Cena bitcoinu vystřelila nahoru. Může za to jenom aprílový žert?

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 3. 4. 2019 | 5 komentářů
Hvězda roku 2017 se nečekaně probudila. Bitcoin i další virtuální měny náhle posílily na letošní maxima. Proč?
Cena bitcoinu vystřelila nahoru. Může za to jenom aprílový žert?

Zdroj: Shutterstock

Největší a nejznámější virtuální měna posílila během úterý až o pětinu a překročila hranici 5000 dolarů. Ve zbytku dne pak sice mírně spadla na zhruba 4700 dolarů, což je ale pořád nejvýše od konce loňského listopadu.

Až dosud se přitom letošní cena bitcoinu pohybovala jen velmi klidně (na poměry virtuálních měn) zhruba v pásmu 3300 až 4000 dolarů. Proč najednou tak rychle vyskočila? Jako téměř vždy u kryptoměn to nikdo přesně neví. Mluví se dokonce i o výsledku aprílového žertu.

„Spekulace tržních insiderů má za to, že důvodem strmého vzestupu bitcoinu je pondělní aprílový žertík. Na jednom z méně významných finančních zpravodajských serverů se objevila informace, že americká Komise pro burzy a cenné papíry schválila první burzovně obchodovatelný bitcoinový fond,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

„Pokud by se tak stalo, bitcoin by se zpřístupnil masové veřejnosti, což by podpořilo investice do něj, a tedy jeho cenu. Nic takového se ale zatím neděje. Jednalo se opravdu o aprílový žertík,“ vysvětluje Kovanda.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Podle ekonoma Josefa Tětka, který virtuální měny dlouhodobě sleduje, lze ale důvod současného růstu určit těžko. „Nicméně vzhledem k tomu, že trh se za poslední rok a půl již poměrně úspěšně očistil o dumb money (v překladu hloupé peníze – pozn. red.), si nemyslím, že by s tím měl něco společného aprílový žert. Může se jednoduše jednat o konec krypto zimy, kdy byl bitcoin v posledních měsících podle různých indikátorů přeprodaný,“ říká Tětek.

„V polovině příštího roku také přijde plánované půlení odměn bitcoinovým těžařům a s tím spojené odpovídající snížení přísunu nových bitcoinů. Lze spekulovat, že i to může mít vliv na cenu rok dopředu, obdobně jako tomu bylo v letech 2015 až 2016,“ dodává Tětek. Snížení odměny pro těžaře je – stejně jako postupné snižování těžby – dané pravidly bitcoinu, která nejde obejít.

Na cenu podle Tětka tlačí to, že počet nově vytěžených bitconů v příštím roce klesne. „Nyní je inflace přes čtyři procenta ročně, po roce 2020 to bude pod dvěma procenty ročně,“ vysvětluje. Dnes pustí těžaři na trh 1800 bitcoinů denně, což je ekvivalent zhruba osmi milionů dolarů, které si musí každý den najít kupce, aby cena nešla dolů. V příštím roce by to při stejné ceně bitcoinu byl poloviční objem. Pokud zůstane poptávka stejná, musí logicky růst cena.

Připomeňme, že cena virtuálních měn raketově rostla na konci roku 2017, kdy se zdálo, že kdo neinvestuje do bitcoinu, okrádá rodinu. Tehdy stoupla cena až těsně pod hranici 20 tisíc dolarů. Pak ale přišel rychlý pád ceny všech virtuálních měn.

Na začátku letošního roku se cena stabilizovala na zmíněné úrovni mezi 3300 a 4000 dolary. Co bude následovat po nečekaném úterním skoku, nikdo neví. Je klidně možné, že se cena během pár dnů vrátí na předchozí letošní hladinu.

Bitcoin i další virtuální měny dál polarizují investory. Zatímco někteří věří, že jsme díky nim na prahu lepší budoucnosti, jiní varují, že jde o bublinu, která nemá reálný základ.

Kurz bitcoinu

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy kryptoměn na Peníze.cz

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Na trh míří bitcoiny od policie i krachlé burzy. Týden v kryptu

29. 6. 2024 | Tomáš Krause

Na trh míří bitcoiny od policie i krachlé burzy. Týden v kryptu

Německo prodává bitcoiny, které získalo před dekádou. Klienti burzy Mt. Gox naopak konečně získají ty, o které před deseti lety přišli. Michael Dell se zajímá o bitcoin, stejně tak... celý článek

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

22. 6. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

Největší evropská burza s kryptem prý bude z Česka. Trezor má nový Safe. Air Bank po třech letech neblokuje krypto. Biden bere krypto na milost. Robinhood je předopovaný dogecoinem... celý článek

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

15. 6. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

Proč stály bitcoinové transakce majlant? Evropa podezřívavě hledí na LIghtning Network. Do Kwon a Terraform prý zaplatí miliardy, i když je nemají. Paraguay podporuje těžaře a NFT se... celý článek

Partners Financial Services