Indové zlato milují, pozná se to na jeho ceně

| rubrika: Když se řekne | 18. 2. 2009 | 1 komentář
Indové zlato milují, pozná se to na jeho ceně
Když se v Indii blíží sezóna svateb, mají tamní klenotníci žně. Cena zlata na světových trzích vzápětí poskočí nahoru. Indie, skoro desetkrát chudší než Česko, každý rok spotřebuje pětinu světové nabídky žlutého kovu. Většinu přemění na výpravné šperky.

V dávných časech, když byl vesmír tmavý a bez života, zasel Stvořitel semeno do vod pocházejících z jeho těla. Ze semene se vyklubalo zlaté vejce a z něj se zrodilo vtělení samotného Stvořitele, Brahma. Tak praví legenda.

Zlato je pro Indy božský kov, a když chtějí své bohy uctít, kupují zlato. Tak jako loni na podzim před náboženským svátkem světel Diwali. Cena zlata byla v té době nejnižší za posledních několik měsíců a venkované tušili, že o živobytí mají díky vydatným srážkám a dobré úrodě postaráno. Indové zaplavili obchody a trhy se zlatem. Nakupovali tradiční náramky, přívěsky a náhrdelníky, které se lišily pouze obsahem zlata. Tradice darování zlatých šperků ve svátek Diwali se odvozuje ze starých textů. Jeden z nich uvádí, že dárce zlata na oplátku dostává šťastný život a slávu. Ten, kdo zlato přijímá, vítá u sebe Lakšmí, bohyni blahobytu a prosperity.

Ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2007 nakoupili Indové loni v létě o třicet procent více zlatých šperků. V nákupech pokračovali i v říjnu, listopadu a prosinci, kdy je v Indii hlavní podzimní svatební sezóna. Vyšší poptávkou se tak přidali k velkým investorům a společně vytáhli světové ceny zlata nad 900 dolarů za unci. (Více o ceně zlata čtěte v článku Ze zlata se pro českého investora může stát past)

V lednu a únoru už bylo zlato pro Indy příliš drahé. Jen v lednu se propadlo množství dováženého zlata oproti prosinci o 90 procent. V první polovině února se podle serveru Commodity Online nedovezlo zlato žádné. Podle místních prodejců drahého kovu se však Indové zase brzy vydají na nákupy. V dubnu startuje letní svatební sezóna.

Při svatebním obřadu hraje zlato významnou úlohu. „Zlaté šperky tvoří ženino věno, které slouží jako zajištění na horší časy. Zlato je tak hlavní součástí indického sociálního systému,“ vysvětluje Dinesh Parikh, konzultant pro trh se zlatem. Pro ženy je zlato jedinou jistotou pro případ, že by se něco stalo jejímu manželovi. Tradičně totiž ženy nemívaly dostatečné vzdělání, aby si mohly samy vydělávat na živobytí. Zlaté věno také někdy sloužilo jako záruka za půjčky. Kromě šperků jsou mezi Indy oblíbené i mince a jedno či dvougramové zlaté cihličky.

Hluboce zakořeněné tradice spojené se zlatem se promítly i do tradiční medicíny. Ta odvozuje jeho léčivou moc ze skutečnosti, že zlato nerezaví. Už od starověku ho proto indičtí lékařipoužívali místo plomb. Tenkou zlatou folii obsahují i některá jídla podávaná při náboženských svátcích. „Indové zlato milují tak moc, že ho dokonce i jedí,“ píše indický list The Hindu.

Každý rok se v Indii spotřebuje 800 tun žlutého kovu, což je pětina celkové světové spotřeby. Z toho 600 tun přetvoří tamní zlatníci na šperky. Druhá Čína spotřebuje poloviční množství žlutého kovu.

Co znamená zlato pro vás? Podělte se o názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

zlato

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.