam debaty.

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Z Air Bank už nepošlete peníze na kryptoburzy

2. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 30 komentářů

Z Air Bank už nepošlete peníze na kryptoburzy

Klienti Air Bank nově nemohou ze svých účtů posílat peníze na zahraniční burzy s virtuálními měnami.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.